UMUT "KORONAVİRÜS" TEN GÜÇLÜDÜR


22.3.2020
   UMUT "CORONAVİRÜS"TEN GÜÇLÜDÜR

    Herkes, dünya bu virüsü konuşuyor: "Coronavirüs", Covid-19. Hepimizin ortak endişesi, bu virüsün bize veya sevdiklerimize bulaşması ve can kayıplarının artması.
   Son dakika  haberlerine daha da dikkat kesildik. Yeni bir can kaybının olduğunu duydukça endişemiz artıyor. Alınan önlemleri duymak da bizi umutlandırıyor. Bu zorlu süreçte bütün sağlık çalışanlarına çok teşekkür borçluyuz. Hepimize düşen görev, bu süreçte uyarıları ciddiye alıp kurallara uymak ve böylece sağlık çalışanlarına ve yetkililere yardımcı olmaktır. Tabii manevi desteğimizi de eksik etmeyelim. Durumun daha kötüye gitmemesi için alınan önlemlere hep birlikte riayet etmeliyiz.  Virüsten daha çok yaşlı bireylerin etkilendiği sıklıkla dile getiriliyor ve can kaybı daha çok yaşlı hastalarda görülüyormuş. 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar risk grubundaymış. Şunu bilelim ki her insan, genci, yaşlısı, sevdikleri için çok değerlidir. Lütfen, insanlara yaş gruplarına göre değer biçmeyi bırakalım! Sosyal medyada yaşlılara yönelik incitici yorumlar yapanlar da var ne yazık ki! Her yaşlı insan, birinin belki annesi belki babası; belki eşi, teyzesi, halası, amcası... Doğal olarak rakamla ifade edilen her can kaybı, yakınları için rakamla ifade edilemez. Başkaları için bir can, yakınları için bin candır. Her can kaybıyla birilerinin canı yanar; o can kaybıyla bir yas başlar. Elbette ölüm hepimizin ortak gerçeği. Kaçınılmaz bir gerçek. Ama bu gerçek, yaşama tutunmayı bırakmamız anlamına gelmez.  Bilinçli ve tedbirli davranmayı asla ihmal etmemeli; kendimizi korumalıyız. 
    Televizyonlarda, gazetelerde sürekli bu virüse dair haberlere ve bilgilendirici programlara yer veriliyor. Ekranlarda, uzmanların virüsten korunma önerilerini dinliyoruz. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması konusunda uyarılar yapılıyor. Çok sıkıntılı ve çok kaygı verici bir dönemden geçiyoruz. Kısacası insanoğlu olağanüstü bir dönemden geçiyor. Tarih sayfalarına önemli notlar düşülüyor her geçen gün. 2020 adeta bir dönüm noktası olacak insanlık tarihinde.
    Dünya ve insanlık bambaşka günler yaşıyor. Ortak  deneyimler, ortak kaygılar, ortak beklentiler... Birçok ortak yönümüz oldu şu sıralar. Birbirimizi daha iyi anlayabileceğimiz günler yaşıyoruz. Din, dil ve coğrafya ayrımı kalktı. İnsanlık hep birlikte sınav veriyor. Bu da bu zor günlerin iyi ve hikmetli yanı belki. "Coronavirüs" salgını, insanlık ve dünya için, ortak kazanımları olan ve ortak kaygıları barındıran bir deneyim oluyor. Kendimiz kadar başkalarını da düşünüyoruz. Düşünmek zorundayız. "Aman bana bulaşmasın, başkasına da bulaşmasın!" "Ben başkalarına bulaştırabilirim başkaları bana bulaştırabilir." Kısacadı kaygılarımız ortak. Duygular ortak. Bu yüzden, dileklerimiz, dualarımız tüm insanlık için olmalı. Hastanelerde tedavi görenlere acil şifalar, karantinada olanlara da sabır sükûnet, sevdiklerini kaybedenlere de büyük sabır diliyorum.
       Farkında mısınız? Birbirimizi bu kadar iyi anlayamamıştık belki de bugüne kadar. İnanıyorum ki çok önemli kazanımları olacaktır bu zor günlerin insanlık için. Evet, endişe ve bir belirsizlik var. Kaybedilen canların acısı sardı dünyayı. 
     Bu salgının, ekonomik ve toplumsal yaşamda, bireysel hayatımızda çok olumsuz sonuçları olmakta ve olacaktır da. Ama inanın umut her zaman var. Coronavirüs umuttan ve yaşama sevincimizden güçlü olamaz; olmamalı. Birbirimize umutlu olmayı, bilinçli olmanın önemini telkin etmeliyiz. Kullanılan dil de çok önemli. İnsanların umudunu yok etmeyen, aydınlatan bir dil kullanmalıyız.  Hem bilinçli davranarak hem de özümüzdeki güzel duyguları kaybetmeden mücadele edebiliriz her tür olumsuzlukla.
    İnsanlığın, dünyanın gündemi ortak. O kadar ortak yönümüz oldu ki... Ellerimizi yıkama şekli, süresi; yaşadığımız alanları havalandırma, hijyene daha çok önem verme gibi daha birçok kural hayatımızın en önemli gündemi oldu. Tabii bir de iyi beslenme, bağışıklık sistemimizi güçlendirme ve yakın temastan kaçınma... Hepsi çok büyük bir önem taşıyor. Bu arada moralimizi yüksek tutmamız, ruh sağlığımızı korumamız da bir o kadar önemli. Uzmanların her tür uyarısını önemseyelim ve tedbiri elden bırakmayalım.
   UMUT, SABIR, BİLİNÇ VE DAYANIŞMA İLE BU  ZOR DÖNEMİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİMİZE İNANALIM!
     LÜTFEN EVLERİMİZDE OTURMAYA DEVAM EDELİM!
     GÜZEL GÜNLERE EN KISA ZAMANDA KAVUŞMAK DİLEĞİYLE!
 
22 Mart 2020 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış