ZİYA PAŞA 
 
 
https://static.ideefixe.com/images/38/38050_2.jpg
 
 
(d. 1825, İstanbul - ö. 17 Mayıs 1880, Adana)
19. yüzyıl önemli devlet adamlarından, Tanzimat I.  döneminde Şinasi ve Namık Kemal   ile birlikte “batılılaşma” yolunda en önemli adımları atan şair ve yazardır.
Hayatı
Asıl ismi "Abdülhamid Ziyaeddin" olan Ziya Paşa, 1825yılında  İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Galata Gümrüğü’nde kâtiplik yapan Erzurum’un İspir ilçesinden gelme Ferideddin Efendi annesi ise Itır Hanım'dır.[1]
İlk öğrenimine Kandilli’de başlayan Ziya Paşa Süleymaniye yakınlarındaki “Mekteb-i Ulum-i Edebiye”’de[2] (Bayezit Rüşdiyesi) devam ederek bu okulu da bitirmiş bu okulu bitirdikten sonra Sadaret Mektubi kaleminde işe başlamıştır.
Mekteb-i Ulum-i Edebiye”’de okurken de Özel hocalardan dersler alarak Arabça ve Farsça öğrenmiş bu diller üzerindeki öğrenimini böylece kuvvetlendirmiştir. Sadaret Mektub-i Kalemi’nde çalışırken 1855′te Mustafa Reşid Paşa aracılığıyla Sarayda Mabeyn Kâtipliği’ne atanır. Bu sırada Fransızca da öğrenmiştir. Bu yıllar arasında edebiyatla ilgilenmekte şiirler yazmakta devrin önce gelen şairleri ile temas kurmaya çalışmaktadır. Nihayetinde devrin önde gelen şairleri ile dostluklar kurmaya başlar Osman Nevres, Leskofçalı Galip , Lebib, Osman Şems ve Kazım Paşa ile önemli dostluklar kurmuştur[3] Bu dostlukları........Ziya Paşa Hayatı ve Edebi Kişiliği
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.