Ey 2020 Ben Seni Hiç Candan Sever Gibi Sevemedim Ki!


17.12.2020

 

Ey 2020 Ben Seni Hiç Candan Sever Gibi Sevemedim Ki!
Eski yıl bizi bitirirken, biterken bizi yeni yıla hazırlamadan yüreğimizdeki acılarla bunca kaybettiğimiz değerlerle, yakınlarımızı elimizden almanın acısıyla gitse bile yenisine gülümseyerek, hoş geldin diyemeyeceğimiz kesin! Vakti muhabbetle sarılmalarla uzaktan bakışırken, birbirimize samimiyetle yaklaşamazken yeni yıl, eskisinden daha güzel olacağını umarak hoş geldin içten diyebilecek miyiz?
Ey 2020 Ben seni hiç candan sever gibi sevemedim ki!
Ben seninle bir gün muhabbetle canda sarılırken görmedim ki seveyim!
Ben seninle kalabalığın ortasında uzağa kaçmaktan başka ne yaptım ki?
Kendimizi birbirimizden hastalıklı gibi hissettiğim o ortamda huzur bulamadım ki!
Benimle olma ihtimalini hiç sevmedim git ve bir daha gelme!
Ömrümün uzun veya kısa, en çocuk sendeki kararsızlığını sevmedim
Ömrümün en ihtiyar zamanlarını alnımıza hastalıklı etiketinle gelişini sevmedim!
Düştüğüm zaman, gülmeni sevmedim!
Düşünmeni hiç sevmedim!
Korkunla o ilk geldiğin zaman sevmedim!
Kalmanı yerlerde sürünerek gitmeni isterdim getirdiğin hastalıklarla…     
Korkuyordum sana alışmaktan hemen bugünden itibaren güldürmeyen suratınla git!
Sevmedim sevemedim hiç o sırıtarak gülümsemeni
Ben seni hiç sevmedim ki, giderken güle güle git diyeyim!
Ben seninle yan yana olma ihtimalini sevmedim sevemedim!
Seni dinlemiyorum gözlerim açık veya kapalı
Huzur dolu esintilerin esmiyor ki
Ne denizin sesi ses ne kuşların insanların sesi ses
Bırakmadın alacağımız bir nefesle heves
 
Sana göre gün bugün yaşa başkalarını önemseme, yok öyle bir dünya! Sanki bugün yarına transfer edilemez edilir haberin yok, bu şiddetli hastalıklı gelişini gönderen Rabbimse Rahmetinle bu şiddetinle seni ezer, üzerimizden Rahmetiyle kaldırır buna iman etmişiz bu kadar deli olma ve şımarma ey eski yıl… Alıntı bir hikâyeyle devam edelim.
“Bir zamanlar, bütün duyguların üzerinde yaşadığı bir ada varmış:

Mutluluk, Üzüntü, Bilgi ve tüm diğerleri, Aşk dâhil. Bir gün, adanın batmakta olduğu duygulara haber verilmiş. Bunun üzerine hepsi adayı terk etmek için sandallarını hazırlamışlar. Aşk, adada en sona kalan duygu olmuş, çünkü mümkün olan en son ana kadar beklemek istemiş. Ada neredeyse battığı zaman, Aşk yardım istemeye karar vermiş.

Zenginlik, çok büyük bir teknenin içinde geçmekteymiş. Aşk, "Zenginlik, beni de yanına alır mısın ?" diye sormuş. Zenginlik, "Hayır, alamam. Teknemde çok fazla altın ve gümüş var, senin için yer yok." demiş.

Aşk, çok güzel bir yelkenlinin içindeki Kibir 'den yardım istemiş. "Kibir, lütfen bana yardım et!" "Sana yardım edemem, Aşk. Sırılsıklamsın ve yelkenlimi mahvedebilirsin." diye cevap vermiş Kibir.

Üzüntü yakınlardaymış ve Aşk yardım istemiş: "Üzüntü, seninle geleyim." "Of, Aşk, o kadar üzgünüm ki, yalnız kalmaya ihtiyacım var."

Mutluluk da Aşk'ın yanından geçmiş; ama o kadar mutluymuş ki Aşk'ın çağrısını duymamış.

Aşk, birden bir ses duymuş. "Gel Aşk! Seni yanıma alacağım..." Bu Aşk'tan daha yaşlıca birisiymiş. Aşk o kadar şanslı ve mutlu hissetmiş ki, onu yanına alanın kim olduğunu öğrenmeyi akıl edememiş. Yeni bir kara parçasına vardıklarında, Aşk 'a yardım eden yoluna devam etmiş. Ona ne kadar borçlu olduğunu fark eden Aşk, Bilgi 'ye sormuş:
- "Bana yardım eden kimdi?"
- "O, Zaman’dı" diye cevap vermiş Bilgi.
- "Zaman mı? Neden bana yardım etti ki?" diye sormuş Aşk.

Bilgi gülümsemiş:

"Çünkü sadece Zaman Aşk'ın ne kadar büyük olduğunu anlayabilir..."
Ey eski yıl, senin bir kenara bıraktıklarınla yaptıklarınla iyi bilinen bir varlık ortaya çıkaramadığımız kesin, söyle sen kimin için gelensin? Mazlumları ezmek zalimleri zengin etmek için mi? Öyle ise bir daha gelme!
Bildiğimiz çözüm çabanın başarısına bağlıdır, bunca çabalarımız sonuçsuz kaldı seninle sen çabasız çaba harcamadan mı kazanın diyorsun? Bu bize terstir geldiğin gibi defol git!
Sende senden sonra gelecek olan 2021 yılı ve insanlarda bilmeli ki yeterli bir bilgi olmaksızın karşılıklı muhabbetle kararlar alınmadıkça herhangi bir şeyin anlaşılır olmadığı ve mutluluk sağlamadığını anlamak zorundasınız, sen şimdi var git yeni yıla bunları bu çirkin yüzünle anlat ve çek git artık. Anlaşılır olmak sevilen olmak zorbalıkla olmaz, bilgisizliğinin ve bizi umursamaz olman sana saygı kazandırmaz, zalim ve zorba yapar. Dildeki tüm sözleri acılarla doldurman, yeni kavramları meydana çıkarmaz acıları çıkarır, düşüncende ki hissizlik seni hissiz yaparken, biz düşünceyle hayatı insanı canlı tutmayı severiz var git yoluna arkana bakma artık vesselam, selamlarımla.
Mehmet Aluç
Not: Yeni yıl, tüm korona ve acıların sonu olarak bitmiş ve mutlulukla sağlıkla gülümseyerek candan sarılarak muhabbetle hal hatır değer kıymet bilerek yeni yıla girenlerden olmamız dileğimle, inşallah.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


4 Yorum
18.12.2020 - 11:29
Acısı ve tatlısıyla geçip gidecek kısa bir zaman sonra 2020 yılı. Küresel salgın, depremler, savaşlar hüzün dolu bir yıldı. Ne diyelim Allah yeni yıl da önce Müslümanlar sonrada tüm insanlara iyilikler yazsın... Kutlarım kardeşimi...

18.12.2020 - 19:32
Amin kardeşim amin sağ olasın selamlarımla.

18.12.2020 - 22:08
Yüreğiniz dert görmesin ağabeyim İnşallah aydınlık bir yıldız bizleri bekleyen Tebrik ediyorum Selamlarımla

19.12.2020 - 02:36
Sağ olasın var olasın kardeşim amin inşallah kardeşim,selamlarımla.