SELAM OLSUN TÜM ÖĞRETMENLERE


24.11.2019
   "Mektep genç beyinlere, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete sevgiyi, şerefi, bağımsızlığı öğretir."            ATATÜRK

    
   Öncelikle, bütün milletler için her zaman büyük bir büyük bir öneme sahip olan tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum. 
    Birçok sözüyle öğretmenleri baş tacı yapan, saygınlık ve sorumluluklarına vurgu yapan Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Geçmişte özveriyle çalışan ve bana, sizlere, şu an çeşitli mevkilerde görev yapan herkese emeği geçen tüm öğretmenleri saygıyla, şükranla selamlıyorum. Ebediyete intikal edenleri, şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Bugün hâlâ gelecek nesilleri yetiştirmek için güzel yurdumuzun farklı köşelerinde ve farklı coğrafyalarda mesai harcayan, alın teri döken bütün öğretmenleri en içten duygularımla selamlıyorum.
    24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tarihçesine kısaca değinmek isterim. 11 Kasım 1928 günü Bakanlar Kurulunun aldığı bir kararla Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanı verilir. Atatürk bu unvanı 24 Kasım’da kabul eder. Bunun üzerine yıllar sonra Atatürk’ün 100.doğum yılı olan 1981 yılından itibaren 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlanması karara bağlanır.   
  Şunu biliyoruz ki eğitim ve öğretim; ülkeler için, insanlık için, mutlu yarınlarımız için, hatta daha da geniş ve derin düşünecek olursak maddi ve manevi hayatımız için en değerli, en insana dokunan mesaidir. Belki bir sözcükle, bir tebessümle veya içten bir bakışımızla dokunuyoruz farklı hayatlara. Genç neslin eğitim ve öğretimine fikriyle, söylemleriyle katkı sağlayan, fikir mesaisi yapan bu kıymetli davaya hizmet eden herkese teşekkürü borç biliyorum.
    Okullar, eğitim öğretim kurumları olsa da her okul, çatısı altındaki tüm çalışanlarıyla kocaman bir ailedir. Sadece öğretmeniyle değil eğitim öğretim kurumlarının tüm çalışanlarının, okula sadece zihin gücüyle değil bedenen, kalben hizmet edenler de bu geniş ailenin bir parçası... “Günaydın, iyi dersler”diyerek derse başlayan Fatma, Ali, Ahmet, Zehra öğretmen ve daha niceleri… "Kuzularım!" diyen Zeynepler, canla başla okullara hizmet eden Sevdalar... Eserlere konu olan ve gönüllerde taht kuran Feride Öğretmenler, Mahmut Hocalar, Hafize Analar... Mesleğine aşkla bağlı olan ve en büyük kazancın öğrencilerinin kalbinde edindiği güzel yer olduğunu bilen, ülkesine ve insanlığa yararlı insanlar kazandırmak olduğunu idrak eden öğretmenler...
    Atatürk'e,  "Benim adım da Mustafa, seninki de Mustafa. Bu böyle olmayacak. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olacak." diyen matematik öğretmeni Mustafa Hoca'ya selam olsun! İnsanlığa güzel hizmetlerde bulunanları yetiştiren eli hürmetle öpülesi öğretmenlere selam olsun! Yoklukta yılgınlığa düşmeyen, öğrencilerini karanlıktan aydınlığa çıkaran, umut ışığı olan eğitim neferlerine selam olsun! Belki bizler ufacık dertlere söylenirken soğuktan üşüyen küçük elleri, yürekleri ısıtan; şefkatle o tozlu yollarda geleceğe umut olan azimli, yürekli öğretmenlere selam olsun!
    Selam olsun doğudaki, batıdaki, kuzeydeki yol arkadaşlarımıza! Kalemin kılıca; aydınlığın karanlığa mağlup olmaması uğrunda mücadele eden “irfan ordusu”na selam olsun! Atatürk, şu sözleriyle ne güzel işaret etmiş irfan ordusunun önemine: “Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak başarılar elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusu ile mümkündür.” O irfan ordusudur ki Fatih Sultan Mehmet’i yetiştirmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemsettin'e, insanlığa güzel ahlâkı, doğruluğu, dürüstlüğü belleten bütün öğretmenlere selam olsun! O irfan ordusudur ki doğunun, batının, ülkenin her karışının karanlıktan aydınlığa çıkması için güneş gibi doğmuştur ayak bastığı topraklarda. Cehaletle yılmadan mücadele edenlere selam olsun!
    
 Unutmayalım ki her birimizin üslubu, tarzı, duruşu farklı olsa da hepimizin tek gayesi ve hedefi var. Her zil çalışında, gelecek nesilleri yetiştirmek, yarınları inşa etme için adım atıyoruz sınıflarımıza. Her ders saatinde onlarla geleceğe bir adım daha atıyoruz. Kimi zaman mavi kimi zaman biraz bulutlu olsa da paylaştığımız her ders saatiyle geleceğe bir tuğla daha koyarız yılmadan. Bilgimizle, güzel duruşumuzla,  her şeyden önemlisi sevgiyle kucaklamalıyız her dersi. 
    Aşkla çıktığımız eğitim yolculuğunda  bize sevgiyle, saygıyla bakan birçok güzel göz olacağını unutmayalım. Olumsuzluklarda, zorluklarda "muhtaç olduğumuz kudret" bize sevgi ve hürmetle bakan o genç bakışlardır. En önemlisi de bir gün insanlığa yararlı hizmetlerde bulunduklarına şahit olmaktır. Başöğretmenimiz Atatürk'ün de ifade ettiği gibi:" Öğretmenler! Yeni kuşağı, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni kuşak sizlerin eseri olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı olacaktır…”  
    Sakın "öğretmenlik değersizleşti" diyenlere itibar etmeyin. Diyojen bakın nasıl ifade etmiş öğretmenlik mesleğinin saygınlığını: “ Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.” Evet, şerefli ve içinde birçok güzel duyguyu barındıran bir mesleğin mensuplarıyız. Biz kendimizi değerli hissettikçe ve öğretmenliğin değerini idrak ettikçe bu mesleğin değeri ‘zerre’ eksilmeyecektir. Atatürk'ün de ifade ettiği gibi: " Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır."
    Fikri hür, vicdanı hür, insanlığa yararlı nesiller yetiştirebilmek dileğiyle! Tüm meslektaşlarıma selam ve saygılarımı sunuyorum. 

 
 
                                                                                                                                Sevim KINALI
                                                                                                                                25 Kasım 2019
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış