ALINTI NEDİR


10.12.2017

ALINTI
 
Kelime türü ve dalı: İsim, dil bilgisi ve edebiyatta  bir terim 
 
 Fransızca:   Emprunt
İNGİLİZCE :  Loan.
Almanca
 
Terim olarak da farklı anlamlarda kullanılır.
 
“Bir yazıya başka bir yazarın yazısından alınmış parça, aktarma, iktibas”.
 
“Başka bir dilden alınmış kelime.”
 
“Bir dile çeşitli etkiler, özellikle kültür etkileri dolayısıyla yabancı dillerden ek ve kelime alınması. “
 
Bir yazıda, başkalarından (alanında tanınmış, yetke durumundaki kişilerden) aynen alınarak tırnak içinde yazılan, yazarın kendisine ait olmayan ibare, cümle veya paragraf da alıntı olarak ifade edilir.
 
Bir görüşü desteklemek, açıklamak ya da örneklendirmek için bir başka yazardan yazıdan vb alıntı yapmak gerekir. Bu tip alıntılar atıfta bulunmak, bilgiyi teyit etmek, görüşü desteklemek, bilginin doğruluğuna dayanak bulmak, bilginin kaynağını, kaşifini, bilginin güvenilirliğini arttırmak, bilgi yanlış veya doğru ise de bilginin kaynağına ulaştırmak için yapılır.
 
 Destekleme,  kanıtlama, teyit etme, kaynağı belirtme , tanımı  gösterme amaçlı  alıntılar bir anlamda tanık göstermedir.  Bir yazıdan bir alıntı yapılırken ekleme ve çıkarma yapmamalı, aynen alma yoluna gidilmelidir. Alıntının kimden ve hangi kaynaktan yapıldığı ya yazı içinde ya da dipnot biçiminde belirtilmelidir.
 
Edebi yazılarda , görülen bilgi içermeyen ama  estetik  ve sanatsal yönü olan alıntılar mutlaka tırnak içine alınmalı , mümkünse bu tip alıntılar zorunlu kalınmadıkça  kullanılmamalıdır. 
 
 
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış