Türemiş Sözcük


Esa
24.3.2018
 
 
Türemiş Sözcük
 
Fransızca  :   mot derive
İNGİLİZCE:    derived Word, derivative
Almanca  :    abgelitetes Word
 
Osmanlıca:   müştak  kelime 
Arapça :       
 
Kelime türü:   İsim –-  Dilbilimde bir terim
 
 
FARKLI EŞANLAMLI TERİMLERİ:    
 
 
 
 TANIMLAR
 
Yapım ekiyle türetilmiş kelime:
 
Ad ve fiil soylu kelime köklerinden yapım ekleriyle genişletilerek bağlandığı kelimeyle ilgili yeni anlamlar kazanmış kelime:
 
İsim veya fiil kök ya da gövdelerine gelen yapım ekleri ile İsimden yeni isim, isimden yeni fiil, fiilden fiil, fiilden isim olarak türemiş olan sözcüklerdir.  Yapım eki getirilerek oluşturulan yeni sözcüklerdir.
Türkçede kelimeden kelime türeten yapım ekleri ekleri almış olan her sözcük türemiş bir kelimedir. Yapım eklerimiz yukarıda da izah edildiği gibi dört türlüdür.  ( bkz : Türemiş Sıfat, Türemiş Eylem, Türemiş Belirteç, Türemiş Ad- İsim, YAPIM EKLERİ )
 
 
yazlık < yaz+lık, su> suz, Sivaslı,  ben< cil, kedi<cik, göz<lük<cü, dal<gıç, kutlu < kut+lu,  kon<ak, uç<ak, konuk < kon-uk, srzgi, der<gi,  yaygı < yay-gı, sol<gun, koş<ucu,  iyice < iyi+ce, güzün < güz+ün vb.
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış