GENÇLER GELECEĞİMİZDİR


19.5.2019
GENÇLER GELECEĞİMİZDİR
 
 "Bütün ümidim gençliktedır." ATATÜRK
 
  Her 19 Mayıs sabahı, gençler için atar güzel ülkemin kalbi. Onların güzel enerjisi sarar vatan topraklarımızın her karışını. Atatürk'ün Türk gençliğine verdiği değerin en güzel ve en anlamlı nişanesidir 19 Mayıs. Millî Mücadele'nin başladığı tarih olması itibarıyla da ayrı bir öneme sahiptir 19 Mayıs 1919. Bağımsızlık mücadelemizin simgesidir. Milli Mücadelemiz'in başlangıcının 100.yaşını gönülden kutluyorum. 
    Bu tarihî gün, gençliğe ithaf edilmiştir. Atatürk biliyordu ki bir ülke ve insanlık, ancak gelecek kuşaklarına verdiği değer ölçüsünde ilerler ve yükselir. Her sözüyle ve attığı adımlarla bize örnek olmuştur. Şunu unutmayalım: Gençlerin eğitimlerine, yarınlarına yaptığımız güzel ve doğru yatırımlarla geleceğe güzel bir yön verebiliriz. Onlara güvenerek, değer vererek, onları evrensel ve milli değerlerle yetiştirerek bize bırakılan bu değerli mirası, ülkemizi ve dünyayı güzelleştirebiliriz.
   İşsizlik rakamlarının altında ezilmeyen, umutsuzluğa geçit vermeyen, değerli olduğunu unutmayan, modern eğitim imkânlarından mahrum olmayan, geleceğe karamsar bakmayan bir gençlik için hepimiz kolları sıvamalıyız. Aslında her bir gence yapılan yatırım, geleceğimize yaptığımız yatırımdır.     
    Onları iyi yetiştirmek, her türlü kötü alışkanlıktan korunmalarını sağlamak, umutsuzluğun karanlık kuyusuna düşmekten, kötü emellere alet edilmekten korumak boynumuzun borcudur. Doğusuyla, batısıyla, güneyiyle, kuzeyiyle topraklarımızın her karışında gerektiğinde canlarını feda eden genç nesillerimize, fidanlarımıza gözümüz gibi bakmalıyız. Sevdiklerinden kopmamaları için tüm tedbirleri almalıyız. Şehit olmak ne kadar değerliyse pırıl pırıl gençlerin can güvenliği de o kadar değerlidir. Bu vatan için gençliklerini, canlarını feda eden tüm şehitlerimizi şükranla, rahmetle yad ediyorum.
      Gençlerimiz için yapmamız gereken çok şey var. En başta eğitim-öğretim alanında yapılacak düzenlemeler olmak üzere( şu günlerde bazı adımlar atılıyor), iş imkânlarını arttıracak, kısacası umutlarını güçlendirecek adımlar atmak çok büyük bir önem taşıyor. Gençlerin her türlü sorununun farkında olmalı ve onların enerjisinin, pırıl pırıl dimağının en değerli hazinemiz olduğunu idrak etmeliyiz.
     Atatürk, bu hazinenin farkında olan ileri görüşlü bir lider olduğu için birçok güzel sözüyle bunu dile getirmiş ve en önemlisi de 19 Mayıs'ı onlara hediye etmiştir. Gençliğin değerinin, gücünün ve öneminin farkında olan ve bizlere bu bilince sahip olmamızda ilham kaynağı olan bir lidere sahip olduğumuz için şanslıyız.
     Gençlerin ayağına takılan her taştan sonra yeniden ayağa kalkacak gücü  bulabilmeleri konusunda bizlere  çok iş düşüyor. Sağlam karakterli gençlerin yetişmesi için en doğru adımları atmalıyız. Aileden başlayarak, siyasetçisinden sanatçısına kadar hepimiz, gençlerin iyi yetişmesi ve umutlarının güçlenmesi için el ele vermeliyiz. Ruhen, bedenen sağlıklı ve geleceğe umutla bakabilen gençler için bütün milletler bu ortak ideal etrafında toplanmalı.
    Gençlerin ışığı geleceği aydınlatacak güçtedir. Yeter ki bizler, onların genç dimağlarında kötü düşüncelerin yer bulmasına, genç yüreklerine karamsarlığın hâkim olmasına meydan vermeyelim.
    Güzel bir gelecek için güzel nesillerin yetişmesine hep birlikte katkı sağlayalım.  Yargılayıcı ve suçlayıcı söylemlerden arınmış bir duyarlılıkla onları dinleyip; onları anlamaya çalışalım. Unutmayalım ki bizler genç kuşakların mimarlarıyız; geleceğin mimarları da genç kuşaklardır.
     Tüm sevgili gençlerimizin ve değerli milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum.

"Gidenler birçok şey ekmiştir bize biz de ekmeliyiz genç neslimize." Genceli Nizami

     

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış