İNSANLIĞIN ORTAK DERDİ: KORONAVİRÜS


12.3.2020
    Çin'de başlayıp birçok ülkeye yayılan ve hayatın akışını değiştiren coronavirüs salgını, insanlığın ortak derdi olarak birçok ülkenin en önemli gündemi oldu. Ekranlarda, gazetelerde ve sohbetlerimizde de en önemli konu koronavirüsle ilgili son dakika gelişmeleri ve alınan, alınacak önlemler....
     Din, dil, ırk tanımadan herkesin ortak endişesi oldu koronavirüsün yayılması. Dünya, endişeli bir bekleyiş içinde. Virüsten ölenlerin sayısı, yeni ülkelerde görülmesi, alınacak tedbirler konuşulurken günlük yaşamımız ve yakın geleceğe dair planlarda da değişiklikler yapılıyor. Bir yandan virüsün yayılmasına karşı alınan ve alınacak önlemler bir yandan virüsün, ülkelerin ekonomisine, toplumsal yaşamına etkileri konuşuluyor. Ömür biçiliyor coronavirüse. Havalar ısındıkça etkisinin azalacağını söyleyen uzmanlar var. Birçok farklı görüş, değerlendirme ve senaryo ortaya konuyor. Halk marketlere akın ediyor ve stok yapıyor. Maskeler, kolonyalar, gıda, temizlik ürünleri derken birçok kişi kendince önlemler alıyor. Şehirlerde hummalı temizlikler yapılıyor. Organizasyonlar iptal ediliyor ya da erteleniyor. Bazı ülkelerde okullar tatil ediliyor. Kısacası, dünya, insanlık büyük bir sınav veriyor. Psikolojik, sosyolojik, ekonomik boyutları olan can yakan, can alan bir sınav. Sorun, dert ortak olunca insanlar birbirlerini daha iyi anlıyorlardır sanırım. Sorun küresel bir boyut kazanınca kaygı duygusu da küresel bir duygu olarak yaşanıyor şu anda. Çinlisi, İngilizi, Fransızı, Almanı, İtalyanı,Türkü...
     Derdimiz bir olunca birlikte derman arıyoruz. Birlikte çareler üretiyoruz, ortak duyarlılıklar sergiliyoruz. Bazı ülkelerde can kayıplarının çok olması, bizde az olması veya olmaması bir mutluluk nedeni midir? Elbette kendi adımıza sevinebiliriz ama başkaları adına da üzülüyoruz. Gerçek insanlık, herkes için iyi olanı dilemek ve bunun için çabalamaktır. 
      Umarım insanlık coronavirüsle ve başına gelebilecek her türlü sorunla insanî vasıfları kaybetmeden, dayanışma ruhu içerisinde hareket ederek çözebilsin. Dünya hepimizin ortak evi ve  daha güzel bir gelecek için diliyorum ki insanlık bu zor günlerden güçlü dersler çıkarsın.
      İnsanoğlu öncelikle umut ettiği müddetçe yaşama tutunabilir. Tabii bilinçli davranmanın da önemini kavradığı müddetçe kendini daha güvende hissedebilir. Öncelikle her şeyin yoluna gireceği konusunda umudumuzu kaybetmemeli, panik yapmamalı ve bilim insanlarının uyarılarını dikkate almalıyız. Bilinçli, sakin ve umutlu olmalıyız. 
     Kendimiz ve insanlık için sağlıklı, barış ve huzur dolu yarınlar dileyelim. Bireysel, toplumsal, ulusal ve evrensel bir duyarlılık gösterelim. Sorun küresel. O halde dileklerimiz de evrensel ve kucaklayıcı olmalı. 
         Dünya için, insanlık için, sağlıklı, mutlu bir gelecek diliyorum.  
      
 
12 Mart 2020

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
13.03.2020 - 13:08
Teşekkürler.Bütüncül,bilinç geliştirici,sevgiyi perçinleyici bu yazınız için sizi kutlarım."Sorun küresel. O halde dileklerimiz de evrensel ve kucaklayıcı olmalı. "sözünüz çok kutlu ve mübarek bir sözdür bu söz ruhunuzun göz pınarlarından damlamış bir inci tanesidir.Ne mutlu size ve sizi okuyanlara!

13.03.2020 - 15:29
Beğenininiz, içten ve güzel yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim. Yazımla ilgili tespitleriniz ve bu tespitlere dikkat çekmeniz ayrıca beni mutlu etti. Umuyorum ki hepimizin iyi dilekleri gerçekleşsin ve duaları kabul olsun. İnsanlık bu zorlu sınavda en kısa zamanda başarıya ulaşsın. Sizi de duyarlılığınızdan dolayı kutluyorum. Selamlar...