YENİ BİR SAYFA


14.5.2020

    Yeni bir sayfa gibidir her yeni gün. Her günün tasası da sevinci de ayrıdır. Bu sıralar hepimizin günleri hemen hemen aynı geçiyor. Elbette acısı, kederi, umudu olanlar ve bu zorluklarla ön safta mücadele edenler için daha zor bir süreç. Zaman kavramı sadece yarına odaklı şu anda. "Yarın nasıl bir güne uyanacağız?"

       Bu soru hayatımızın merkezinde. Koronayla yeni kavramlar, davranışlar ve kurallar hayatımıza girdi: "Sosyal mesafe, maske, el hijyeni, kontrollü sosyal hayat, entübe, izolasyon, dezenfektan, filyasyon..." Bilim insanları, evimizin, hayatımızın önemli bir parçası oldu. Her gün dikkatle dinliyoruz onları. Bilimin, bilim insanlarının değerini daha çok anladık. Sağlığın değerini de daha çok kavradık. Ne dersiniz bunların her birini bu zor günlerin güzel kazanımları olarak göremez miyiz? Kesinlikle öyle! Hayatımızda birçok şey değişse de bazı şeylere bakış açımızı da değiştirdi Korona günleri.

        Alıştığımız, süregelen hayata hep birlikte ara vermek zorunda kaldık. İş hayatı, okul hayatı, sosyal hayat gibi hayatların hepsi günlük hayatımızın dışında kaldı. Şu anda ağırlıklı olarak ve çoğunlukla "ev hayatı"na sığdırdık bütün hayatlarımızı. Aslında sağlık çalışanları ve çalışma hayatına devam etmek zorunda olanlar hariç birçoğumuz galiba bütün hayatlarımızı eve sığdırabildik. Bugün, güzelim çocuklarındı sokaklar, bahçeler, parklar. Daha önce 65 yaş ve üzerine böyle bir dışarıda zaman geçirme imkânı verildi.

       Bugün çocuklarla hareketlenen, renklenen sokaklar, bu cuma da gençlerle hareketlenecek. Çok değişik günlerden geçtiğimizin resmidir bütün bu manzaralar. Bir taraftan vefatlarla yanan yürekler, bir taraftan iyileşmeyi bekleyen hastalar, bir taraftan bu süreci özveriyle yürüten sağlık çalışanlarının yoğun mesaisi... O kadar farklı yönleri var ki bu sürecin: Acı, sevinç, umut, sabır, kaygı, özveri ve daha birçok duygu ve değeri barındırıyor.                                                     Sanırım bu zor sürecin tamamen son bulduğu gün her ülkenin kendi bayramı olacak o gün. Her gün ekranlara taşınan o tabloda vefat sayısının, vaka sayısının  sıfırlandığı gün bir bayram sevinci yaşanacak.                                                     

        Umuyoruz ki sadece ülkemizde değil tüm dünyada, insanlık hafızasına kazınan o tablo sevindirici rakamlarla ekranlara yansır. Şunu da biliyoruz ki insanlık ve dünya şimdiye kadar çok büyük, acı sınavlardan geçti. Umudumuz ve dualarımız, bu zor dönemi geçmişte bırakarak insanlığın gelecek için yeni bir sayfa açmasıdır. 

      Yeni bir sayfaya ve yeni bir hayata, yaşadıklarımızdan dersler çıkararak ve yaşadığımız dünyanın değerini bilerek, insanlığımızı gözden geçirerek kavuşmak dileğiyle! 

        Yeni bir gün, yeni bir sayfa, yeni bir dönem ve yeni bir insanlık...


14 Mayıs 2020 

        

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış