Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Hakkı Atamulu Hayatı ve Heykelleri

Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 22 Mayıs 2012 Salı aaa Beğen

 

Hakkı Atamulu
( 1912 - 2006)


Türkiye’nin ilk heykeltıraşlarından Hakkı Atamulu,, 


.Hakkı Atamulu Heykeltraştır. Nevşehir'in eski adı Melagübü yeni adı Derinkuyu ilçesi olan ilçesinde dünyaya geldi.   Bursa ve istanbulda okudu 1934′te girdiği İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde önce Mahir Tomruk’un, sonra Belling’in öğrencisi oldu. Güzel Sanatlar Akademisini 1938 yilinda bitirdi. 


Aynı yıl  heykel eğitimi konusunda tanınmış heykelcilerden ders görmek için Almanya'ya gitti. Bir süre tanınmış heykeltıraşlar olan Garbo ve Arnobrekker ile Almanya'nın Frankfurt ve Berlin adlı şehirlerinde çalıştı. Fakat çok kısa bir süre sonra İkinci Dünya Savaşı çıkınca yurda döndü.


Türkiye'ye döndükten sonra tek başına veya baska heykeltraslarla birlikte bir çok şehirde birçok  anitlar yapti. 1946'da Nejat Sirel'le Birlikte Malatya'da "Atatürk" ve "İnönü" Heykellerini, 1951 'de tasarımı Yavuz Görey'e ait olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi bahçesindeki üçlü kompozisyonu gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesindeki gençlik anitini, Nevsehir'de Damat ibrahim Pasa ve Atatürk anitlarini tamamladi. Samsun'daki ilkadim anitini, Erzurum'daki Atatürk heykeli, Kongre aniti da onun eseridir. 1960 Yilinda Kendi kasabasina yerleşti. Derinkuyuyu anitlarla süslü bayindir bir kent yapmak için çok ugrasti. Derinkuyu'da kurdugu kültür sitesine Türkiye'nin en yüksek  Atatürk anitini yapti. Bu sitede güzel park, gezinti yerleri, yüzme havuzu, irili ufakli bir çok haykel, gazinolar, açik hava tiyatrosu yeralmaktadir. Ayrica Bu sitenin içine yaptigi caminin üçgen bir minaresi vardir. bir kisim kisiler seytan minaresi dedikleri için cami hizmete açilmamistir. Hakkı Atamulu iki kez Derinkuyu belediye baskanligi yaparak da Derinkuyu'ya hizmet etmiş bir insandır.


Derinkuyu belediye başkanı iken  bile sanattan kopmayan Hakkı Atamulu 1972’ye değin süren belediye başkanlığı sırasında ilçede bir açık hava heykel müzesi niteliğindeki Kültür park’ı oluşturdu.. 1967′de heykel çalışmalarına ağırlık verdi. Tok ve dolu kitlelerin ağır bastığı eserlerinde, güçlü bir teknikle malzemeye egemen olduğu ve uyum içindeki ayrıntıları işlediği gözlenir. Son zamanlarda tümüyle soyut çalışmaya yönelmiş, soyut heykeller yapmıştı.Çok temiz biçimlendirdiği büyük kitleleri stilize ayrıntılarla hareketlendirmiştir. Anıt çalışmalarında gelenekse anıt heykel düşüncesinden etkilenmiş şekilde heykeller üretmiştir.“İlk Adım” gibi anıt heykellerinde klasik beğeniye bağlı kalmakla birlikte, soyut etkilere de açık bir tarzda çalışarak sert çizgili geometrik biçimlere de yer verilmiştir. 


Yaptığı Atatürk heykelleriyle tanınan Atamulu, 1969 yılında Derinkuyu Belediye Başkanı iken ilçedeki Kültür Park’a, kaideden itibaren 13.5 metre yüksekliğinde yontu taştan Atatürk Heykeli sanatçının eseridir. Bu heykel tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek heykeli olmuştu. 


İlkadım Anıtı'', 19 Mayıs 1982'de, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ilk adımı attığı yere yerleştirilmişti.  Daha sonra, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in 20 Kasım 1982'de Samsun ziyareti sırasındaki talimatıyla anıtta yer alan heykellerden elinde defne yaprağından çelenk bulunan bir kız ile elinde güvercin bulunan genç erkek figürleri ''muzır'' oldukları gerekçesiyle kaldırılmıştı. Uzun süre çeşitli kuruluşların depo ve bahçelerinde bekletilen söz konusu 2 heykel, 1999 yılındaki 19 Mayıs törenleri sırasında tekrar eski yerlerine konuldu.(1) 


Heykeltıraş Hakkı Atamulu,  Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki yakını Halis Atamulu ile kaldığı evinde, “yaşlılığa bağlı solunum yetmezliğinden”94 yaşında yaşama veda etti. Derinkuyuda ve Nevşehirde adı geçen hizmetlerinden ötürü adı bir çok okula ve caddeye verilen Hakkı Atamulu, Nevşehir ve Derinkuyu'nun en önemli sanatçılarından birisi olarak adını tarihe yazdırtmıştır.Sanat yaşamına sağlanan katkıları adına Nevşehir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Taş Atölyesi'nin ismi " Nevşehir Hakkı Aatamulu Taş Atölyesi" olarak değiştirilmiştir.
 

Yaşadığı dönemde kazancının öenmli bölümünü otantik eşyalar toplamaya ve satın alamaya harcayan Hakkı Atamulu evini bi,r haline getirmiş çok sayıda otantik esşya kolleksiyonun sahip olmuştur. (2) Nevşehir'in yetiştirdiği önemli insanlardan biri olarak Nevşehir Üniversitesi Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından  1. Uluslararası Nevşehir Tarih ve Kültür Sempozyumu kapsamında bir büstü yaptırılmıştır.(3) Hakkı Atamulu eserlerini, kitaplarını, derlediği otantik eserleri Erciyes Üniversitesine bağışlamıştır. Eserleri Kadir Has Merkez Kütüphanesi içindeki HAKKI ATAMULU SANATÇI EVİ'nde sergilenmektedir. (4)


Başlıca eserleri: İnönü ve Atatürk Heykelleri (1946; Malatya), Damat İbrahim Paşa Heykeli (bronz; 1946, Nevşehir), Soyut Heykel (1960, Derinkuyu Kültürparkı), Rölyef Baş (taş; İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), İlk Adım Anıtı (bronz; 1981, Samsun).Bor’daki “Atatürk” anıtıdır.
KAYNAKÇA

 • http://www.nevsehir.web.tr/50-forum/iz-birakanlar/hakki-atamulu-heykeltiras-t8725.htm
 • http://galeri.erciyes.edu.tr/pic.asp?iCat=61&iPic=1386
 • http://nevsehirkenthaber.net/index.php?option=com_content&view=article&id=3579:atamulunun-buestue-yaplyor&catid=419:genel&Itemid=539
 • http://galeri.erciyes.edu.tr/hakki_atamulu.aspİLGİNİZİ ÇEKEN BAŞLIĞI TIKLAYIN
 

 • Heykelci Mehmet Aksoy
 • Heykelci Prof. Hüseyin Gezer Hayatı ve Heykelleri 
 • Hüseyin Anka Özkan Hayatı ve Heykelciliği
 • Yervant Osgan İlk Türk Heykelcisi ve Hocası 
 • İhsan Özsoy İlkTürk Heykel Sanatçısı ve Hocası 
 • Nijad Sirel Hayatı ve Heykelciliği 
 • Günseli Aru ve Heykelciliği
 • Heykelci, Zerrin Bölükbaşı
 • Gürdal Duyar
 • İlk Kadın Heykelcimiz Nermin Farukî
 • Ali Teoman Germaner, Hayatı ve Sanatı
 • Saim Bugay , Hayatı, Sanatı ve Detayları
 • Kuzgun Çetin Acar, Hayatı ve Heykelciliği
 • Heykelci Prof. Dr. Kenan Yontunç
 • Yavuz Görey, Hüseyin Gezer ,Hüseyin Özkan,
 • Hakkı Atamulu, Hayatı ve Heykelleri
 • Şadi Çalık Hayatı ve Heykelciliği 1
 • Kadın Heykeltıraş Sabiha Bengütaş
 • HEYKELCİ PROF. DR. MUSTAFA NUSRET SUMAN
 • Ratip Aşir Acudoğlu
 • İlhan Koman, Hayatı ve Heykelcilik Detayları
 • Zühtü Müridoğlu , Hayatı, Heykel Sanatı
 • Ali Hadi Bara, Hayatı ve Heykeltıraşlık Detayı

Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, Fotoğraf, minyatür, hat ve  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirisiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com
Resim Adı: Heykeltraş Hakkı ATAMULU Eseri - Ebatı: (319 x 480) Resim Adı: Heykeltraş Hakkı ATAMULU Eseri - Ebatı: (319 x 480)

http://galeri.erciyes.edu.tr/pic.asp?iCat=62&iPic=1358

Resim Adı: Heykeltraş Hakkı ATAMULU Eseri - Ebatı: (319 x 480) Resim Adı: Heykeltraş Hakkı ATAMULU Eseri - Ebatı: (319 x 480)
http://galeri.erciyes.edu.tr/pic.asp?iCat=62&iPic=1358

Resim Adı: Heykeltraş Hakkı ATAMULU Eseri - Ebatı: (319 x 480) Resim Adı: Heykeltraş Hakkı ATAMULU Eseri - Ebatı: (319 x 480)  

Atatürk Anıtı, Erzurum- aşağıdaki resimSitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...