PEŞ PEŞE YAŞANAN ACILAR


7.2.2020
    Peş peşe geliyor acı haberler: İdlib'den gelen sekiz şehit haberi, Van'da art arda yaşanan çığ faciası, Sabiha Gökçen Havalimanı'nnda yaşanan uçak kazası.
    Elazığ depremi ve Çin'de başlayıp tüm dünyayı endişelendiren coronavirüs salgınının etkileri devam ederken peş peşe gelen acı haberlerle milletçe bir daha bir daha kahrolduk. Milletimizin, kaybettiğimiz, şehit verdiğimiz canların sevdiklerinin başı sağ olsun.  Her acı haberle acımız ikiye katlanıyor.
   Katlanan acılar yüreğimizi dağlıyor ama asla dağılmıyoruz, savrulmuyoruz. Birbirimizin yarasına merhem olmaya, acımızı dindirmeye, milletçe toparlanmaya ve hayatın akışından kopmamaya çalışıyoruz. Birbirimize yaslanıyoruz. Gözlerimiz yaşlı, günümüz, gönlümüz yaslı olsa da işimize gücümüze, yaşamdan kopmamaya çalışıyoruz.
    Hiçbir zaman acının asıl düştüğü yerle bir olmaz tabii ki yaşananların etkisi. Acının merkezinde yaşananlar, kaybedilen canların yakınlarının yüreklerindeki yangın bambaşkadır. Evet, milletçe el ele veriyoruz acılarda. Elbette diğer milletlerde de acı ve zor zamanlarda bir kenetlenme, dayanışma ruhu vardır. Millet olmak budur işte: Acıyı, sevinci paylaşmak; zor zamanlarda kenetlenmektir. Birlik beraberlik içinde olmaktır. Yeniden "günaydın" diyebilmektir birbirine.
     Yaralarımızı birlikte sarmaktır millet olmak. Tabii yara almamak için de önlemler almayı, yaşananlardan dersler çıkarmayı gerektirir millet olmak. Çabuk unutuyorsak, yeterince önlem almıyorsak, ders çıkarmıyorsak  milletimizin yüreğinde yeni yaralar açarız. Yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz  devlet ve millet olarak. Bu birlik ve beraberlik ruhunu, yanlışları düzeltmede, hatalarımızdan ders çıkarmada, gerekli önlemleri almada da göstermeliyiz. Elbette acılar da akıp giden hayatın bir parçası ama canımızı yakan olaylar üzerinde iyi düşünmeli ve hatalarımızı masaya yatırmalıyız.
       Yaşanan acılardan dersler çıkarmadan her şeyi arkamızda bırakırsak yolumuza kendi elimizle taş koymuş oluruz. Acıda yoldaş olmak, birbirinden güç almak ne kadar muhteşem bir ruh haliyse acılardan ders çıkarmak ve yeni yaralar almamak için el ele vermek de o kadar muhteşemdir.
     Güzel haberler almak, yaralarımızı hep sarmak umuduyla tekrar başımız sağ olsun! Kaybettiğimiz canlarımıza Allah'tan rahmet, sevenlerine sabır diliyoruz.

7 Şubat 2020 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış