İLK DERS


5.2.2020
    İLK DERS

   "Elâzığ depremi",  "coronavirüs salgını" gibi iki önemli gündem konuşulurken 2019-2020 eğitim öğretim yılı birinci yarıyıl tatili de bitti. Ülke olarak Elazığ depremini konuşurken, gündem bir anda, dünyayı ilgilendiren önemli bir  gelişmeyle, coronavirüs salgınıyla sarsıldı.
    Ülkemiz, Elazığ depremiyle bir kez daha deprem gerçeğini konuşmaya başladı. Dünyayı endişeli bir bekleyişle karşı karşıya bırakan coronavirüs salgını ve ülkemizi acıya boğan Elazığ depremi'ne dair haberler ve görüntüler akıp giderken yaşanılanları hemen geride bırakamayız. Umut verici gelişmeler yaşandıkça tabii ki rahat bir nefes aldık ve alıyoruz da. Her bilgi akışında hem endişeleniyor hem de bilinçleniyoruz. Bir taraftan ülkemizin çok önemli bir gündemi, diğer taraftan virüs salgınının yol açtığı ölümler ve salgının başka ülkelere yayılması endişesi... Ama hayatın tüm bu tatsız, kederli ve endişe verici gelişmelerine rağmen hayat hep kaldığı yerden devam ediyor, etmeli de...
   Bir öğretmen olarak ve bir insan olarak ilk ders günümü, gündemi konuşmaya ayırdım ağırlıklı olarak. Umuda ve hayatın zorluklarıyla mücadele etmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak... Endişe ve korkuları birlikte yenmeyi ve her durumda kenetlenmenin önemini idrak etmenin önemini anlatmaya çalıştım. Hepimizin umuda, yaşama sevincine ihtiyacı var ama özellikle gençlerin ve çocukların daha fazla ihtiyacı var bu duygulara. Onlara hayatın getirdiği zorluklarla mücadele etmeyi öğretmek, dayanışma ve yardımlaşma ruhunu aşılamak, biz eğitimcilerin önceliği olmalı. Eğitim ve öğretim süreci, önce hayata hazırlamalı yeni nesilleri. Yolumuza kaldığımız yerden devam edebilmek için, bilinçli olmaya, umudunu korumaya ve hayata tutunma becerisini edinmeye ve bunu güçlendirmeye ihtiyacımız var.
   Bütün bu önemli nedenlerden dolayı 3 Şubat 2020 Pazartesi,  ilk dersimin konusu da bu mesajları vermek oldu. İnanarak şu mesajı verdim sevgili öğrencilerime: Tüm olumsuzluklara rağmen umut etmeye, hayal kurmaya ve kendinize hedefler koymaya devam edin! Çünkü hepimizin buna ihtiyacı var.
  Tüm öğrencilere, meslektaşlarıma, hepimize sağlıklı, umut ve yaşama sevinciyle dolu, başarılı bir ikinci yarıyıl diliyorum. Güzel haberler almak umuduyla! 
   
 
4 Şubat 2020

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış