10 KASIM KONUŞMASI SENİ KALBİMİZE YAZDIK


10.11.2020

10 Kasım Atatürk görselleri, şiirleri, Atatürk'ü anma sözleri

    Sayın Okul Müdürüm, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler,

    Cumhuriyetimizin kurucusu, çağdaş uygarlığa yürüyüşün öncüsü Atatürk’ün 82. ölüm yıl dönümü için bir 10 Kasım sabahı daha burada toplanmış bulunmaktayız. İnsanlık çok zor günlerden geçiyor. Bu zor günlerde de asla unutmamamız ve her koşulda anmamız, daha iyi anlamamız gereken değerlerimiz vardır. İşte Atatürk de böyle bir ortak değerimizdir. Önderimiz, ışığımız ve ilham kaynağımızdır. Ülkemizi,  umutların tükendiği bir zamanda kurtuluşa götüren, uygarlık yolundaki yürüyüşe önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı, özlem ve minnetle anıyoruz.

     Her 10 Kasım’da sirenler çaldığında hepimizin yüreklerini bambaşka bir hüzün kaplar. Elbette bu hüzün, onu anmanın, ona duyulan özlemin hüznüdür. Bir yandan hüzün bulutları sarar ülkemin topraklarını. Bir yandan da onun gibi bir liderin önderliğiyle bugünlere gelmiş olmanın gururunu yaşarız milletçe. Her 10 Kasım bu duygular yansır çehrelere. Simitçisi, memuru, işçisi, öğretmeni, doktoru, minik ellerinde bayraklar dalgalanan çocuklarıyla, milletçe bir sevgi dalgası sarar topraklarımızın her karışını. Şehitlerin bir kez bin kez daha arşa değer başı. Bayrağımız gurur ve hüzünle dalgalanır. Köylüsü, şehirlisi, çocuğu, yaşlısı, genci aynı duygu selinde bir olur, bin olur. Gururla, özlemle, sevgiyle, saygıyla anarız hep birlikte. Biliriz ki o, “Köylü milletin efendisidir” diyen liderdir. Biliriz ki o, “Dünya yüzünde gördüğümüz her eser kadının eseridir” diye kadına değeri vurgulayan önderdir. Biliriz ki o, “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” diyen başöğretmendir. Biliriz ki o, “Bütün ümidim gençliktedir” diyerek genç nesle güvenini genç yüreklere eken bir liderdir. Biliriz ki o, “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” diyerek milletinin varlığını her şeyin üstünde tutan bir vatanseverdir.  Biliriz ki onu satırlara, dizelere ve yüreklere sığdırmak zordur. Sözün bittiği andır her 10 Kasım sabahı, saat dokuzu beş geçe…  Onun liderliği, vatanseverliği, karakteri, duruşu, bakışı, güçlü sözleri damgasını vurur bu güne.

      Hayat görüşü, askeri dehası, vatan aşkı, çizdiği başarı yolu örnek olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Onu sadece anmak değil bir de anlamak için ona dair yazılanları iyi okumalı ve böylece onu doğru anlamalıyız. Sevgili gençler size ve hepimize çok iş düşüyor. Önce vatanımız için ve insanlık ideali için çalışkan, azimli ve her zaman ümitli olmalıyız. Bu zor günlerde, yine onun sözleriyle hayat yolunda azimle, umutla, bilimin rehberliğinde, sağlam bir karakterle ilerlemeye devam edeceğimize inanarak konuşmamı onun sözleriyle noktalamak istiyorum. Atamızı saygıyla, şükranla selamlıyorum! Ruhu şad olsun!

         “Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe karşı koymak lazımdır.”

          “Hayat demek mücadele, uğraşı demektir. Hayatta başarı, mutlaka mücadelede başarı ile mümkündür…”

            

                                                                                                                                 Sevim Kınalı

                                                                                                                               10 Kasım 2020

 

NOT: "Konuşma" adlı bir kategori olmadığı için "söyleşi" kategorisinden yazımı kaydettim. Bu durumdan dolayı umarım değerli okurlar beni hoşgöreceklerdir. Selam ve saygılarımla...

 

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
11.11.2020 - 20:39
Ne güzel bir yazı kaleme almışsınız sevgili yazarım. Asıl ben teşekkür ederim tüm yüreğimle... En içten sevgilerimle...

30.11.2020 - 23:28
Tekrar teşekkürler ve sevgiler...