DAHA ÇOK UMUT ETMENİN TAM DA ZAMANI


4.4.2020
    Bu sıralar, her akşam, koronavirüs salgınına bağlı olarak yeni can kaybı sayısının verildiği son dakika haberine kilitleniyoruz. Ekranlarda verilen tabloya umut ve endişeyle bakıyoruz.
    Hepimiz evdeyiz ve hepimiz aynıyız. Tabii hastanelerde tedavi görenler, sağlık çalışanları ve bazı meslek grupları hariç. "Nasılsınız?" diye sorarken "iyiyim" diyemiyoruz kolay kolay. Özelde iyi olmaya çalışsak ve iyi olsak bile toplum olarak, dünya olarak zor günler yaşıyoruz. Evdeki yaşamımıza hoş ve faydalı anları hâkim kılmaya çalışsak da tam anlamıyla iyiyiz diyemeyiz. Aslında bu  zor süreçten önce de herkesin belli başlı sıkıntıları, dertleri vardı. Ama herkes kendi derdiyle meşguldü daha çok. Şimdi ortak bir derdimiz var. Aynı dertle dertlenmiş ve aynı beklentilerle hemhal olmuşuz.         
     Umutlarımıza kimse dokunmasın, kimse umudumuzu kırmasın istiyoruz. Evdeki hayatımıza renk ve heyecan katmak için çabalıyoruz. Daha çok kitap okuyor kimimiz, yeni şeyler yapmayı öğreniyor bazıları. Mesela evde ekmeğini yapıyor, yeni hobiler ediniyor kimisi. Film izliyor kimimiz. Evinin köşe bucağıyla ilgileniyor. Yazıyor, çiziyor, müzikle uğraşıyor belki. Belki de sevdikleriyle daha çok sohbet ediyor telefonda. Televizyondan gelişmeleri takip ediyor merakla. Her gün, her an  yeni bir şeyler öğreniyor. Kısacası zor bir süreçten geçiyor olsak da hayat devam ediyor. Olması gereken de bu. Korkuya, endişeye, paniğe, karamsarlığa kapılıp günlük hayatımızdan ve gelecekten asla kopmamalıyız. Yani umuda, hayal kurmaya, şiir okumaya, yazmaya, çizmeye, tebessüm etmeye, günaydın demeye devam... Rehavete kapılmadan, tedbirleri elden bırakmadan, birbirimize sosyal mesafe koyarak yaşamayı başarmalıyız. Moralimizi ve bağışıklığımızı güçlendirerek, umutla, yarınlarla aramıza mesafe koymadan yaşamaya devam! Siz başkalarına kulak asmayın! Yine kitabınızı elinize alın, aşınızı, işinizi aşkla yapın. Bilinci, umudu ve tedbiri elden bırakmayın.
     Okuyun, umut edin, dua edin ve gelecekten vazgeçmeyin. Unutmayın! Daha çok umut etmenin, hayata daha çok sarılmanın, daha da çok dua etmenin tam zamanı! Her sabah uyandığınızda, evinizin penceresinden "günaydın" diyin sevdiklerinize, tabiata ve umuda! 
 
4 Nisan 2020

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış