BABALAR GÜNÜ'NE DAİR


16.6.2019
    "Unutmak mı? Gözümün gördüğü her yerde sen varsın baba!"
                                        
   Mümkün mü unutmak yitip giden sevdiklerini? Anar dilin ve kalbin onları. Bazen dalıp gitsek de hayatın akışına, unutmak mümkün değil onları. Anayı, babayı, kardeşi ve nicesini...
   Geçmişte kalsa da onlarla geçen günler, hatıraları capcanlıdır gözümüzde.
Sesi, duruşu, hareketleri; fikri, zikri, sevgisi... Her biri ayrı bir değerlidir bizim için. Kalbimiz ayırabilir mi onları? Anne sevgisi hep ayrı bir yere konulsa da bu, babaların varlığının değerini eksiltmez. Zaten onlar da yarışmazlar asla anne sevgisiyle. Bilirler annenin hem sevgisinin hem varlığının hem de sorumluluklarının hep önde gittiğini. Ama evlatlar için ikisinin varlığı ve sevgisi de ayrı bir değere sahiptir. Hayatımıza kattıkları güzellikler de farklıdır.
    Ancak hep böyle günlerde  düşünürüm. Bizler böyle dolu dolu anlatırken duygularımızı,  anne ve baba sevgisini tatmayanlar neler hissediyor? İstemeyerek onların yaralarının kanamasına yol açıyor muyuz? Onun için temkinli olmalıyız duygularımızı aktarırken.
    Duygusallığımız tavan yapmamalı. Havada uçuşmamalı duygusal sözler. Elbette paylaşacağız duygu ve düşüncelerimizi. Elbette anacağız onları. Ama gözümüzü ve gönlümüzü başka dünyalara kapatmadan... Halden anlamayı bilmek de ayrı bir incelik ve olgunluktur.
     Bu tür özel günlere bir de şöyle bir eleştiri gelir: Sevdiklerimize bir gün değil senenin ve hayatımızın her günü değer vermeliyiz. Sevgimizi sadece hediyelerle ifade etmemeliyiz. Bu eleştirilere katılmamak mümkün değil tabii ki. Ama ben yine de bu günleri yok saymayalım diyorum. Önemli olan samimiyetimiz. Bir de sevgi ve saygımızın ömürlük olması.
   Sanırım şunu da unutmamalıyız: Her birimizin nasıl ki eksikleri, hataları varsa anne ve babaların da eksikleri vardır. Anne ve baba olmayı başaramayanlar olduğu gibi evlat olmayı başaramayanlar da hep olacaktır. Ne yazık ki çok kötü örneklere de hep rastlayacağız. Küslükler ve hayal kırıklıkları da olacaktır. Yani ideal anne babalar, evlatlar olduğu ve olacağı gibi olumsuz örnekler de olacaktır. Her şey bazı şiirlerde ve masallardaki gibi değil.
     Dileyelim ki her anne ve baba, her evlat iyi, güzel niteliklere sahip olsun. Fedakârlık, merhamet, sevgi, saygı, kadirşinaslık ve daha birçok güzel vasıfla tanımlanabilelim, tanımlayabilelim. Güzel ve ideal bir topluma ancak bu değerli niteliklere sahip bireylerle kavuşabiliriz.
      Bütün babaların Babalar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum. Hayatta olmayan  bütün babalara Allah'tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Baba sevgisiyle tanışmayan bütün yüreklerin de baba gibi seven yüreklerle buluşmalarını diliyorum.

"Babanın faziletleri, çocuklarının servetidir."
                                        ( Anatole France)

"Baba düz yazıdır; anne şiir!"( Hilmi Yavuz)


16 Haziran 2019

 

 


 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış