HAYATI
(d. Çankırı, 1903 - Aralık 1992)

1903 yılında Çankırı’ının İmaret ( diğer adıyla Saray mahallesi) [1]Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. Şairin Dedesi asıl adı Mehmet Zeki olan ve Hanyalıoğlu[2] aile adıyla anılan bir zattır.

Babası kendi ifadesine göre  hattat ve Hulusi mahlası ile şiirler yazan bir şairdir ve asıl adı Ömer Efendi’dir. Şairin verdiği bilgilere göre de babası Ömer Efendi, Hafız, hattat ve Bektaşi şairidir.[3] Şairin babası Ömer Efendi, önceleri memur olarak çalışmış, daha sonra kahvecilik yapmıştır.

Annesi Hacer Hanımın ise Ahmediye, Muhammediye, Kuddusi gibi eserleri okuyan kültürlü ve sanatsever bir kadın olduğunu çeşitli mülakatlarında ifade etmiştir. Şairin verdiği bilgilerden yola çıkıldığında sanatsever bir aileden yetiştiği anlaşılır olmaktadır........Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Zeki Ömer Defne Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri


Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.