EVDE MASKESİZ DIŞARIDA MASKELİ OLMAK ÖZGÜRLÜKMÜŞ


3.04.2021
 
EVDE MASKESİZ DIŞARIDA MASKELİ OLMAK ÖZGÜRLÜKMÜŞ

    Yaşadığımız her süreç bize bir şeyler öğretir. Yaşayarak öğrenmek, bazen biraz acı ve sancılı da olsa daha etkili bir öğrenmedir. Kavramların anlamı da farklı bir boyut kazanır. Mesela özgürlük...
    Aynı masa etrafında buluşmak, aynı mekânın havasını solumak...  Yeni bir güne birlikte, özgürce günaydın diyebilmek... Ne kadar değerlidir hepsi aslında. Ama her gün yaşadığımız bu rutin hep öyle devam edecekmiş gibi gelir bizlere. Halbuki çok sıradan gibi görünen o küçük mutluluklar an gelir, "ne kadar da büyük mutlulukmuş" dersiniz.   
     Sevdiklerimizle geçirdiğimiz sıradan gibi görünen her an, aslında çok özeldir. İnsanoğlu, bazen sahip olduklarının farkında olmayabiliyor. Ne zaman ki o anlar farklı bir şekle bürünür, işte o zaman o küçük mutlu anların değerini anlar. Düşünün ki evinizdesiniz ki bu bile büyük bir mutluluk şu süreçte. Evinizdesiniz ama birbirinizden uzak kalmak zorundasınız. Dışarıda maske takma zorunluluğu bir yana bir de evinizde maskeli olmak zorunda kalıyorsunuz. Karantina sürecini çok acı şekilde deneyimleyenler de var. Özellikle sağlık çalışanlarını ve bazı meslek gruplarını daha iyi anlıyorsunuz karantina sürecinde. Yani "karantina" kelimesini de bu sürecin deneyimiyle içselleştirmiş oluyorsunuz. 
     Hastalığın sıkıntılarını yoğun bir şekilde yaşayanlar, sevdiklerini kaybedenler ve daha birçok acı deneyim... Salgın dönemi hepimizin ortak bir deneyimi oldu ve olmaya da devam ediyor. Farklı bir şekilde çalabiliyor kapımızı Covid-19. Bu sürecin sancılarını, sıkıntılarını her birimiz farklı şekilde yaşıyor. Çalışma hayatı, aile hayatı, toplumsal hayat, kısaca dünya hayatı çok farklı bir şekle büründü. 
      Bir yanıyla üzen, bir yanıyla sevindiren ve hafızamızda yer eden günlük Koronavirüs tablosu... Rakamlar belki de hiç bu kadar canımızı yakmamış ya da hiç bu kadar umutlandırmamıştı. Veda ettiğimiz canlar azaldıkça, aslında her can büyük bir değerdir, vaka sayısı düştükçe, iyileşen sayısı arttıkça sevinirken; tablodaki bazı artışlar da bizi derinden etkiliyor. Bizi her yönüyle derinden etkileyen, değiştiren, düşündüren ve geleceğe de yön verecek tarihi bir sürecin içindeyiz insanlık olarak.
      Her birimiz bu sürecin sancılarını çeşitli şekillerde yaşıyoruz. Ekonomik, psikolojik, sosyolojik ve daha birçok boyutuyla ülkelerin tarih sayfalarında ve dünya tarihinde çok önemli bir yer tutacak bu süreç. Etkileri uzun sürecek bu zor süreci, insanlık olarak, insanlığımızı koruyarak aşabiliriz. İnsanca davranarak  zorlukların üstesinden gelebiliriz. Dünya tek yürek olmayı başarabildiği ölçüde bu zor dönem aşılabilecek. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Brezilya, Amerika, İngiltere... Birçok ülke, dünya Kovid-19"la ciddi bir sınav veriyor.
      Dünyanın kaderi her birimizin ne kadar insanca ve sorumlu davranacağına bağlı. "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" sözünün anlamı bu olsa gerek... Dünya, tüm insanlığın yuvası. Özgürce, barış ve huzur içinde yaşamak hepimizin elinde. Tabii insanlığımızı gösterebildiğimiz ölçüde.
      İnsanlığın ortak hayali, sağlıklı ve mutlu bir gelecek... Dünyamzın havasını özgürce solumak ve maskelerden azat olan yüzlerdeki tebessüme tanıklık etmek... Ama sahici ve samimi tebessümlerle tanıklık edebilmek değerlidir. İçinde vicdanı, merhameti, kısaca insanca davranmayı barındıran bir dünyanın mimarları olmayı başarmalıyız. Sağlıklı ve insanca bir dünyanın hep birlikte mimarları olabilmek dileğiyle!

3 Nisan 2021
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış