BUGÜNE DAİR


23.02.2021

            "İnsanın en büyük dostu zorluklardır. Çünkü insanı karşılaştığı zorluklar kuvvetlendirir." Gasson  

   

         Yıllar sonra bugünleri nasıl hatırlayacağız? Tabii yaşıyor olursak. Belki de o kadar çabuk unutacağız ki bu zor günleri sanki hiç yaşanmamış gibi gelecek. Yeter ki daha büyük acılarla karşı karşıya kalmayalım. İnsanoğlu ne zorluklar atlattı bugüne kadar. O sert rüzgarlar ki bazen savrulacak gibi olsak da bir nebze mutlulukla sünger çekebiliyoruz yaşadığımız zorluklara.

        İnsanoğlu hem çok güçsüz hem de yeri geldiğinde, inancından, sevdiklerinden aldığı güçle çok güçlü olmayı da başarabiliyor. İçinde bulunduğumuz salgın dönemi, hepimiz için bir sınav... Sabırlı, bilinçli, umutlu olmanın sınavı... Daha birçok yönden sınanıyoruz. Bir yandan salgınla mücadele edilirken dünyanın birçok ülkesinde bir yandan da hayat akıp gidiyor. Siyasal, sosyal, ekonomik sorunlar; birbirimizin moralini güçlendirme çabaları... "Her şey insanlar için." Ne güzel bir söz!.. Acısıyla, tatlısıyla; yokluğuyla, varlığıyla... Ne bekliyorduk ki... Hayat hep aynı şekilde mi devam edecekti. Tabii ki birtakım zorluklarla karşılaşacağız. İnsanoğlu bu dünyanın sefasına dalıp zorlukları unutmamalı. Tabii zorluklarla da savrulmamalı, yıkılmamalı! Yaşadığımız her olay, hayatın bir gerçeğidir. Bazen yüzümüzde tebessüm bazen de gözyaşıdır. Geçmişte yaşananlar geçmişte kalmış gibi görmeyelim. Geçmişteki acı tecrübeler bugün de yaşanabilir. Ama unutmayalım ki umut, azim, kararlılık, yaşamı sürdürme çabası çok değerlidir. Bu değerlere her zaman ihtiyacımız var.

      Geçmişe ve bugüne dair ne varsa- savaşlar, afetler, salgınlar...- hepsi insanoğlu için. Kainattaki diğer canlılar da zorluklardan payını alır. Sadece bizim karşı karşıya kaldığımız bir gerçek değildir hayatın zorlukları. Yaşadığımız zorlukların karşısında, bizleri birleştiren ve hayatın devamlılığını sağlayan bizim hayat karşısındaki duruşumuzdur. Hayata ve insana verdiğimiz değer belirleyicidir.Ne kadar güzel bir duruş sergileyebiliyorsak o kadar güzel şeyler taşıyacağız yarınlara. Bugüne dair tüm yaşadıklarımızdan iyi dersler çıkarmalı ve geleceğe sağlam adımlarla yol almalıyız. Bugüne dair ne varsa hafızamızda saklı tutmalıyız ki yaşamın değerini anlayabilelim. Sağlığın, sabrın, fedakarlığın, birlik ve beraberlik içinde olmanın değeri insanlığın hafızasından silinmesin.

       Geçmişe, bugüne ve umuda dair ne varsa, hepsi bizi inşa ediyor. Yaşadığımız, yaşamakta olduğumuz ve hayal ettiğimiz her şeyle bir bütünüz. İyisiyle, kötüsüyle; acısıyla, tatlısıyla... Hayat böyle bir şey işte! 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış