Bizi Bize Düşürenlere Lanet olsun


27.4.2019
 
 
Bizi bize düşürenlere lanet olsun 😪
Ne Oldu Bize ...????
İnek Şaban mesela…
Neydi acaba mezhebi?
Alevi miydi Belgin Doruk, Sünni miydi Ayhan Işık?
Kürt kökenli miydi, yoksa Çerkez miydi Sadri Alışık?
Şakayla karışık sormuyorum bunları…
Kaçımız biliyordu veya doğrusu hiç merak eden olur muydu, Sami Hazinses'in Ermeni olduğunu?
Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, dört yapraklı yonca… İster türbanlı ol, ister çarşaflı, saçlarını örtmedikleri için sevmeyen var mıydı onları?
Ömercik'e kahrolmayan Musevi, Ayşecik'e gözyaşı dökmeyen Rum var mıydı?
Hulusi Kentmen gibi dedesi olmasını kim istemezdi ki… Peki, hiç kimse düşündü mü bugüne kadar, Hulusi Kentmen'in umreye gidip gitmediğini?
Bizans'ı haşat eden Cüneyt Arkın yabancı düşmanı mıydı?
Hem Karaoğlan, hem Tarkan, yani Kartal Tibet neciydi?
Kaptan Ediz Hun, subay İzzet Günay, savcı Fikret Hakan, polis Ekrem Bora, şafak bekçisi pilot Göksel Arsoy, Jön Türkler'imiz… Osmanlı aleyhtarı mıydı?
Mirasını komple Mehmetçik Vakfı'na bırakan Zeki Müren, darbeci miydi?
Milli duygularımızı doruğa çıkaran efsane film “Bir Millet Uyanıyor”un görüntü yönetmeni Kriton İlyadis, hangi milletin uyanışını anlattı o filmde, Japon milletinin mi?
Emel Sayın'la Tarık Akan'ın şarkılar söyleyerek el ele dolaşmasına sevinmeyen…
Bıraktık mezhebi kökeni filan, Adile Naşit'i Münir Özkul'u sevmeyen insan, insan mıdır?
Siyah beyaz ama, rengarenk değil miydik?
Gençler, sorun büyüklerinize… 
Şu veya bu ayrımı var mıydı mahallede?
Elbette farklı farklıydık ama, hepimiz değil miydik?
Birlikte üzülür birlikte sevinir, birlikte güler birlikte ağlamaz mıydık?
Lefter'e milli takım kaptanlığını mesela, Niko'ya ay yıldızlı formayı Lozan Antlaşması gereğince mi vermiştik?
Var mı o günleri özlemle iç çekerek anmayan?
Görüntünün olası içeriği: 33 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


3 Yorum
29.04.2019 - 13:01
Erhan Bey, öncelikle haftanın yazısı seçilen bu değerli yazınızdan dolayı sizi kutluyorum. Kucaklayıcı olmayı ve farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeyi başarıyla, etkili bir üslupla dile getirmişsiniz. Aslında birçoğumuzun duygularına tercüman olmuşsunuz. Kaleminize sağlık.

29.04.2019 - 13:04
Sadece ""lanet olsun" ifadesi yerine üç nokta kullansaydınız daha manidar olurdu. Madem kucaklayıcı olmayı önemsiyoruz. O halde söylemimizle de bunu göstermeliyiz. Hoşgörünüze sığınarak bu tespitimi de dile getirmek istedim. Selam ve saygılarımla...

29.04.2019 - 14:17
Erhan Bey, öncelikle anlayışınızdan dolayı teşekkür ederim. Bazı nedenlerden dolayı yorum ve tespitlerimi bir tek yazıda ifade etme imkanı bulamadım. Diğer bir tespitim de şöyle: "Adile Naşit'i, Münir Özkul'u sevmeyen insan, insan mıdır?" ifadesi de kanaatimce doğru bir ifade olmamış. Tabii yanılıyor da olabilirim. Eleştirilerimizde objektif olmamız gerektiğine inanarak yazınızı yorumlamaya çalıştım. Elbette okuduğumuz yazı ve şiirlerde bakış açımıza göre olumlu ve olumsuz tespitlerimizi uygun bir üslupla dile getirmeliyiz. Ancak bu şekildeki yorum ve eleştirilerin bizlere katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hoşgörü ve sevgi dilinin yaygınlaşması dileğiyle...