BUGÜNLERDE NASILSINIZ?


19.11.2020

      Bugünlerde birbirimize "nasılsın" derken cevabımız tam olarak "iyiyim" olamıyor. Koronavirüs günlerinde ne kadar iyi olunabiliyorsa o kadar iyiyiz.                 

       Hafızalarımıza kazınan o tablo ekranlardan kalkmadığı sürece hepimizin bu soruya yanıtı hemen hemen aynı şekilde olacak. Evet özelde biz iyi durumda olsak bile ki buna da elbette bireysel manada şükretmeliyiz. Ama toplumsal ve küresel manada gerçek iyi hale kavuşmamız zaman alacak. Tabii şu gerçeği de unutmamak gerekir. Insanoğlu bugüne kadar ne badireler atlatmış. Savaşlar, doğal afetler, salgınlar ve daha birçok zorlu sınavdan geçmiş.

     Yaşanılanlardan ne kadar ders çıkarıldığı ve insanlığını gözden geçirip geçirmediği ayrı bir trajedi. Aslında asıl trajedi bu zor zamanlarda bile kötülüğün, kötü düşünceli insanların iş başında olması. Yağmalama olayları, çıkar sağlama girişimleri, insanoğlunun kötü yüzünün kendini göstermesi... Bu daha da acıtır bizi ama şaşırtmaz ne yazık ki! Çünkü bugünden geçmişe dönüp bakınca kötü günlerde maalesef bazı insanların canavarlaştığını okuyor ve görüyoruz da! Bir doğal afette, bir savaşta, bir salgında kötülük, kötüler yine meydana çıkıyor. Ama iyilik ve iyi insanlar da varlığını sürdürüyor ve iyilik kötülüğün gölgesinde kalmıyor. Ortalığı yangın yerine çevirenler olduğu gibi güzel insanlıklarıyla ortaya gül bahçesi serenler de var.

     "Her şey insanlar için " diye bir söz vardır bilirsiniz. Iyilik ve kötülük; iyi ve kötü; mutluluk ve mutsuzluk... Düşmek, kalkmak ya da kalkacak güce sahip olamamak... Kimi zaman yanılmak, yanlışa meyletmek... Hatasını anlayıp özür dilemek, hatasını düzeltmeye çalışmak da bir erdemdir elbette. İnsanı anlamak, insanı eğitmek çok zor gerçekten. Yaşadığımız bu zorlu süreçte insanlara doğru davranışlar kazandırmak daha da önemli hale geldi. Maske takma, sosyal mesafeye dikkat etme, hijyen. Işte adımız gibi ezberlediğimiz ve bugünlerde hayatın vazgeçilmezi olan bu üç kurala maalesef yeterince uyulmadığı için yine başa döndük.

       Ekonomik kaygılar nedeniyle daha fazla önlem alınamadığı için sosyal hareketlilik devam ediyor. Çalışma hayatı, okul hayatı, sosyal hayat çok zor bir dönemden geçiyor. En önemlisi de kendini güvende hissedememe duygusunun, sağlığımızı koruyamama endişesinin yaygınlaşmasıdır. Bu zor dönemin- çetin zamanların- savaşçıarı sağlık çalışanlarının yaşadıkları daha da içimizi acıtıyor. Ama kimilerinin yeterince içi acımıyor ki fütursuzca çeşitli organizasyonlara, etkinliklere(!) katılma heyecanı içindeler. Doğum günü partileri, eğlenceler vs. Bir yanda canını dişine takarak virüsün yarattığı yıkımla savaşan sağlık ordusu, bir yandan sosyalleşme çılgınlığıyla sorumsuzca eğlenen eğlence düşkünleri. Bu daha da çok acıtıyor vicdanımızı.

     Vicdanları acıtan, insanların hayatlarına mal olan bu sosyalleşme çılgınlığının yaşanmaması gerekir. Hepimizin daha duyarlı, daha sorumlu ve daha bilinçli davranması gerektiği bu dönemde artık bu tür haberlere kimse katlanamıyor. Hele ki sağlık ordumuzun büyük bir özveriyle emek verdiği böyle bir dönemde artık kendimize gelelim ve insanlığımızı gözden geçirelim. Daha fazla geç kalmadan, daha da gözyaşı dökülmeden, gücümüz tükenmeden artık kendimize çekidüzen verelim.

     Zafere, hep birlikte sevineceğimiz günlere ancak bir olursak, vicdanımızın sesine, bilim insanlarının uyarılarına kulak verirsek kavuşabiliriz. Hep birlikte, tek yürek olarak!

19 Kasım 2020

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


3 Yorum
19.11.2020 - 19:24
Çok değerli yazarım kıymetli gönül dostum... Öncelikle kendi adıma çok teşekkür ederim ki kendimi buldum ve adeta bir dostumla sohbet ediyordum. Ne güzel ne güzel sevgiyle edebiyatın ve umudun iç içe geçtiği. Zor zamanlar herkes için kimine göre daha da zor... Ve ben sizlerden aldığım güçlere yüreğine ve kalemine güvendiğim değerli hocalarım sayesinde: İyi olmaya çalışıyorum hele ki böylesine nitelikli yazılar okudum mu işte güneş karanlıkta yeniden doğup bana şükür duygusunu nasıl da sunuyor. Ömrünüz çok olsun ve kaleminiz daim. Sizlerin arasında olmak ne güzel. En içten sevgilerimi gönderiyorum gönül bahçenize

20.11.2020 - 19:32
Gülüm Hanım merhaba. Güzel kaleminize ve içten yüreğinize sağlık. Siz de güzel satırlarınızla beni mutlu ettiniz. Bu güzel kalbinize hiç dert uğramasın. Güzel kaleminiz daim olsun. Selam ve sevgilerimle. Teşekkürler.

20.11.2020 - 19:34
Güzel dualarınız, içten sözleriniz için de çok sağolun. Sağlıklı, mutlu bir ömür sürmeniz dileğiyle!