ZEYNEB, Zeyneb Hatun, Zeynünnisâ
 
(d.?/?-ö.879/1474-75)  adı bilinen divan edebiyatının ilk kadın divan şairi
 
Divan edebiyatının bilinen   ilk kadın şairidir.. Asıl adı Zeynünnisâ’dır.  Latîfî onun Kastamonulu olduğunu yazarken (Canım 2000: 288)[1], diğer kaynaklar onun Amasyalı olduğunu bildirir.  Babasının Amasya’da kadılık yaptığı ve Amasyalı olduğu kuvvetle muhtemeldir.
 
Zeyneb Hatun’un babası da tıpkı Mihri Hatun gibi bir kadıdır. Zeyneb Hatun’un iyi bir eğitim gördüğü, Farsça ve  Arapça  divanlar, kasideler okuyarak yetiştiği musiki  eğitimi de alıp , beste yapacak derecede bilgi sahibi olduğu  kaynakların verdiği bilgiler arasındadır.
 
Kadı babasının sayesinde Farsça şiirler yazabilecek kadar iyi düzeyde Farsça bildiği belli olmaktadır.  Edebiyat ve musiki ile meşgul olduğu belli olan Zeynep Hatun’un. Amasya’da Şehzâde olarak Sancak beyliği yapan Bâyezîd  ve II. Bâyezîd’ın  oğlu Şehzâde Ahmed’in meclislerine katıldığı hatta şehzadelerin hizmetinde olduğu çağdaşı ve hemşerisi olduğu   Mihri Hatun ile  birlikte şehzadeye kasideler sunduğu ortaya çıkmıştır. [2].........ZEYNEB, Zeyneb Hatun, Zeynünnisâ

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.