Heykelci Prof. Dr. Kenan Yontunç

Edirne Atatürk Anıtı, Kenan Yontuç 
Prof. Dr. Kenan YontunçProf. Dr. Kenan Yontunç(doğumu 1904- Ölümü, 1995  Atatürk'ün yüzünün balmumu kalıbını  çıkartan kişi ve ilk heykelcilerimizden birisi


Güzel Sanatlar Akademisi  eski adıyla Sanayi Nefise Mektebi'ne girip mezun ola ve devlet bursu ile yurt  ışına gönderilen  ilk heykelcilerimizden birisidir. sanayii Nefise Mektebi’ni bitiirdikten sonra Almanya'nın  Münih şehrine gitmiş oradaki bir çok heykel atölyelerinde ders görerek çalışmıştır. Münih'te döndükten sonra çeşitli okullarda öğretmenlik yapmıştır. 


Türkiye’ye döndükten sonra birçok okulda resim öğretmenliği ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde hocalık yapmış ama esas olarak adı Atatürk büstleriyle, heykelleriyle anılır olmuştur.1904′le 1995 arası uzun ve verimli hayat sürmüş önemli bir  bir heykeltıraşımızdır. Denizcilik Bankası Karaköy Yolcu Salonu önündeki Atatürk büstü (1927), Türk heykelciliğinde yapılan ilk büst olarak  heykel tarihimize adını yazdırmıştır.
Kenan Yontuç'un Sanayi- Nefise mektebinden mezun olduğu yıllarda  birlikte eğitim gördüğü pek çok heykelci ülkemizdeki heykel sanatını  geliştiren  ikinci ve üçüncü kuşak heykelcilerdir. Bu kuşak heykelcilerimiz, Cumhuriyet döneminde de yapıt vermişler, ayrıca içinden yetiştikleri okulun geleneği uyarınca yurtdışına gönderilmişler ve onlardan öğretmen olarak da yararlanılmıştır. Bu Çağdaş Türk heykel sanatçıları arasında Ali Hadi Bara, Zühtü Müridoğlu, Nusret Suman, Ahmet Kenan Yontunç, Hüseyin Anka adıyla tanınan Hüseyin Özkan, yurtdışında da çalışmalarını sürdüren İlhan Koman, Hüseyin Gezer, Mehmet Şadi Çalık, Kuzgun Acar, Saim Bugay gibi adlar vardır. Bu heykelcilerin yanı sıra Sabiha Bengütaş, Nermin Faruki, Lerzan Bengisu, Günseli Aru gibi kadın sanatçılar da yetişmiştir. (1) 


1925 yılındabaşlayan öğretmenlik hayatında çeşitli okullarda görev yaptıktan sonra 1947 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde asistanlık ve modlaj öğretmenliği görevlerine başlamıştır. 1969 yılında memekliye ayrılan heykeltraş Atatürk'ün ölümünden önce Atatürk'ün gerçek modeli üzerinde çalışarak gerçek maskla heykel yapan bir sanatçı olarak tanınmıştır. (2)1928. yılında Mustafa Kemal’e poz verdirme imkânı bulmuş  ve Atatürk’ün büstünü yapan ilk ve tek Türk heykelci  ünvanının kazanmıştır.Atatürk'ü canlı ve gerçek model olara kullanıp gercek ve canlı modelden yaptığı bu mask ile  tanınmıştır. Kenan Yontunç’un Mustafa Kemal’le olan ilişikisi yaptığı bu heykellerden öncesine dayanmaktadır.  Atatürk onu neredeyse eliyle evlendirmiştir. Kenan Yontunç’un eşi Feriha hanım, Mustafa Kemal’in silah arkadaşı Kazım Sevüktekin’in kızıdır. (3) Atattürk'ün pek çok heykelini yapmış olan sanatçının toplam 24 adet Atatürk heykeli vardır. 10 kasım 1938 de ölmeden önce atatürk'ün yüzünü balmumu ile sıvayarak  kalıbını çıkarmış, Türkiyede her yerde bulunan atatürk büstleri bu kalıptan yapılmıştır.


  Yerli heykeltraşların Atatürk'ün heykellerini ve büstlerini yapmaya başlaması Kenan Yontuç'un cesareti ve girişimi ile olmuştur. Yabancı heykeltıraşların ülkeyi heykellerle donattığı günlerden birinde, Ahmet Haşim, başka bir kültürün yetiştirdiği bir heykeltıraşın Cumhuriyet’in temel ilkelerini coşkulu bir dil ve duyguyla yansıtamayacağını, “eğer milli heykel sanatçımız yok diyorsak, büyük anıt ve heykel dikilecek yerde, bugün için bir mermer kütlesi ya da bir külçe bronz koyalım ve altına ‘Türk sanatçısı yetişinceye kadar’ diye yazalım” der. Heykeltıraş Kenan (Yontunç) Bey de, “Paşam izin verirseniz sizin heykellerinizi biz Türk sanatçıları yapalım. Güzel sanatların bu dalında biz çok yeniyiz, henüz yetişmedik. İlerde yetişecekler, içlerinden gelecek sevgiyle sizi ebedileştireceklerdir. Mesela bizim ediplerimiz, şairlerimiz zayıftır diye bu büyük hamaset destanını D’Annunzio’ya mı yazdıralım?” deme cesareti gösterir. Bu tür müdahalelere ne tepki vereceği pek belli olmayan Mustafa Kemal’in, yanında bulunan Maarif Vekili Mustafa Necati Bey’e “Çocuk doğru söylüyor Necati Bey! Bu işi durdurun, bizimkiler yapsın” diye emir vermesi, Türk heykeltıraşlarının işin içine daha çok girmesine yardımcı olacaktır. (4) 


Biraz da bu tanışıklığın getirdiği güven sayesinde  Atatürk, Yontunç’tan öldükten sonra yüzünün maskını yapmasını istiyor. Bunun için yüze gliserin sürerek kalıbı almak gerek. Heykeltıraşın yine kendi adını taşıyan işadamı torunu Kenan Yontunç’un anlattığına göre 10 Kasım 1938′deki olaylar şöyle gelişiyor: “Dedem odaya girmiş, Ata’nın yüzüne gliserini sürmüş ve iki kez bayılmış. Gliserin sürdükten sonra balmumunu üzerine yapıştırmış ve yüzünün kalıbını almış. Sonra bu maskın içini alçıyla doldurmuş. Dikkat ederseniz maskta Atatürk’ün kirpikleri bile tek tek belli oluyor." (3) 


Kenan Yontuç,  ülkenin dört bir yanını Atatürk heykelleri ve anıtlarıyla donatan, en verimli sanatçılardan biridir. Amasya, Tekirdağ, Kırklareli, Çorum, Edirne, Silifke, Elazığ, Isparta, Kastamonu, Mersin, Kayseri ve Tarsus'u onun yaptığı Atatürk anıtları  onun eserlerinden bazılarıdır.


Milli  Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışırken özel izinlerle çeşitli yarışmalara gönderilmiş dereceler almış yurdun çeşitli yerlerinde Atatürk anıtları dikmiş bir heykel sanatçımızdır. Ülkemizdeki anıt heykelciler arasında önmeli bir yer tutan sanatçının bir çok anıt heykeli meydanları ve alanları süslemektedir. Bu anıt heykellerinin yanısıra ufak boyda çeşitli büstleri ve heykelleri de bulunmaktadır.

KAYNAKÇA
 • https://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/179-cumhuriyet__d%C3%B6nemi_heykelcileri_ve_heykel_sanati.html
 • Meydan Larousse, Yontuç, Ahmet Kenan, maddesi, C.24, shf, 12588, 
 • Nur Çintay A., “Kimdir bu Eda Taşpınar,derinsular.com/kenan-yontunc-ve-ataturk-maski/
 • Ayşe Hür, Taraf, 18.10.2009, https://www.arastiralim.com/bir-millet-ki-heykel-yapmaz.html


  Kırklareli Atatürk Heykeli
Tekirdağ Atatürk Anıtı,                                             Kırklareli Atatürk Anıtı, Kenan Yontuç

  KASTAMONU ATATÜRK HEYKELİ ÖNÜ TÖREN ÇELENKLER...
Elzaıg Atatürk Anıtı, Kenan YontuçİLGİNİZİ ÇEKEN BAŞLIĞI TIKLAYIN
 

 • Heykelci Mehmet Aksoy
 • Heykelci Prof. Hüseyin Gezer Hayatı ve Heykelleri 
 • Hüseyin Anka Özkan Hayatı ve Heykelciliği
 • Yervant Osgan İlk Türk Heykelcisi ve Hocası 
 • İhsan Özsoy İlkTürk Heykel Sanatçısı ve Hocası 
 • Nijad Sirel Hayatı ve Heykelciliği 
 • Günseli Aru ve Heykelciliği
 • Heykelci, Zerrin Bölükbaşı
 • Gürdal Duyar
 • İlk Kadın Heykelcimiz Nermin Farukî
 • Ali Teoman Germaner, Hayatı ve Sanatı
 • Saim Bugay , Hayatı, Sanatı ve Detayları
 • Kuzgun Çetin Acar, Hayatı ve Heykelciliği
 • Heykelci Prof. Dr. Kenan Yontunç
 • Yavuz Görey, Hüseyin Gezer ,Hüseyin Özkan,
 • Hakkı Atamulu, Hayatı ve Heykelleri
 • Şadi Çalık Hayatı ve Heykelciliği 1
 • Kadın Heykeltıraş Sabiha Bengütaş
 • HEYKELCİ PROF. DR. MUSTAFA NUSRET SUMAN
 • Ratip Aşir Acudoğlu
 • İlhan Koman, Hayatı ve Heykelcilik Detayları
 • Zühtü Müridoğlu , Hayatı, Heykel Sanatı
 • Ali Hadi Bara, Hayatı ve Heykeltıraşlık Detayı

Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, Fotoğraf, minyatür, hat ve  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirisiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com
Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış