İllet Değil Merhamet


2.11.2020

Başına gelen her kötü şeyi illet, zillet, sefalet, lanet diye nitelendirmeyi bırak. Hastalığın neden var olduğunu bilmiyorsun. Afetin asıl amacını bilmiyorsun. Neden sıkıntı halinde olduğundan bihabersin. 

Elinde bastonla halıya vuran adamı halıya eziyet eder sanırsın. Halbuki o adam halıyı kirlerinden arındırma derdindedir.

Yaradan seni ateşte yanarken görmek istemediği için sana bir fırsat veriyor; hasta oluyorsun, şükredersen kazanıyorsun. Hatalarının bedelini dünyada çekmeni istiyor; zorluklar yaşıyorsun, aç kalıyorsun, evladını kaybediyorsun...

Musibetlere karşı şükür imandandır ve günahları en çok silen budur.

Kes sesini, şikayet etmeyi bırak, Allah'ın, günahlarını dökmek için sana musallat ettiği şeyleri düşman belleme, kötü çağırma, haddini bil. Bırak seni cennete girecek şekle gelene kadar imtihan etsin. Fırsat kapına gelmiş, neyin şikayetindesin ?

Hastalığın Allah'tan geldiğinin fehmine varıp en ağır hastalıklarda bile inlemeyi kendine yediremeyen ol. Her halime şükür demeyi öğren.

Her zaman kendinden kötü olanı gör, onla kıyasla kendini. En azından köyünde su olmadığından sabahın ilk ışıklarında elindeki su dolu kovayı on kilometre taşımak ve bunu her sabah yapmak zorunda değilsin. Evinde günde sadece bir öğün yemek pişmiyor. Ekmeğe hasret yaşamak zorunda değilsin. Çamurlu su içmek zorunda değilsin. Hasta olduğunda gidecek bir hastanen var. Açlıktan kaburga kemiklerin sayılmıyor. 

Veya iki evladın kollarında şarapnel parçalarının isabet etmesiyle vefat etmedi. Kimse evine bombalar yağdırmadı, değerlerine el uzatmadı, namusunu çiğnemedi.

Ruanda'da yüzlerce Fransız askeri tarafından tecavüze uğramadın.

Çeçenistan'da eşi benzeri görülmemiş işkencelere maruz kalmadın, kolun-bacağın kesilmedi.

Neyin şikayeti bu, neyin doyumsuzluğu? Toprak mı doyuracak doyumsuz gözlerini ?

Kendine gel, senin iman dolu göğsün var.

Sen Türk'sün, daha ne istiyorsun ?

 

 

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
02.11.2020 - 21:47
Rabbim afetlerden korusun, hastalıklarımızın idrakine vararak Rabbim şifasıyla iyi etsin,inşallah,amin,selamlarımla.

03.11.2020 - 13:28
Aleykum selam üstadım. Amin.