Zarali Halil 1906- 1964 Sivas- Zara
 
1906 yılında Sivas- Zara’da dünyaya gelir.  Fakir bir ailenin çocuğu olan Halil, önce annesini sonra da babasını kaybedince on dört yaşında Sivas'ta Yetiştirme Yurduna yerleştirilir. Bağlama çalmayı ve şiir söylemeyi de burada iken öğrenir.
 
Yetim ve yoksul büyüdüğü için incecik kalmıştır. Zayıf ve çok çelimsiz olmasından dolayı Ona “İnce Halil”  denmeye başlar.
 
Yetiştirme yurdunda öğrendiği saz çalma işinde zamanla ustalaşır.  O yıllarda Sivasli Hafiz Halid, Feryadi Hakki ve Divrikli Nuri (Üstünses) den dersler de görmüş, bağlama ve âşıklık yolunda hayli mesafe almıştır.  Daha sonra git gide usta bir aşık olmuş, Malatyalı Fahri, Erzincanli Şerif ve Diyarbakırlı Celal ile meşk etmiştir.
 
27 Aralık 1939 Erzincan depremi için yaktığı ağıt ile meşhur olmaya Şiirleri radyolarda seslendirilmeye başlar.  Zarali Halil'in eserlerini radyoda Neriman Altındağ Nermin Yapar, Zehra Bilir gibi sanatçılar icra etmişlerdir. İnce Halil 1964 yılında vefat etmiş, geride esi Kamer Hatun ve sekiz çocuğunu bırakmıştır.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.