HEYKELCİ PROF DR MUSTAFA NUSRET SUMAN
PROF. DR. MUSTAFA NUSRET SUMAN(1905 - 1978)


1905 yılında Selanik'te doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdikten sonra Münih'te resim, Paris'te heykel öğrenimi yaptı. 
1925 yılında ise Müstakil Ressam ve Heykeltıraşlar Birliği (1929) kurucularından olan Ratip Aşir Acudoğlu, devlet tarafından Paris’e heykel eğitimi için gönderilen ilk heykel sanatçısı olmuştur. Nusret Suman, devlet bursu kazanarak yurt dışına giden ilk heykelcilerimizden birisidir. Güzel Sanatlar akademisi  öğrencilerinden Hadi Bara, Zühtü Müridoğlu, Nusret Suman gibi devlet bursu kazanarak yurt dışına giden sanatçılarımız ülkemizde heykel sanatının gelişmesinde büyük payları olmuştur. (1) Bu bakımdan  Nusret Suman'ı heykel sanatımızı geliştiren bir kaç başarılı ismin arasında saymak gerekir. 


Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdikten sonra Münih'te resim, Paris'te heykel öğrenimi yaptı.1941'deki dokuzuncu sergide Hakkı Anlı, Sabri Berkel, Fahrünnisa Zeid ve heykeltraş ile birlikte D Grubu sanatçılarının arasına katıldı. 1943'te akademide asistan, 1969'da profesör oldu. Öğretim görevliis olarak çalıştığpı yıllarda Heykel sanatımız için çok önemli hizmetlerde bulunan sanatçı 1940 yılından sonra bu okuldan mezun olan pek çok heykeltıraşın yetişmesinde rol oynadı ve pek çok heykeltraş öğrencisine heykel yapma tekniklerini öğrettii Resim ve heykel alanında yeğane okul olan bu Güzel Sanatlar Akademisinde yetişen pek çok tanınmış heykelcinin hocası Nusret Numandır. Sanatçı  D grubu sanatçıların açtığı  sergilere de eserleri ile katılmıştır. 


1969 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrılan Nusret Suman, gerek portre, gerek anıt heykelciliğinde pek çok eser vermiş bir sanatçıdır. 20'ye yakın anıt çalışmasının çoğunda Atatürk'ü konu edindi. Aynı yıl kendi isteğiyle emekliye ayrılan Nusret Suman, gerek portre, gerek anıt heykelciliğinde pek çok eser vermiş bir sanatçıdır. 20'ye yakın anıt çalışmasının çoğunda Atatürk'ü konu edinmiştir. Anıt Kabir'deki heykeller ve kabartmalar için açılan yarışmada birincilik lede eden heykelcilerimizden birisi de Nusret Sumandır. Anıt Kabir'deki  Inkılap kulelerinin iç yüzeyindeki kabartmaların birinciliğini Nusret Suman kazanmış ve yapmıştır.  . Anıt Kabirdeki bazı kabartmalar da da Nusret Suman'ın imzaları bulunmaktadır.
Suman, Türk Heykel sanatınn güçlü temsilcilerinden biridir. Özellikle portreleri, plâstik yönden olduğu kadar, kişinin karakterini yansıtma açısından da dikkat çekici bir üslup özelliğine sahip bir heykeltıraştır.  Fatih Sultan Mehmet büstünde Fatih’in kararlılığı hükümdar kişiliğinden gelen emredici ve komutan edasını yansıtan yüz ifadeleri düşünsel derinlik ve dirilik bu eserinde başarıyla ifade edilmiştir.  Suman nın bu büstü Fatih'i temsil ve ifade eden büstlerin içerisinde en başarılı olanların başında gelmekte Fatih'i temsil eden portreler içinde en yetkin ve plâstikitesi en yüksek yapıtlardan birisidir. Kısaca Nusret Suman'ı !940 yılından sonra yetişen heykelcilerimiz üzerinde derin tesirler bırakan başlıca potre ve anı heykelcilerimizden birisi olarak kabul etmek gerekir.

BAŞLICA ESERLERİ


Tokat (1935), Muğla (1937), Mustafa Kemal Paşa (1939), Kırıkkale(1942), Balıkesir(1959), Çorlu(1960), Karacabey ve Çarşamba (1961), Sivas, Adapazarı ve Ankara Fen Fakültesi (1964), Bingöl(1965), Sinop ve Gaziantep (1967) Atatürk Anıtları. 
Hitit Güneş Kursu Anıtı ( Ankara)  1978 yılında Sıhhiye Meydanı'na konulan anıt


Mimar Sinan Heykeli: Saraçhane’de, Belediye Sarayı yanındaki beton “Mimar Sinan” heykeli 1980 yılında kaybolmuş akıbeti bile bilinmemektedir. (4) 


Erkek başı
Kadın büstü
Vefik Paşa Büstü
Yatan kadın
Hürriyet
Anne ve Çocuk
Mimar Sinan
Orhan Veli Büstü
Köylü Kadın
Oturmuş İhtiyar Adam

Yunus Emre Büstü
Vehbi Koç Büstü
Atatürk
Muzaffer Ertoran Büstü
Nilüfer Suman Büstü
Sedat Simavi Büstü
Atatürk Büstü
Erkek Büstü
Kaynak: 
 1. https://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/179-cumhuriyet__d%C3%B6nemi_heykelcileri_ve_heykel_sanati.html
 2. https://www.msxlabs.org/forum/sanat-tr/207671-mustafa-nusret-suman
 3. Ahmet Bayındır, Fatih Büstleri, https://ekitap.eyup.bel.tr:9600/sempozyum/eyup07/ek15_ahmet_bayindir.pdf
 4. Ayşe Hür, Bir Millet ki Heykel Yapmaz, Taraf Gazetesi, 18.10.200


 5. İLGİNİZİ ÇEKEN BAŞLIĞI TIKLAYIN
   

  • Heykelci Mehmet Aksoy
  • Heykelci Prof. Hüseyin Gezer Hayatı ve Heykelleri 
  • Hüseyin Anka Özkan Hayatı ve Heykelciliği
  • Yervant Osgan İlk Türk Heykelcisi ve Hocası 
  • İhsan Özsoy İlkTürk Heykel Sanatçısı ve Hocası 
  • Nijad Sirel Hayatı ve Heykelciliği 
  • Günseli Aru ve Heykelciliği
  • Heykelci, Zerrin Bölükbaşı
  • Gürdal Duyar
  • İlk Kadın Heykelcimiz Nermin Farukî
  • Ali Teoman Germaner, Hayatı ve Sanatı
  • Saim Bugay , Hayatı, Sanatı ve Detayları
  • Kuzgun Çetin Acar, Hayatı ve Heykelciliği
  • Heykelci Prof. Dr. Kenan Yontunç
  • Yavuz Görey, Hüseyin Gezer ,Hüseyin Özkan,
  • Hakkı Atamulu, Hayatı ve Heykelleri
  • Şadi Çalık Hayatı ve Heykelciliği 1
  • Kadın Heykeltıraş Sabiha Bengütaş
  • HEYKELCİ PROF. DR. MUSTAFA NUSRET SUMAN
  • Ratip Aşir Acudoğlu
  • İlhan Koman, Hayatı ve Heykelcilik Detayları
  • Zühtü Müridoğlu , Hayatı, Heykel Sanatı
  • Ali Hadi Bara, Hayatı ve Heykeltıraşlık Detayı

  Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, Fotoğraf, minyatür, hat ve  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirisiniz.

   BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış