Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

GERÇEK DOST

Ekleyen : Sevim Kınalı , 26 Mart 2017 Pazar aaa Beğen 3
   DOSTLUK

   Dostlarımız önemlidir. "Dost" sözcüğünün dile getirilmesi bile içimizi ısıtmaya yeter. Bazen kederi bazen sevinci paylaşırız onlarla. Ailemizden sonra, kendimizi yakın hissettiğimiz kişilerdir.
     Dert ortağımız, sırdaşımız, bir fincan kahveyi birlikte yudumladığımız, kimi zaman kahrımızı çeken, borç alıp verdiğimiz, sesini duymaktan mutlu olduğumuz yol arkadaşımızdır.  Gerçek dostluklarda hesap kitap yapılmaz.  Kolay kolay birbirlerinin haklarını yemezler ve parayla ölçülmez paylaştıkları yıllar. Ortak bir geçmişleri de vardır.    Zevkleri uyuşmasa da kalpleri buluşmuştur bir şekilde. Dostluk; açık kalpli olmakla, birbirini iyi dinlemekle ve gözlerinden, sesinden kalbini okuyabilmekle yaşatılabilir. Dostluk, dürüstlük ve içtenlikle yıllara meydan okuyabilir. Aslında bütün insan ilişkilerini güzelleştiren de bu duygular değil mi? Annene ve babana, sadece evlat değil dost da olabilmelisin. Tabii ki anne ve baba da evladına dost olabilmeli. Eşler de öyle değil mi? Eşinle de dost olabilmelisin.
        Dostluk; kalplerin başka bir iklimde buluşmasıdır. Kalbini birbirine açmaktır. Güzel sohbetleri paylaşmaktır. Eğer bir gün bir dostunuzla aranız bozulursa, bilin ki bu, dostluğunuzun biteceği anlamına gelmez. Dostluğunuzun sağlamlığı sınanıyordur belki. Gerçek dostluklar bu sınavları başarıyla atlatır. 
Çatlaklar olsa da onarılabilir. Yeter ki siz onu kalbinizden hemen silmeyin. Birbirinize şans verin ve dostunuzun kalbinizdeki yerine öfkenin, nefretin göz dikmesine izin vermeyin. Kolay kazanılamayan kolay da kaybedilmemeli. Dostlarınızın çok olması değil;  dostluklarınızın ne kadar sağlam olduğu önemlidir. Sarsılsa da yıkılmıyor ve hayatta kalabiliyorsa dostluğunuz,   o dostluğun mimarları olarak, kalplerinizde, iyi bir dostluk inşa etmişsiniz demektir.
       Unutmayın!  Hepimizin bir dost selamına, bir dost sesine ve bir dost eline ihtiyacı vardır. Bu dost eli, belki bizi büyüten ellerdir. Belki aynı evi paylaştığımız kardeşimizdir; hayatımızı birleştirdiğimiz eşimizdir. Belki de aynı sırayı paylaştığımız okul arkadaşımızdır. O dost elini sıkı tutun ve bir fincan kahveyi, çayı birlikte yudumlayın. Dostluğun ve çayın sıcaklığıyla, zaman içindeki güzel yolculuğunuza o dost elini tutarak devam edin. Eşiniz, kardeşiniz, anneniz, babanız, okul veya iş arkadaşınız, komşunuz...
        Dost gördüğünüz kim olursa olsun, dostluğunuz baki olsun! Leyla'dan Mevla'ya yükselen aşkların ebediliği gibi; dünya dostlarından ebedî olan dostluğa giden yolun izini de sürün.  Gerçek dost, herkes sizi bırakıp gittiğinde, gönül sarayınızda varlığını dolu dolu hissettiğiniz ebedî dosttur. Tüm dostlarınızı kaybetmeden, o "hakiki ve ebedî dosta" yöneldiyseniz  ve  gönül sarayınıza "buyur!" ettiyseniz ne mutlu size! 

                                              26 Mart 2017


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Songül Özel
27 Mart 2017 Pazartesi 20:23:29
Hakiki dostlara kavuşmak dileğiyle yüreğinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

Sevim Kınalı
28 Mart 2017 Salı 18:49:04
Songül Hanım, içten değerlendirmenizden dolayı teşekkür ederim. En kısa zamanda yazılarınızı okuyabilmek ve sizi kaleminizle tanımak dileğiyle. Mesleki yoğunluktan dolayı bu sıralar eklenen yeni yazıları takip edemiyorum. Ilk fırsatta okuyup naçizane düşüncelerimi dile getiririm. Selamlar.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...