İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERLERİ


16.8.2019
   Umudu, yaşama sevincini, sevgiyi, saygıyı besleyen söylemler dökülmeli dilimizden. Nefreti, karamsarlığı, ayrıştırmayı körükleyen her türlü sözden ve eylemden uzak durmalıyız. Sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlere sahip çıkmalı, bu değerleri korumalıyız. Kültürel ve tarihî zenginliklere gereken hassasiyeti göstermeliyiz.
   Ortak değerlerimiz etrafında kenetlenebilmeliyiz. Evrensel değerlere, farklı inançlara ve kültürlere de saygılı olmalıyız. Millî kimliğimizi koruduğumuz gibi evrensel değerlere de kapatmamalıyız kendimizi. Vatanını koruma ve yükseltme duygusunu güçlendirdiğimiz gibi ortak yaşam alanımız, evimiz olan dünyaya da bilinçli bir şekilde sahip çıkmalı, iyi bir dünyalı da olabilmeliyiz. Ama ne yazık ki çoğu zaman, birçok konuda o duyarlılığı sergileyemiyoruz.
     Çevreyi, kültürel ve tarihî değerleri koruma konusunda pek duyarlılık gösteremiyoruz. Çeşitli tatil beldelerine veya yurdumuzun bazı yerlerine gidip oradaki tarihi mekanları gezerken birtakım olumsuzlukları ve özensizliği gördüğümüzde üzülüyoruz.
    Neden bazıları o tarihî ve kültürel mekânları gezerken yanlış davranışlar sergiliyorlar diyerek insanımızdan yakınıyoruz. Duvarlara resimler çizilip yazılar yazıldığını, yerlere çöp atıldığını gördüğümüzde üzülüyoruz. Geçmişine saygı duyma, kültürel ve tarihî mirasa sahip çıkma noktasında yeterince duyarlı değiliz. Bu yanlışımızı düzeltmeli ve turistik gezilerde daha güzel davranışlar sergilemeliyiz.
    Daha iyi korunmalı sahip olduğumuz kültürel ve tarihî miras. Çare yine  eğitimde ve bununla ilgili yasaların hayata geçirilmesinde. Ancak o zaman kültürel ve tarihî mirasa hakkıyla sahip çıkabiliriz. O mirasın hangi sınırlar içerisinde olduğu önemli değil. Dünya insanlığın ortak yaşam alanı. Turistik gezilerimizde bu bilinci ve duyarlılığı göstermeliyiz. Geçmişe ait değerleri koruyan ve geleceğe güzel adımlarla ilerleyen toplumlar ancak muasır medeniyetin bir üyesi olabilirler.
     Yaşadığımız veya turistik amaçla ziyaret ettiğimiz doğal çevreyi ve kültürel mirası koruyalım. Yeşili, maviyi, Allah'ın bize bahşettiği tüm güzelliklere ve geçmişin izlerini taşıyan tüm eserlere gözümüz gibi bakalım. Kirletmeyelim, hor kullanmayalım doğal zenginlikleri. Sevgiyle, saygıyla sahip çıkalım bütün değerlere. Sadece ülkemizdeki zenginliklere değil tüm tarihî değerlere saygı duyalım.
      Sevgiyle, saygıyla ve güzelliklerle kalın!


16 Ağustos 2019


 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


3 Yorum
23.08.2019 - 10:00
Keşke herkes böyle düşünebilse ve düşünebildiği gibi yaşayabilse

24.08.2019 - 02:47
Beğeni ve iyi dilekleriniz için teşekkürler.

26.08.2019 - 01:45
Değerli seçici kurula teşekkür ediyorum. Selam ve saygılarımla...