Zeynep (Kolan, 1860 - Kolan, 1942)

19. yüzyıl Azerbaycan sahası kadın şairlerindendir.  Doğum tarihi kesin değildir ama tahminen 1860-62 yılları arasında Şirvan bölgesi Kolan ili Goran köyünde dünyaya gelmiştir. 

Yetişme dönemi hakkında pek bir bilgimiz yoktur. Fakat babasının da şair olması nedeni ile küçük yaşlardan itibaren şiire merak sardığı aşık edebiyatına ve halk şiirine ilgi duyduğu,  aşık olarak yetişmesinde babasının rolünün büyük olduğu anlaşılır.

Hayatı hakkında elimize ulaşan bilgilere göre evliliğinden üç oğlu bir de kızı dünyaya gelmiştir.  Uzun bir hayat yaşadığı 1942 yılında 80-85 yaşlarında iken vefat etmiş olduğu bilinmektedir.
Varlıklı ve sürü sahibi bir aileden gelmekte olan Zeynep, çobanları "İsmayıî'ı sevdiği fakat ailesinin Zeynep’i bu çobana vermediği bu evliliğe karşı çıktığı anlaşılmaktadır. Şiirlerinde veba salgını, haksızlıklara karşı isyan etme gibi konulan da işlemiştir.

Halk şiirinin geraylı, koşma, mani şekillerinde başarılı örnekler vermiştir.

Kaynak:
Azerbaycan'ın Aşıq ve Şair Qadınları, Bakı 1930,127-139
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10939,zeyneppdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.