ACI KAHVE


5.03.2021

   

                 ACI KAHVE

  "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

   Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." ( Mithat Cemal Kuntay)

     Bugün, tarifsiz bir acıyla, gözyaşlarıyla on bir şehidimizi son yolculuklarına uğurladık. Milletimizin, şehit ailelerinin başı sağ olsun. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabır diliyoruz. 
     Her şehit haberi, bir ocağa, o ocakların tüttüğü memlekete, birçok yüreğe düşen bir ateştir. Şehit analarının, babalarının, eşlerinin, evlatlarının, kardeşlerinin yüreği bir yangın yerine döner. Bizler de ekranlardan o ailelerin acılarına, gözyaşlarına tanıklık ederiz. Gözyaşlarımız eşlik eder o tanıklığa. O gözyaşı damlası süzülür ve bir anda elimizdeki kahveye, çaya karışır. Yediğimiz, içtiğimiz acı bir tat bırakır. İçtiğimiz kahve acı olur. Yüzümüzdeki tebessüm, buruk olur ve yarım kalır.
     Hayata devam ederiz ama o acının gölgesinde geçer saatler. Yine ekmeğimizin, işimizin peşinden koşarız. Yine çayımızı demler ya da bir kahveyle buluşuruz. Aşımızın, işimizin sorumluluğunu yükleniriz. Yüzlerde acının gölgesi, sohbetlerde durgunluk, tebessümlerde burukluk, gözlerimizde bir hüzün vardır. Ateş düştüğü yeri yakar en fazla evet ama o ocaklara düşen ateşin yası memleketi sarar. Belki gökyüzünün mavisi bile utanır maviliğinden. Ya bizler!.. İçtiğimiz kahve, çay; çiğnediğimiz lokma ve bir anlık tebessümüm, acı bir tat bırakır. Kahve acıdır; çayı, çorbası tatsızdır sofraların. 
       Acı bir sofra kurulur o gün tüm ocaklarda. Bir de salgının gölgesi düşer yaslı yüreklerin attığı hanelere. Maskelerin altında birikir cemaatin gözyaşları. Hanelerde bir sessizlik, salgın günlerinin sessiz, olabildiğince az katılımlı, sosyal mesafeli taziye havası hâkimdir. Memleketin büyük yası vardır ama salgın geçit vermez acıyı paylaşmak için o ateş düşmüş ocakların yasına ortak olmaya. Maske, mesafe gölgesinde acılar da yas da yalnız yaşanır. Şehit ailelerinin ocaklarında ateş düşmüş yürekler salgının gölgesinde yaşar acısını. 
      Her şehit haberiyle güzel memleketimizi hem bir yas havası sarar hem de onların fedakârlığı ve vatanseverliği karşısında milletçe şükran duyarız onlara. Onların vatanseverliği, kahramanlığı, fedakârlığı bir kez daha altın harflerle yazılır tarihin sayfalarına ve yüreklere. Bu topraklar, onların şehit kanıyla bir kez daha bir "toprak parçası" olarak anılmaktan azat olur ve kutsal bir değer olmanın gururunu yaşar.       

    Topraklarımıza bu payeyi, bizlere güven içinde yaşamayı armağan eden tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun! Mekânları cennet olsun. Tüm sevenlerinin yüreğinden sabır, hanelerinden mutluluk eksik olmasın. Hepimizin başı sağ olsun!

5 Mart 2021

Bu yazımı; dün Bitlis Tatvan'da düşen askerî helikopterde şehit olan askerlerimize, tüm şehitlerimize ve şehit ailelerine ithaf ediyorum. 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış