Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Nijad Sirel Hayatı ve Heykelciliği

Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 13 Ocak 2013 Pazar aaa Beğen

Nijad Sirel

Nijat Sirel, Bursa Atlı Atatürk anıtı,


1897 yılında Amasya'da doğdu. Heykel öğrenimi için 1915'de Almanya'ya gitmiş, orada heykel ve resim alanlarında çalışmalar yapıp akademilerde öğrenim görmüş, Heykel alanında Cumhuriyet öncesi dönemde yetişmiş önemli bir isimdir.  
 


 Nijad Sirel (1897-1959) ise Sanayi-i Nefise’de öğrenim görmeden kendi imkânlarıyla Almanya’ya heykel öğrenimi için gitmiş ve eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönmüştür Almanya’da Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. Kahn'ın öğrencisi olmuştur[1]. Münih Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirince yurda dönüp, 1922'de İzmir Lisesi'nde Resim  öğretmeni olarak çalışmaya başladı. 1927 yılında Güzel Sanatlar Akademisi heykel öğretmenliğine atanan ve Beilling'in yanında ders veren, 1952'de Akademi müdürlüğüne getirilen Nijat Sirel, ülkemizde anıt heykelciliği yabancı sanatçılardan devralan ilk Türk heykeltıraşlarımızdandır.

  Türkiyede heykel çalışmaları 3 Mart 1883’te Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kurulmasıyla gerçekleşebilecektir (Yasa Yaman 2002:161). Bu okul bu tarihte 20 öğrencisiyle resim ve mimari alanında eğitime başlamış, ancak daha sonra Heykeltraşlık ve hakkâklik bölümleri açılmıştı.


Heykel bölümü ilk kurulduğunda Roma’da eğitimini tamamlayarak yurda dönen Yervant Osgan (1855-1914) Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk heykel eğitmeni olarak görev almıştı. [2]
 Yervant Osgan  , Osman Hamdi Bey’in asistanı ve yardımcısı olarak heykel bölümünü açmış ve ülkemizin ilk heykel sanatçılarını yetiştirmeye başlamıştı. Yervant Osgan ’ın ilk öğrencileri İhsan Özsoy , İsa Behzat, Mehmet Bahri ve Mesrur İzzet ( Bkz: TÜRKİYE'NİN İLK HEYKEL SANATÇILARI ) olmuşlardı.[3] Oskan Efendi’nin 1914 yılında emekliye ayrılması üzerine bölümün tek hocası İhsan Özsoy  kalmıştı. Akademi hocalığını Yervant Oskan’dan devralmış olan İhsan Özsoy’dan sonra İlhan Koman , Zühtü Müridoğlu , Nusret Suman ve Şadi Çalık gibi isimler bu okulda hocalık yapmışlardır.  


Türk heykelciliğin ilk öncüleri olarak sayabileceğimiz diğer isimler arasında Mahir Tomruk,  Rudolf Belling, Nejat Sirel;  Cumhuriyet sonrası içinse Zühtü Müridoğlu yer alır. (Yasa Yaman 2002:161). Cumhuriyetin kuruluşuna kadar bu okuldan yetişen sanatçılar İhsan Özsoy, İsa Behzat, Mahir Tomruk ve Nejat Sirel olmuştur. [4] Bu bakımdan Nijat Sirel ülkemizin ilk heykel sanatçılarından ve hocalarındandır.
 

1.8.1927 tarihinde kısa süren Güzel Sanatlar Akademisindeki görevine atandı.[5] Fakat uzun bir zaman sonra aynı akademiye müdür olacaktı. Nitekim 22 Kasım 1952 tarihinde Akademi Müdürlüğüne atandı. "17 Haziran 1959" Tarihinde Türkiye'de ilk bronz heykel dökümünü yaparak ülkemizde ilk bronz heykel dökümünü yapan sanatçı unvanını aldı.   Nijat Sirel 1959 yılında İstanbul'da öldü. [6]    

Ülkemizin ilk anıt heykelcilerinden olan sanatçının değişik sitilde çalışmaları dikkat çekmektedir. Çağdaş Türk Heykel Sanatı’nın bu ilk öncüleri, genel olarak klasik heykel formlarında natüralist eserler, özellikle büstler meydana getirmişler ve malzeme olarak çoğunlukla alçı, taş ve bronz kullanmışlardır. [7] Nijat Sirel’in, Mahir Tomruk ile birlikte 1931 yılında gerçekleştirdiği Bursa Atlı Atatürk anıtı, en güzel eselerinden biri olarak kabul edilir. Bu ilk denemeyi 1933'de yaptığı Çanakkale Atatürk anıtı, Kocaeli Atatürk anıtı, BOLU Atatürk anıtı, Hakkı Atamulu ile birlikte yaptığı Malatya'daki Atatürk ve İnönü anıtları izledi. Sanatçının, RESİM VE HEYKEL MÜZESİ nde alçı ve bronz büstleri de vardır.


İLGİLİ LİNKLER:


TÜRKİYE'NİN İLK HEYKEL SANATÇILARI

Heykel Nasıl Yapılır ve Yapım Teknikleri

Heykel Nedir

Cumhuriyet Dönemi Heykelcileri ve Heykel Sanatı

İhsan Özsoy İlkTürk Heykel Sanatçısı ve Hocası

Yervant Osgan İlk Türk Heykelcisi ve Hocası

   


KAYNAKÇA

[1] http://www.turkishpaintings.com/index.php?p=37&l=1&modPainters_artistDetailID=262
[2] http://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/202-turkiyenin_ilk_heykel_sanatcilari.html

[3] http://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/328-yervant_osgan__ilk_turk__heykelcisi_ve_hocasi.html

[4] http://www.edebiyadvesanatakademisi.com/sanat/202-turkiyenin_ilk_heykel_sanatcilari.html
[5] http://www.turkishpaintings.com/index.php?p=37&l=1&modPainters_artistDetailID=262
[6] http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=695
[7] 50.Yıl Ansiklopedisi, Türkiye’de Heykel MaddesiİLGİNİZİ ÇEKEN BAŞLIĞI TIKLAYIN
 

 • Heykelci Mehmet Aksoy
 • Heykelci Prof. Hüseyin Gezer Hayatı ve Heykelleri 
 • Hüseyin Anka Özkan Hayatı ve Heykelciliği
 • Yervant Osgan İlk Türk Heykelcisi ve Hocası 
 • İhsan Özsoy İlkTürk Heykel Sanatçısı ve Hocası 
 • Nijad Sirel Hayatı ve Heykelciliği 
 • Günseli Aru ve Heykelciliği
 • Heykelci, Zerrin Bölükbaşı
 • Gürdal Duyar
 • İlk Kadın Heykelcimiz Nermin Farukî
 • Ali Teoman Germaner, Hayatı ve Sanatı
 • Saim Bugay , Hayatı, Sanatı ve Detayları
 • Kuzgun Çetin Acar, Hayatı ve Heykelciliği
 • Heykelci Prof. Dr. Kenan Yontunç
 • Yavuz Görey, Hüseyin Gezer ,Hüseyin Özkan,
 • Hakkı Atamulu, Hayatı ve Heykelleri
 • Şadi Çalık Hayatı ve Heykelciliği 1
 • Kadın Heykeltıraş Sabiha Bengütaş
 • HEYKELCİ PROF. DR. MUSTAFA NUSRET SUMAN
 • Ratip Aşir Acudoğlu
 • İlhan Koman, Hayatı ve Heykelcilik Detayları
 • Zühtü Müridoğlu , Hayatı, Heykel Sanatı
 • Ali Hadi Bara, Hayatı ve Heykeltıraşlık Detayı

Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, Fotoğraf, minyatür, hat ve  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirisiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...