ANA YÜREĞI


10.5.2020

    Sözcükler sıraya dizilmiş. Hepsi bugünün anlamını vermek için bir yarış içinde. Duygular nasıl güzel dile gelir ve anne sevgisi kelimelere nasıl dökülebilir diye.
    Bugün Anneler Günü... Ama her şey gibi bu anlamlı gün de Koronanın gölgesinde kutlanacak. Ziyaretler yapılamayacak. Telefonlarla, kapıdan teslim hediyelerle ve üzerinde küçük bir notla annelerimize sevgimizi ileteceğiz. Bazıları yine böyle günlerin pek gerekli olmadığına, sevgimizin ifadesini bir güne sığdıramayacağımızı dile getirecekken bazıları da bu günün anlamına dikkat çekecek. Anne sevgisini hiç tatmayanlar için bugünün anlamı farklıdır, buruktur ve belki de kocaman bir boşluktur. Annesi hayatta olmayanlar için veya annesiyle arası iyi olmayanlar için de farklıdır. Herkesin bu güne dair duygu ve düşünceleri, bakış açısı da farklıdır. Bu farklı durumları, bakış açılarını anlamaya, yorumlamaya çalışmayacağım. Önemli olan birçoğumuz için "anne" nin ortak bir değer olması. "Anne" adı geçince yüreğimizin bir başka çarpması. Başka bir ruha bürünür sanki iç âlemimiz. Varlığı da yokluğu da ayrı bir duygusallık yaratır. Anne böyledir. Annesiyle küs olanları, annesinin anneliğinden hoşnut olmayanları, annelikle bağdaşmayacak anneleri, bütün bunlar üzerine konuşmak istemiyorum. Çünkü kabul edelim ki her şeyde olduğu gibi bu durumun da istisnaları vardır ve hep olacaktır. Herkes biyolojik olarak anne olamayacağı gibi ruhsal olarak da anne olamayabilir. Bir annede olması gereken niteliklere sahip olamayabilir. Hataları, eksikleri olabilir. Ama hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği türden hata ve eksiklikleri kastetmiyorum tabiî. Tamamen insani ve olağan haller belli bir ölçüde kabul edilebilir. Farkındayım bunlar tatsız konular ve bu günün duygusallığına gölge düşürüyor.
        Bugün Anneler Günü... Tarihçesini çeşitli yerlerden bulup bilgi edinebilirsiniz. Her özel günün bir hikâyesi vardır. Doğuş hikayesidir. Her annenin de ayrı bir hikâyesi vardır ve yetiştirdiği evladıyla da bir hikâye kaleme alır. Çok özel anneler vardır. Özverili, fedakâr, çileyle yoğrulan... Evinde, işinde çırpınan, hep bir yaşam mücadelesi içinde olan anneler... Mesaisi sürüp giden...Hasta çocuğu için sabırla hayatı göğüsleyen, çocuğunun başarısı, sağlığı, mutluluğu için uğraşıp didinen anneler... Ülkesine, insanlığa güzel insanlar yetiştiren anneler... Örnek ve eli öpülesi analar. Belki anne olmayıp ana gibi kucaklayanlar. Yüreğiyle ana olanlar. Öksüz bir çocuğa kanat geren güzel yürekli kadınlar... Sayamayacağımız o kadar güzel örnekler var ki! Hepsi birer isimsiz kahraman... Sevgi ve şefkat dolu yüreğiyle, sıcacık tebessümüyle, sabrıyla bir annedir o da.
      Peygamberleri yetiştiren; büyük liderler, bilim insanları, sanatçılar, dürüst, namuslu, adaletli insanlar yetiştiren analar... Değeri bazen anlaşılamayan, kendisine söz hakkı tanınmayan analar... Şiddet gören, yüzünden tebessümü silinen çilekeş analar... Şiirler yazılan, türküler yakılan analar... Sonu gelmiyor değil mi analığın ve kadın olmanın. Anne olmasa da olamasa da yüreğiyle, sevgisiyle, yaşam mücadelesiyle ana olanlar... Dünyaya getiren olmasa da emeğiyle, şefkatiyle, annelik tacını hak edenler... Dünyaya getirse de bu tacı layıkıyla, hakkıyla taşıyamayanlar... Analık, annelik önce sevgi dolu bir yürekle başlar ve sabırla, özveriyle taçlanır.
         O tacı taşıyan bütün anaların, anne yüreği taşıyan bütün güzel yürekli kadınların Anneler Günü kutlu olsun!

10 Mayıs 2020
      

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış