İlhan Koman Hayatı ve Heykelcilik Detayları


İlhan KomanHAYATI
İlhan Koman (d. 1921,Edirne - ö. 30 Aralık 1986, Stockholm), TÜRKİYE'NİN İLK HEYKEL SANATÇIlrından ve Sanay-i Nefise mektebinin ilk hocalarından ve ilk yöneticilerindendir.

Bilim ve Sanatı biraraya getiren eserleriyle ünlenen bu özelliğinden ötürü Türk Da Vinci'si olarak anılan(1)  ve yaptığı Heykelleri yurt dışında da sergilenen (2) ve dikilen  ilk önemli heykeltraşlarımızdan biridir.


1921'de Edirne'de Kaleiçi semtinde  doğdu. Babası doktor olan İlhan Koman'ın annesi ise Trakya Paşaeli Müdafa-ı Hukluk Cemniyeti kurucularından gazeteci ve milletvekili  Mehmet Şeref Bedy'in torunudur. (3)  Edirne'de ilköğretimini ve  Liseyi bitirdikten sonra, 1941'de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne girdi. Bir yıl sonra heykel bölümüne geçti. Rudolf Belling'in öğrencisi olarak 1946 yılında Güzel Sanatlar, İstanbul Ulusal Akademisinden yüksek şeref derecesiyle mezun oldu. (1) 
Mezuniyetinden hemen sonra, o Académie Julian ve La Grande Chaumiere dersler yanı sıra, Ecole du Louvre'da katıldığı bir devlet bursu, Paris'e gitti. 1947-50 arasında Fransa'da Academie Julian ve l'Ecole du Louvre'da çalışmalar yaptı. Nouvelles Salonlarında ve sergilerinde yer aldı ve 1948 yılında Paris'te ilk kişisel sergisini açtı. 1951 yıılında Yurda döndükten sonra Yavent Oskan'dan sonra ikinci yönetici olarak  1958'e kadar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretim üyeliği  ve yöneticiliğinde bulundu. 1953 yılında  Akademiden arkadaşları ile birlikte, Tarık Carım ve Ali Hadi Bara, ile   Espace grubunun kuruluşuna katıldı. Sanat dergisi "Sanat d'Aujourd'hui" editörü olarak yazılar yayımladı.


Akademide Heykel bölümünde asistan ve öğretim görevliis olarak çalışırken Şadi Çalıkve Şadi Öziş ile birlikte metal mobilya üretimi yapan  T Galeri adlı bir atölye kurdu. (3) 1957 yılında ise Güzel Sanatlar Akademisi'nin metal öğretmenliği görevine getirilmişti.


1958 yılına kadar Güzel Sanatlar Akademisinde heykel dersleri vermeye başladı  Güzel sanatlar akademisindeki görevi yaklaşık sekiz yıl sürmüş bu süreç içerisinde  Anıtkabir'in büyük rölyeflerinden doğu kanadını yapmak için girdiği yarışmada birincilik almış ve Zühtü Müridoğlu ile birlikte Anıtkabir'in doğu kanadı rölyeflerini ve kabartmalarını yapmıştır. 1954 Ankara Devlet Sergisi'nde ikincilik, 1955 Ankara’ Devlet Sergisi'nde birincilik ödüllerini almıştır. (2) Bu dönemdeki yapıtlarından bazıları Sao Paulo bienallerinde sergilenmi,ş ve oldukça beğenilmişti.(3) 


1958’de Akademi’den ayrılarak İsveç’e yerleşti ve profesör olarak görev yaptı. Mimar Ralph Erskine ile çalışmalar yaptı. 1967’den itibaren Stockholm Konstfackskolan’da sanat eğitmenliği yaptı sonra İsveç'e yerleşti ve ölümüne kadar orada yaşadı. İsveç'e yerleştiği ilk yıllarda  Stockholm  İl Genel Meclisi Binası önündeki alüminyumdan yapılmış olan kabartmaları yapmıştı. (2) Stokholm Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu'na öğretim üyesi görevini ölümüne kadar sürdürmeyi başarmıştı. İlhan Koman Stockholm'de öğretim görevliis olarak görevini sürdürürken  yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşları gerçekleştirmişti. Bu buluşları da  adına  tescillendi.(1) Daha sonraki yıllarda İsveçte yaptığı heyklel çalışmlarından bazıları  birincilik ödülüne layık görülmüştür. 1967 yılında Sundasvail meydan düzenlenmesi yarışmasındak içalışması birincilik ödülü aldı  ve bu proje 1971 yılında  düzenlenerek hayata geçirildi  (3)  Örebro belediye bainası önüne diklecek olan Leonardo Anıtı yarışmasının  birincilik ödülünü Mimar  Çetin Kanra ile birliikte kazandı. Bu ve buna benzer heykelleri  İsveç Hükümeti tarafından satın alınarak Vasa Gymnasium, Sundswal Meydanı, Teknoloji Kraliyet Akademisi, Mimarlık ve Şehir Terminali Okulu'nda dikilmiştir. (2) 


Yaşamının son yirmi yılını ailesiyle birlikte yaşadığı ve atölye olarak da kullandığı Hulda adlı teknesinde geçirdi. İlhan Koman 1986'da 65 yaşındayken İsveç'in başkenti Stokholm'de hayatını kaybetti.


1981 yılında Ressam Yüksel Aslan ile birliikte Sedat Simavi Görsel Sanatlar ödülüne layıuk görüldü.


Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü binasının önünde bulunan Akdeniz Heykeli sanatçının Türkiye'de bulunan çalışmalarından en bilinenidir.


1959 yılında isveç'e yerleşmiş bu  kaşif sanatçımız İsveç asıllı eşi ile Hulda adlı bir teknede ve Stockholm yakınlarındaki bir fiyordda  20 yıl birlikte yaşamışlar ve İsveçteki bu fiyordda  30 aralık 1986 hayata gözlerini yummuştur. Ölümünden önce  yakılmayı vasiyet etmiş olan sanatçının cesedi yakılarak vasiyet ettiği gibi cesedinin külleri baltık denizine dökülmüştür.


Türkiye'de de eserleri sergilenmi,ş olan  olan  Koman'ın bazı heykelleri Divan Hotel ve İstanbul Halk Sigorta Şirketi Binası önünde ve Ankara 'da Seğmenler Parkı'nda görülebilir. Seğmenlerdeki bronz heykeli ölümünden altı yıl  sonra, 31 Aralık 1992 tarihinde törenle açıldı. (2) 


Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlük binasının önünde bulunan Akdeniz heykeli ve Anıtkabir’in doğu kabartmaları  sanatçının ülkemizdeki çalışmalarından en çok bilinenleridir.
İLHAN KOMAN'LA İLGİLİ BAZI HABERLER


"Heykel sanatçısı İlhan Koman’ın vefatına kadar ev ve atölye olarak kullandığı “M/S Hulda” isimli Bilim ve Sanat gemisi, Stockholm’den başlayan ve 16 ay süren yolculuğuna İstanbul’da son verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İsveç Konsolosluğunun da destekleriyle Stockholm’den İstanbul’a gelen gemide, Hulda Festivali İstanbul etkinlikleri kapsamında iki ay boyunca çeşitli sergi ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.Gemi, İlhan Koman’ın 1946 yılında mezun olduğu ve öğretim üyeliğini yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin önüne yanaşırken, üniversitenin Osman Hamdi Bey Salonu’nda, İlhan Koman’ın eserlerinin de yer aldığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin 2010 akademik yıl sergisi açıldı. Sergi açılışına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mehmet Evkuran, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahmi Aksungur, İsveç Başkonsolosu Torkel Stiernlöf ile yerli ve yabancı davetliler de katıldı. "(4) 
Dünya çapında bir üne sahip olmasına karşın ülkemizde yeterince tanınmayan İlhan Koman’ın yapıtları; Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı, İsveç Konsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle ülkemizde ilk defa sergileniyor. 


Üç farkli mekanda 1 Mayıs - 30 Haziran 2005 tarihleri arasında açık kalacak olan İlhan Koman: Retrospektif başlıkli sergi, sanatçının ülkemizdeki ilk retrospektif sergisi olacak."1952-1954 ANITI: ATATÜRK MOZOLE  (Ankara - Türkiye)

SANATÇI DETAYLARI


İlhan Koman kendi  Sanat anlayışını şu şekilde özetlemektedir:  “"Bir nesnenin sanat olması için, has, öz, gerçek olması gerekir Sanatta tek ölçü budur Sanatın kopya, özenti, taklit olmayan, kendi kendine bir olay olması gerekir Bu, küçük veya büyük de olur, obje de eşya da olur, figüratif veya  NON-FİGÜRATİF de olur Bütün sorun tek ve gerçek olmasıdır. Bir de Racine'in  Sanatı  tarifi vardır: Sanat , hiçbir şeyden bir şey yapmaktır Ben bazen çalışmamdan memnun olmayınca, kendi kendime küfür ve alayla Racine'in lafını tersyüz edip, şimdi bir şeyden hiçbir şey yaptın be mübarek adam, derim Aslında sanat, bence insanın bilinmeyene doğru çıktığı bir serüvendir Sanatçı, devamlı kendisini yenileyebilmelidir…" 


İlhan Koman Türk heykelinde, kalıplaşmış formu parçalamakta ve yeni arayışlara yönelmekte etkili olan  Sanatçılar arasında yer almaktadır.

Evrensel Sanatçı kişiliği ile çok yönlü bir sanatçı kimliğine sahip olan sanatçının eserlerinde geometrik Soyut heykel anlayışı ağır basmaktadır. 1963 -1964 yılları arasında yaptığı heykellerde  dışa vurumcu bir Soyut anlayış vardır. 1965 ten sonraki eserleerinde ise Lirik soyut bir anlatım göze çarpar. Tümüyle geometrik Soyut Sanat anlayışna sahip biöimlerin bir bileşimi olan sonsuz adlı bir dizi heykel yapmıştır. Bu heykeller daha çok natik Nike hekelllerini ansıran bir özellik taşımaktadır. Bunlardan  dört tonlluk Akdeniz adlı heykeli Yap Kredi Bankasının önünü süslemektedir.
İLHAN KOMAN İÇİN YAZILMIŞ ŞİİRLER.


bir evliya
ilhan koman ki tıraşsız heykeltiraş
uçmağa doğru sakallı
elinde bombalarla bebekler
heykel gibi olmayan heykeller
taşınırdı garip maacir
güneyinden kuzeyine kutupların
battı batacak teknesiyle
varmak için edirne'ye 
selimiye'ye...
               Can Yücel 


- ilhan koman icin -


koman stockholm 'de
bir teknede yaşiyordu


celebi bir korsandi o


fora ediyor butun yelkenlerini
demir alip engine suzuluyordu
evcil kadirgasiyla her akşam


bir gul yagmuruna tutuyordu
tunc toplariyla isvec kiyilarini


yurekli bir kaptandi o
sevdigi ugruna olse ne gam
ama ruzgarli heykelleriyle
olumun topragina ciktiginda
camura ve mermere doymamişti daha
evcil kadirgasindan bir akşam


ustunde duşleri ciglik cigliga.


oktay rifat
neye yaradı ki; susmak,
neye yaradı ki; konuşmamak,
kolay değildi elbet!
İstanbul’dan Akdeniz’e sarılmak.
neye yaradı ki; susmak,
neye yaradı ki; öylece durmak,
kolay değildi elbet!
İstanbul’da Akdeniz Heykeli olmak.
…ve çıkar yol;
kanatlanmak.


Ocak 2010

Salih Malakcıoğlu


 • 1. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0lhan_Koman
 • 2. https://www.galerinev.com/en/sanatcilar/detay/13/ilhan-koman
 • 3. https://www.edirneden.com/goster.php?id=878
 • 4. https://nethaberci.com/sondakika-video/haber-video-haberleri/bilim-ve-sanat-gemisi-hulda-istanbulda-77849.html
 • 5. https://www.koman.org/
RESİMLER: https://www.koman.org/TAN ALINMIŞTIR.
|2003 BUST IN TRIBUTE TO ILHAN KOMAN Unknown sculptor
(Edirne – Turkey)1990 MONUMENT: VATTENVIRVELN / WHIRLPOOL 
(Ekerö – Sweden) 
Bronze in Seymenler Park (Ankara – Turkey)santral - istanbul (6 m, titanium; Istanbul - Turkey)

  
İLGİNİZİ ÇEKEN BAŞLIĞI TIKLAYIN
 

 • Heykelci Mehmet Aksoy
 • Heykelci Prof. Hüseyin Gezer Hayatı ve Heykelleri 
 • Hüseyin Anka Özkan Hayatı ve Heykelciliği
 • Yervant Osgan İlk Türk Heykelcisi ve Hocası 
 • İhsan Özsoy İlkTürk Heykel Sanatçısı ve Hocası 
 • Nijad Sirel Hayatı ve Heykelciliği 
 • Günseli Aru ve Heykelciliği
 • Heykelci, Zerrin Bölükbaşı
 • Gürdal Duyar
 • İlk Kadın Heykelcimiz Nermin Farukî
 • Ali Teoman Germaner, Hayatı ve Sanatı
 • Saim Bugay , Hayatı, Sanatı ve Detayları
 • Kuzgun Çetin Acar, Hayatı ve Heykelciliği
 • Heykelci Prof. Dr. Kenan Yontunç
 • Yavuz Görey, Hüseyin Gezer ,Hüseyin Özkan,
 • Hakkı Atamulu, Hayatı ve Heykelleri
 • Şadi Çalık Hayatı ve Heykelciliği 1
 • Kadın Heykeltıraş Sabiha Bengütaş
 • HEYKELCİ PROF. DR. MUSTAFA NUSRET SUMAN
 • Ratip Aşir Acudoğlu
 • İlhan Koman, Hayatı ve Heykelcilik Detayları
 • Zühtü Müridoğlu , Hayatı, Heykel Sanatı
 • Ali Hadi Bara, Hayatı ve Heykeltıraşlık Detayı

Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, Fotoğraf, minyatür, hat ve  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirisiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.comSitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış