ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN


12.5.2019
   ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

   "Herhalde annelikten daha büyük bir kahramanlık düşünemiyorum."
                             Lance Conrad

      "Anne"denince herkesin kalbi bir başka çarpar. Kelimelere sığmaz annelerin kalbimizdeki ve hayatımızdaki özel yeri.
 Anne gibi kucaklayan, canını dişine takıp emek veren, gecesini gündüzüne katan, sarıp sarmalayan, arka çıkan; anne olmasa da annelik yapmak için uğraşıp didinen, anne sıcaklığını hissettiren, varlığıyla hayatımıza güzellik katan bütün sevgi dolu yüreklerin de özel günü bugün.
  Cümlelere sığmaz anneler ve annelik. Mesajlar farklı bir duygu yoğunluğuyla dolar taşar her Anneler Günü. Telefonlar bu özel gün için çalar. Bambaşka bir hareketlilik yaşanır her yerde. Telefonlara, mesajlara, yüreklere sığmaz annelerin, anneliğin anlam ve önemi.
  Anne yokluğunu güzel yüreğiyle doldurmak için çırpınan güzel yüreklilerin de günüdür bugün. Anneanne, babaanne, teyze, hala; sevgisiyle, güzel emeğiyle kalpleri kazanan bir öğretmen, hem anne hem baba olan bir baba...
  Annelik, aynı zaman da emeğin, en özel sevginin, fedakarlığın, şefkatin simgesidir. Bir yetimin başını sevgiyle okşayıp onun yüreğini sevgiyle dolduran, sevgi dolu bir dokunuşa hayat verenlerin de günü bugün. Vatanı için şehit olan Mehmetçiklerimizi yetistiren güzel annelerin günü bugün.
   Ne kadar yazsak, ne kadar sözcüğü yan yana getirsek de hep bir şeyler eksik kalacak. Yetim büyüyenlerin yüreğine, hayatına dokunanların hakkını ödeyebilecek miyiz? Şehit annelerin, bu özel günde yaşadıkları hüzne tercüman olabilecek miyiz? Evlâdı olup da sevgiyle, saygıyla ve şükranla  kucaklanmayan annelerin kalp kırıklığını onarabilecek miyiz? Evlatlarının ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele eden, yokluklar içinde annelik yapan annelerin dertlerine çare olabilecek miyiz?
   Aileye, vatana, millete, insanlığa güzel evlatlar, insanlar yetiştiren annelerin fedakarlığını, emeğini bir yazıya sığdırabilecek miyiz? Sanmıyorum. Ama her yazıda bir anne portresiyle, anneliğin farklı tanımlarıyla tanışacağız. Annelik duygusunu yüreğinde hissedip sevgisini, emeğini canla başla ortaya koyan güzel insanların varlığından haberdar olacağız. Ekranlarda, gazetelerde anneliğe ve annelere dair haberler yer alacak. 
     Özlü sözler, güzel mesajlar, hediyeler, jestler, annelere, annelik duygusuna dair hikâyeler... Bugünün daha birçok güzel yansımaları olacak. Anlam yüklü, duygu yüklü, farkındalık yüklü bir Anneler Günü'ne daha tanıklık edeceğiz. "Ama"sız bir cümle kurmak istesem de kuracağım galiba. Evet, Anneler Günü çok özel bir gün... Evet, anneler çok çok kıymetli... Evet, annelik çok özel bir emek... Klasik bir söylem olacak ama bir gerçeğe işaret ettiği için burada da tekrar etmek isterim: Annelerin, anneliğin anlam ve önemi bir güne sığmaz.
    Her ne kadar mayısın bu özel gününde bugüne dair çok özel ve etkili sözler söylenecek olsa da annelerimizin ve anne yüreği gibi dopdolu olan güzel yüreklilerin değerinin her zaman farkında olalım. Bilelim ki anneler ve annelik mayıslara sığmaz. En zor zamanlarında bile onların gölgesi de yeter bize. Gün gelir de eli ayağı tutmaz, zihnen zor bir süreç yaşayacak olursa bu kez roller değişecek. İş başa düştüğünde eli ayağı biz olacağız, Bir zamanlar onun olduğu gibi...
      Hayatta olan ve ebediyete uğurladığımız tüm değerli annelerin, anneliğe güzel yüreğiyle hayat veren bütün "anne yürekli" güzel insanların bu özel gününü gönülden kutluyorum. Ebediyete uğurladığımız tüm annelere Allah'tan rahmet diliyorum.
      Unutmayalım en güzel hediye içten bir kucaklamadır ve yüreğimizde sevgiyi, fedakarlığı, vefa duygusunu yaşatmaktır. Anneler Günü kutlu olsun!

12 Mayıs 2019

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış