İslamda sosyal adeletin omurgası bu ayettir. Ne hikmetse hiç kimse bundan bahis etmez. Çünkü işlerine gelmez.

Ekleyen : Mete Han , 11 Ocak 2019 Cuma aaa Beğen 1
Al-Baqara/219
Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz. (219) Elmali Hamdi NazırSana şaraptan ve kumardan soruyorlar. De ki; "O ikisinde büyük günah ve insanlara bazı yararlar vardır. Fakat onların günahı yararından büyüktür." Ve sana Allah yolunda ne vereceklerini soruyorlar. De ki; "Af (yani ihtiyaçlarınızdan fazlasını veya helal ve güzel olan şeyleri verin!)" Allah size ayetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz: (219) Süleyman AteşSana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz. (219) Y. Nur, Öztürk


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Mehmet Aluç
12 Ocak 2019 Cumartesi 00:26:52
İnsan insandan gönülden haktan uzaklaşarak dünya menfaati peşine düşünce hep kaybediyor kaybediyoruz,kazanmıyor yıkarken yıkılıyoruz,Rabbim doğrularak sırat-ı mustakim hak yolunda gidenlerden eylesin.Amin-Selamlarımla.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...