Birey Dili Nedir

Ekleyen : ESA , 11 Haziran 2018 Pazartesi aaa Beğen
 
Birey Dili :
 
Fransızca  :       idiolecte,
İNGİLİZCE:       idiolect
Almanca  :      ıdiolekt
 
Osmanlıca:   
Arapça :       
 
Kelime türü:   İsim –-  Dilbilimde bir terim
 
 
FARKLI EŞANLAMLI TERİMLERİ:   
 
 
 TANIMLAR:
 
Birey dili nedir?
 
“Bir dilin bireye,  göre söz dağarcığı, dil bilgisel yapı, sözcük seçimi ve sesletim özellikleriyle aldığı biçim.”
 
“Bir dilin bireye göre değişen kullanış biçimi “
 
Bireyler  bir dili  kullanma süreçlerinde edindiği farklı alışkanlıklar ile kullanır. Her bireyin bir diğerinden faklı düşüne algılama, öğrenme, kavrama ifade etme, kelimler anlamlandırma, dili benzetme, mecaz, gerçek anlamları yönünden ifade etme şekli vardır.  Her birey kendi alışkanlıkları, merak, öğrenme süreci , öğrenme kapasitesi, eğilimleri  ile diğer bireylerden farklı bir süreç ve düzey geliştirmektedir. Bu nedenle aynı aillede yetişmiş olsalar bile her bireyin algılama, kavrama, ifade etme dili kullanma yeteneği ve şekli diğerinden farklı olur.
 
Bireylerin ruh dünyaları karakter yapıları, algı ve akıl yapıları her bireyin kendine özgün bir söylem dili oluşturmasına neden olur.  Her birey diğerinden farklı bir düşünme ve ifade etme yolu geliştirir. Her bireyin eğitim düzeyi dil kullanma becerisi, hayalci ve gerçekç olması gbi özellikleri birey diline yön veren çok sayıda etkenler arasındadır.
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...