SEVGİNİN GÜNÜ KUTLU OLSUN


15.2.2020
     
    Sevgililer gününe dair birkaç satır yazmak istedim. Aslında bu kadar hareketli ve içimizi acıtan gündemlerle karşı karşıya iken böyle bir günü gündemimize almak biraz yakışıksız mı olacak? Ama içinde sevgiyi, sevmeyi barındırıyorsa böyle bir gündeme kaleminin sessiz kalması pek mümkün değil. Her ne kadar adı "Sevgililer Günü" olup çok özel bir anlam ifade etse de içinde sevgi olunca herkesin kalbine dokunan bir yanı vardır bu özel günün.
     Sevgililere dokunmadan, onları ilgilendiren romantik yanına girmeden sadece "sevgi" üzerine yazmak istedim. Mum ışığında ilan-ı aşk edenleri, bir demet çiçek alarak sevdiğinin gölünü alanları, cebine ve zevkine göre sevgilisine günler öncesinden hediye alanları geçiyorum. Ben, sevginin hepimiz için, tüm canlılar hatta etrafımızdaki her şey için- tabiat, hayvanlar, sahip olduğumuz ne varsa- güzel bir dokunuş olduğunu düşünüyorum. Sevginin olduğu yerde güzellikler yeşerir. Tabii içten, saf, karşılıksız sevgi... Taparcasına değil. Sevginle boğmadan, insanca, akıllıca, insaflıca sevmek... Sevdiğime istediğim gibi davranabilirim hoyratlığından uzak durarak. Sevgiden saygıyı asla eksik etmeden. Asla! Sevdiğini sayan, kucaklayan bir sevgili, bir seven olalım.
     Son yıllarda evliler, sevgililer, boşanmış çiftler arasında öyle şiddet olayları yaşanıyor ki! Belki de bir zamanlar onlar da sevgiyle çıkmışlardır o yola ama gelin görün ki biri -özelllikle erkekler- diğerinin yaşam hakkını elinden alıyor acımasızca. "Kadına şiddet"ten söz ediyorum. Diyeceksiniz ki toplumun her kesiminde ve sadece insana uygulanmayan insan kaynaklı bir şiddetle karşı karşıyayız. İnsanı sevmeyen başka bir şeye sevgi duyabilir mi? Sevmeyi bilmeyen kalp hayatın anlamını bilir mi? Birbirini sevmeyen, saymayan eşler mutlu bir yuva kurabilirler mi? Olur da bir gün ayrılırlarsa birbirlerine medenice "yolun açık olsun!" diyebilirler mi? Kısacası sevgi, önce kendine ve sevdiğine duyduğun saygıyla güzelliğini korur. İşte o zaman o, gerçek ve saygı duyulacak bir sevgidir.
        Sevgi, saygıyla, emekle, sabırla harmanlanınca güzelleşir ve değer kazanır. İnsanlığın, önce sevmeyi öğrenmeye, evet öğrenmeye ihtiyacı var. Hayatı, doğayı, kendi dışındaki canlıları, yaşadığı kainatı ve bütün bu güzellikleri bahşedeni sevmeli. Hayatımızda ters giden ne varsa sıcacık, sevgi dolu bir kalple , merhametle, aşkla düzeltebiliriz.
       Tüm sevenlerin, sevgi dolu kalplerin, sevmeyi bilenlerin "Sevgililer Günü" kutlu olsun!

14 Şubat 2020

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış