MUTLULUK

Günün Yazısı
Ekleyen : Sevim Kınalı , 07 Ocak 2017 Cumartesi aaa Beğen 2
   Mutluluk nedir? Sizi mutlu eden şeyler nelerdir? Bu soruların cevapları kişiye göre değişecektir. Tıpkı 'güzellik' kavramı gibi bu da görecelidir. Verilecek cevaplar, kişinin yaşına, yaşadığı hayata ve hayattan beklentilerine göre değişecektir.
   Kimimizi, ailesiyle geçirdiği güzel, huzur dolu bir akşam mutlu eder. Kimi, kitap okuduğu zaman; kimi, bir film izlediğinde; kimisi de sevdiği bir arkadaşıyla bir şeyler paylaştığında kendisini mutlu hisseder. Bir bebek annesinin sıcaklığıyla buluştuğunda; bir çocuk, arkadaşlarıyla sevdiği bir oyunu oynadığında mutludur. O kadar çoğaltılabilir ki bu örnekler...Bir hatta birçok kitap yazılabilir belki bu konu üzerine. 
   Bir hasta, yeni bir güne sağlıklı uyandığında mutludur ve yarına daha umutlu bakar. İşsiz biri iş bulduğunda mutlu ve yarından umutludur. Yoksul bir aile, kendisine bir yardım eli uzandığında mutludur. Vatanını terk etmek zorunda kalan biri de kendisine sığınacak bir yer bulabildiğinde mutludur, güvendedir. Kimi zaman, sahip olduklarımıza sahip olamayanları gördüğümüzde, üzüldüğümüz şeyler küçülebilir gözümüzde. Şükretmemiz ve mutlu olmamız için birçok neden olduğunu fark ederiz. Ve en önemlisi de mutluluğun sadece kendi mutluluğumuzdan ibaret olmadığını anlarız. Tabii bazılarımız... Çünkü bazıları için de mutluluk daha çok bireyseldir. Kendi mutluluğuyla sınırlıdır. Oysa ki bir özlü sözde de ifade edildiği gibi mutluluk, paylaşılmak için yaratılmıştır. Başkalarının mutlu bir gülümsemesi, kendisini çaresiz hisseden birinin derdine merhem olunması, üşüyen minik yavrucakların ısınması, acıkanların doyması ve daha birçok yaranın sarılması da bizi mutlu etmeli. Mutluluk, sadece benmerkezli değil toplumsal ve evrensel bir duyarlılığı da barındırmalı.
   Sözlük anlamı;" bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık" olan mutluluk kelimesi, toplumun ve insanlığın mutluluğuyla daha da güzel bir anlam kazanabilir. Doğrulukla, insanlıkla yan yana yürüyebilirse mutluluk,ebedî mutluluğun da kapısını aralayabiliriz.
    Gerçek ve evrensel olan mutluluğa giden yolda ilk adımı atmaya var mısınız?


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Hüsnü Özdilek
07 Ocak 2017 Cumartesi 16:58:17
'Mutluluk, sadece benmerkezli değil toplumsal ve evrensel bir duyarlılığı da barındırmalı.' Sözün özü...Tebrikler ve basarilar Sevim hanim.

Sevim Kınalı
07 Ocak 2017 Cumartesi 22:04:10
Güzel yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim. Size de başarılar dilerim.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...