24 KASIM'A DAİR


24.11.202024 KASIM'A DAİR 

"Milletleri kurtaranlar ancak ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet adını almak istidadını kazanmamıştır."        ATATÜRK
   

   Her 24 Kasım, öğretmenlere duyulan sevgi, saygı ve minnet duyguları daha vurgulu ve daha özenle ifade edilir. Kutlama mesajları, günün anlamına dikkat çeken özgün reklamlar akıp gider. Bir güne sığmaz elbette bu vb. günlerin anlam ve önemine değinmek ama aynı gün bir duygunun etrafında kenetlenmek de anlamlıdır. Bir meslek değildir sadece öğretmenlik bir ideal ve amaç birliğinin öncüleridir öğretmenler.

      Öğretmenlik mesleği birçok meslekten farklıdır. Güzellikleri zorluklarını örter. Diyeceksiniz ki her meslekte böyle bir denge vardır. Evet vardır ama bu güzel denge, mesleğinizi severek yaptığınız sürece öyledir. O nadide heyecan, dinamizm öğretmenlikte vardır. Çocukların, gençlerin dünyaya dinamik bir bakışla bakmaları size de yansır. Sizin de payınıza düşer o dinamik bakıştan. 
     Öğrencilerinizin gözlerinde, sözlerinde geleceği görürsünüz. Öğretmenler çoğu kişinin hayatına dokunurlar. Sözleri, duruşları ve sevgileriyle bir iz bırakırlar öğrencilerinin yüreklerinde. Yıllar geçse de hatırlanırlar. İyi hatırlanan ve güzel bir iz bırakan öğretmenlere ne mutlu! Aslında bu mutluluğu tatmak güzel yürekli her insana nasip olur ama öğretmenlerin bir farkı var. Yetişmekte olan neslin mimarlarıdır öğretmenler. Ömrü yeterse yıllar sonra öğrencilerinin farklı alanlarda elde ettikleri başarılara tanıklık eder. Ne acıdır ki bazen de acı hikâyelere... Öğrettiği değerlerle, verdiği hayat dersleriyle yolunu aydınlatır öğrencilerinin. 
     Bir rehberdir, bir öğreticidir, bir dert ortağıdır öğretmen. Farklı başarılara öncülük eden öğretmenler de vardır. Zaman zaman ekranlara taşınır o öğretmenlerin başarı hikayeleri. Gazete sayfalarına yansır o başarının hikâyesi. Hakkıyla, layıkıyla öğretmen olanlara ve böyle öğretmenlerin öğrencileri olanlara ne mutlu! 

     Yaşamakta olduğumuz bu olağanüstü günlerde de öğretmenlik devam eder. Azimle ve kararlılıkla da devam edecektir. Ziller çalamıyor olsa da okul bahçeleri ve sınıflar boş olsa da eğitim öğretimi küçük bir ekrana taşıma azmi içindedir öğretmenler. Hangi kanaldan olursa olsun mesleğinin gerektirdiğini yapmaya gayret eder her öğretmen. Ekranda buluşur öğrencileriyle. Yine kanatlanır yüreği onlarla bir ekranda buluştuğunda. 
     Engel tanımaz meslek aşkı. Engel tanımaz öğrencilerine, yarınlara karşı duyduğu sorumluluk. Çırpınır eğitmek ve öğretmek için. Bu zor günlerde en büyük mücadeleyi sağlık çalışanları verirken, öğretmenler de gelecek kuşakların iyi yetişmesi için mücadele vermeye devam ediyorlar. Bu zor dönemde en olumsuz duygularla başa çıkıp motivasyonlarını yükseltmek için uğraş veriyorlar. Vermeye de devam edeceklerdir yılmadan. Umutları güçlü, öğrenme heyecanını canlı tutarak. Yine yoklamalar yapılacak. Ahmet, Elif, Esma, Emine burda mı diye soracak. Geleceğe birlikte yürümeye devam edecekler öğrencileriyle.

    Öğretmenlik özel ve güzel bir meslektir tüm olumsuzluklara rağmen. Ekonomik sıkıntıları olan öğretmenlerimizi, atama bekleyen sabırlı öğretmenlerimizi, zorluklar içinde mesleğini yapmaya çalışan öğretmenlerimizi unutmuyoruz. Unutmamalıyız. Çözüm üretilmesi için fikir üretilmeli. Geleceği emanet edeceğimiz yeni nesli yetiştirmekte olan öğretmenleri güçlü kılmak için onun kolunu kanadını kırmamalı, umutlarını söndürmemeliyiz. 
   Geleceğin umudu ve teminatı olan yeni nesli yetiştirmekte olan öğretmenlere kan olmalı, can olmalıyız. Ocağı tütmeli, umudu canlı olmalı, kaygı duymamalı ki memleketimizin de insanlığın da yarınları daha umutlu olmalı. Ülkeleri, insanlığı yükseltecek olanlar yüksek ruhlu ve umudu tükenmemiş öğretmenlerdir. Öğretmenlere verilen değerle daha iyi yarınlara birlikte yürümeyi başarabilmek dileğiyle!
   Doğu, batı, güney, kuzey demeden güzel ülkemin tüm öğretmenlerinin Öğretmenler Günü kutlu olsun. Ebediyete intikal eden öğretmenlerimizin ruhları şad olsun. Başöğretmenimiz Atatürk'ü saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.

24 Kasım 2020

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


4 Yorum
26.11.2020 - 22:12
Öğretmen kızı olduğum için tüm zorluklarına vakıf oldum bu emsalsiz mesleğin ve bilgi pınarına eşlik eden sevgiyle öğreten canım öğretmenlerimiz. Asıl mesleğimi terk edip içime öğretmenlik aşka bir düştü ki... Atanamadım ama mesleğimi bir şekilde icra ettim. Devlet okullarında gönüllü öğretmen olarak çalıştım. Ben size ve kıymetli kaleminize çok teşekkür ediyorum. Rahmetle anıyoruz ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi: Başta Mustafa Kemal Atatürk baş öğretmenimizi ve her birini tek tek minnetle şükranla anıyoruz. Sevgilerimle tüm içtenliğimle asil ve duyarlı yüreğinize

30.11.2020 - 23:26
Gülüm Hanım merhaba. Her zamanki gibi beğeni ve içten yorumunuzu, katkınızı eksik etmemişsiniz. Mutlu ettiniz güzel sözleriniz ve içten paylaşımınızla. Teşekkürler. Selam ve sevgilerimle...

04.12.2020 - 22:35
Hayat öğretmenler ile daha bir anlam kazanıyor, insanında ufku açılıyor. Çok önemli bir meslek öğretmenlik, mesleğin ve öğretmenlerimizin kıymetini bilmek lazım. Bir gün ile geçiştirmemeli ve ömürlerinin sonun kadar bize emek verenlere saygıda kusur etmemeliyiz. Hani demiş ya ''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kulu kölesi olurum.'' diye, bir büyüğümüz, gerçekten bu işe gönül veren öğretmenlerimizi ne kadar övsek, ne kadar el üstünde tutsak yeridir ki onlar yine de tevazuu elden bırakmadan ''Biz sadece görevimizi yaptık.'' diyeceklerdir. Bu vesile ile baş öğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün nezdinde bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun. Onlar bizim geleceğimizi inşa eden isimsiz kahramanlarımızdır... Kutluyorum güzel yazınızı Sevim Hanım...

06.12.2020 - 22:57
Teşekkürler yorumunuz ve katkınız için.