Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

DOKUZOĞLANIN AĞIDI

 
 
DOKUZOĞLANIN AĞIDI

      
Dokuz teneşir kuruldu
Dokuz da kazan vuruldu
Kul başına verme mevlam
Dokuz oğlum bir vuruldu
 
Beşi evli dörtü ergen
Dokuz atlas ipek yorgan
Boz Omar’ım sağ olsaydı
Tosundan keserdim kurban
 
Akşam oldu gün aşıyor
Kınama aklım şaşıyor
Dar boğaza vardıydım
Dereler kanla taşıyor
 
Boz Omar’ım Ağa Murat’ım
Yıradım oğlum yıradım
Dokuz oğlan anasıyım
Elden orakçı aradım.

 
SARIZ TÜRKMEN ALİLER
 
Türkmenaliler köyüne sonradan bir Avşar ailesi yerleşir.Dokuz oğlan evladı olur. Hepsi de son derece yakışıklı becerikli , yetenekli yağız birer Avşar delikanlısıdır. Bu arada beşi evlenir.Ama köyde ağa geçinenler bunlardan rahatsız olmaya başlar. Bunlar ilerde köyün yönetimini tamamen elimizden alır diye bunları öldürmeye karar verirler.  Dokuz oğlan kanlı geçidin yakınlarında bulunan buğday tarlasında ekinleri biçerler tırpanlar omuzlarında akşam eve gelirken Kanlı Geçit’te pusuya düşürülür. Dokuzu da vurulur. Babaları yoktur.Bu ağıdı cenazelerin arasına oturur orada söyler.
Gelinlere “herkes babası evine gitsin, bir de sizinle uğraşmayım” der. Erkek torunları alır. Onları büyütür. Onlarda belli bir yaşa geldiği zaman gider ilçeden bir kağnı gaz yağı getirir. Planı çocuklarına anlatır. Gece herkes tatlı uykudayken bacalara, kapılara , haymalara, gaz yağı dökerler.Her taraf cehennem gibi ateş alır her birinin yanında bir silah kim çıkarsa vurun der. Torunlarda vurur. Tam 22 kişiyi katlederler. Zaten hazırlıklı olan babaanne torunlarını da yanına alarak ortadan kaybolur.

 
 
 
http://www.kayserihakimiyet2000.com/avsar-ozandan-derleme-agitlar/

Diğer Türküler


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...