BUGÜN EMEĞİN EMEKÇİNİN BAYRAMI


1.5.2019
  "İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz."
           Hazreti Muhammet ( s.a.v.)
 
  Bugün emekçinin bayramı... Meydanlarda, emeğin, emekçinin sesi yankılanacak. Onlar konuşulacak ekranlarda, meydanlarda... Halaylar çekilecek; pankartlar ellerde, türküler, sloganlar yankılanacak.  Emekçinin sesi yükselecek. Öznesi, yüklemi emekçi olacak tüm cümlelerin.
   Coşku onların hakkı bugün. Bayramı olsa da bugün onların, hep sevinç yayılmayacak. Hüzün de yer bulacak yüreklerde. Taş üstüne taş koyanın, karanlığı delip geçenin; yollara, köprülere, yuvalarımıza, her mekâna hayat verenlerin, emek verenlerin günü bugün. 
    Taşa, toprağa, demire, makinelere, daha nicesine alın teri dökenlerin; bu uğurda can verenlerin; ihmale, sağır vicdanlara kurban gidenlerin günü bugün... Kimi zaman, hatta çoğu zaman, alın terinin karşılığı verilmeyen isimsiz emekçinin bayramı... Emek, alın teri, emekçi el üstünde bugün (!)  Ama böyle sembolik günler yetmez. Emekçinin nefesi tükense de emeğin sesi hep yükselecek. Bilelim ki emekçinin hakkı, alın terinin karşılığı bir günlük coşkuyla ödenmez. Canını dişine katan emekçinin, bu uğurda can verenin; en tepelerde bile türküsü yankılananın; eli yüzü kömür karasına bulaşanın hakkı bir günle ödenmez. Bilelim ki her taşa damlayan alın terinin değeri, bir günün coşkusuyla dile gelemez.
    Dilerim ki yüzü gülsün emekçinin. "Hakkı ödenmez" diyerek kaybolmasın emeği; unutulmasın emekçinin cefası. Dileyelim ki sürebilsin emeğinin sefasını. Can verenlerin hüzünlü hikâyeleri unutulmasın.Yer altında, yer üstünde ter dökenlerin can güvenliği unutulmasın, unutulmasın... Soma faciasından, birçok iş kazasındaki acıklı sonuçlardan sonra konuşulanlar, o acılara dair hafızamıza kazınan fotoğraflar vicdanları uyarmaya devam etmeli. Yetkilileri harekete geçirmeli. Emekçinin sesine, çığlığına kulak verilmeli ki İşçi Bayramı söylemlerden ve bir günlük farkındalıktan ibaret olmasın.
    Kuruşu kuruşuna verilsin yevmiyesi, emeğinin karşılığı. İşte o zaman bayramıdır alın terinin, emeğin, emekçinin, işçinin. İşte o gün bayramıdır tüm emekçilerin.
     Tüm emekçilerin 1 Mayıs Bayramı kutlu olsun!
 
"Taşlar değil, yapılan işler anıtları meydana getirir." J.T. Motley

1 Mayıs 2019 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış