YAPMA DİL - YAPAY DİL

Ekleyen : ESA , 12 Mayıs 2018 Cumartesi aaa Beğen
 
YAPMA DİL
 
Fransızca  :      Langue artificielle
İNGİLİZCE:      Artificial language.
Almanca  :      Künstilche  sprache
 
 
Osmanlıca:      
Arapça :       
 
Kelime türü:   İsim –-  Dilbilimde bir terim
 
 
FARKLI EŞANLAMLI TERİMLERİ:   
 
 
 TANIMLAR :
 
Kişisel veya komisyonların çabaları ile bilinçli ve yapay olarak oluşturulmuş, doğallıktan uzak, kaynağı belli dil veya diller. Doğal dillerin  aksine, kaynağı  veya oluşturan kişi veya kişileri belli olan , insanların günlük kabulleri ya da yönelimleriyle  evrimleşmemiş, dillerdir.
 
“Çeşitli amaçlarla, anlaşma sağlamak için bazı dillerden seçilmiş sözcüklerle kurulan dil:”  
 
Yapay dillerin en popüler olanı Esperanto’dur.  Bu yapay  dli Polonyab hekim Dr. L.L.ZAMENHOF meydana  getirilmiştir  (1878-1887)
 
Bir diğeri ise J.M. Schleyer’in 1879’da yaptığı Volapük adlı dildir.  Bir diğer  yapay dili , Fransız dilcisi L. de Beaufront’un, arkadaşlarıyla hazırladığı  yapay dildir
 
Dünyadaki ilk yapay dillerden birisini Muhyi Çelebi yapmıştır. Kahire'deki Gülşenî topluluğunun bir üyesi olan ve 1528'de Edirne'de doğmuş bulunan Muhyî-i Gülşenî (Muhyî Çelebi), ( ö. 1605 Mısır ) Arap harflerine dayalı Osmanlı Türkçesi alfabesi ile yazılan ve Sufî öğretisine ait terimleri aktarma gibi amaçlı Bâleybelen dilini meydana getirmiştir.
 
Bâleybele n “Sadeleştirilmiş Arapça dil bilgisi kuralları üzerine kurulu olan bu yapay dilin kelimeleri ise Türkçe, Farsça ve Arapça kelimelerden seçilmiş yaklaşık 10.000 kelimeden oluşmaktadır.
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...