YANIK

   Akşam yemek hazırlıyordum,  kızartma yağının saldırısına uğradım. “Yağ sıçradı” gibi bir şey değil, “Yağ püskürdü” gibi bir şey... Kızgın yağın acısını duyar duymaz, hemen elimi soğuk suya tuttum. Bir yandan da “Başka ne yapabilirim?” diye düşünüyordum. Sudan her çektiğimde elim, yine yanıyordu. Yağ ne de olsa... için için yanmaya ve tabii ki yakmaya devam eder. Bunu,  her defasında yeniden... yeniden hissettim, hem de deriiin derin... 

   Bütün akşam ve bütün gece, içi sık sık tazelediğim soğuk su ile dolu bir kapla dolaştım. Bir kadın, tek eliyle bir çok iş yapabilir biliyorum. Ama bir eli yanıyorsa öbür eli de ona su taşıyor. Hiç bir şey yapamadan oturdum. 

   Gece herkes yatmaya gitti, ben gidemedim. Hiç bir yatak, elimde bir kap su ile beni kabul etmezdi zaten. 

   Oturduğum yerde, kısa aralıklarla uyudum. Suyun ılıdığını hissettikçe  uyanıyordum. 

   Saatler geçti. Akşam 6’da yaktığım elimi sabaha karşı 4’te ancak sudan çıkardım. Hafif sızlamalar devam etti ama gene de tahammül sınırımı geçmiyordu. Öylece uyumuşum. 

   Sabah kalktığımda yanığın derecesini daha net görebildim. Kızarıklıklar, su toplamalar,  başıma ne geldiğini gösteriyordu. Ah ki ah... Elimiz böyleyse yüreğimiz nasıl dayanıyor yanıklara? 

   Yakmayın efendiler! Kimsenin yüreğini yakmayın... Ormanları yakıyorsunuz, hayvanları yakıyorsunuz, insanları yakıyorsunuz... Bir de yetmez gibi yakanları da serbest bırakıp yüreğimizi yakıyorsunuz. 

   Sizin hiç annenizi yaktılar mı, babanızı, kardeşinizi, yavrunuzu yaktılar mı?... Onların birbirine sarılmış halde, kömür olmuş cesetlerini buldunuz mu?...

   Kimseyi yakmayın! Çok istiyorsanız sadece parmağınızın ucunu yakın. Bakın bakalım acısı nasılmış?

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
04.02.2020 - 15:30
Herkes yanar da şair başka yanar. Yakanların yanacakları gün de gelecek.:(