YANGIN

   Bir kaç gündür yanıyor yerim- yurdum, obam-ocağım. Piknikçiler, anızcılar, âlemciler diye sebep mi olur?

   Ormanı yakıyorsunuz... bir açıklamanız var mı? Bir de rüzgarlıysa hava... Hele kızıl çam ormanıysa yaktığınız... her bir kozalak nasıl uçar biliyor musunuz?... Düştüğü yerde nasıl yeni bir yangın çıkarır gördünüz mü?... Üstelik bütün pınarlara hortum çektiyseniz kendi bahçeniz için, kekliklere bile içecek su bırakmadıysanız, dere yataklarını doldurup ev yaptıysanız... ki ilk yağmurda sele gidecek, ilk yangında kül olacaktınız zaten... 

   Yanıyor memleketim, yangın yukarı yaylalara yöneldi, tutabilene aşk olsun. 

Babamın ayak izleri, dedemin avuç içinin derileri, toprağa bıraktığı tırnakları yanıyor. Hz.Hızır’ın, asasını çakınca dal budak salan,  yeşil yeşil yapraklanan Baba Ceviz’i yanıyor, bastığı yerde biten çimenleri-çiğdemleri yanıyor. 

   Yusuf’un taşı, bu yangında yarılmadan, patlamadan kurtulur mu bilmiyorum ama kayıp kuzuyu arayan bacısı...? Belki yangından kaçmayacak kuzuyu hâlâ bulamadığı için... Sabahın ilk seherinde, akşamın alacasında “Yuuusuuuf kuzuyu bulubulubuldung mu!?” haykırışını gelecek nesiller duyabilecek mi Yusufçuk kuşunun bundan sonra?

   Yanıyor... Vatanın akciğerleri, yayla serinliği, ağaç gölgesi, hatıraları, atalarımızın izleri, alın terleri, göz yaşları, masalları, destanları yanıyor. Galleler, kirpiler, tosbağlar, turaçlar, baştankaralar, bülbüller yanıyor... 

   Ah o meraklı devler... Keşke “Evran”ın büyülü gözlerine bakıp taş olmasalardı.  Perilerin gözyaşları, yangını söndürmeye yetmiyor.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
26.08.2020 - 20:35
Tek kelimeyle enfesti kardeşim zevkle okudum, emeğine gönlüne sağlık. Selamlarımla.