Şükriye Dikmen Hayatı ve Ressamlığı


 

Şükriye Dikmen (d. 1918  İstanbul, ö. 16 Eylül 2000), Tek figürlü kadın ve genç kız portrecisi olarak tanınan  Türk ressamı

Hayatı

Şükriye Dikmen, 1918 yılında İstanbul'da doğdu. Babası, Cumhuriyet dönemi bilimadamlarından  ve Türkiye’de mikrobiyolojinin öncülerinden olan veteriner  Batumlu Cafer Fahri Bey'dir. [1] Annesi ise  Halide Dikmen (Koçoğlu)’dur. Şükriye Dikmen Ressam Tiraje Dikmen'in ablası, Meclis-i Mebusan ve TBMM milletvekili Ali Dikmen'in de yeğenidir.

Küçük yaşta iyi bir eğitim almaya başlamış,   babasının isteğiyle  erken yaşta iken küçük kız kardeşi  Tiraje  ile birlikte Fransızca öğrendi. Namık İsmail, Feyhaman Duran gibi ressamlar  Dikmen ailesinin yakın tanıdklarıydı.  [2]  Feyhaman Duran’ın teşviki ile Güzel Sanatlar Akademisi orta kısmına 1940 yılında kayıt yaptırdı.  [3] Üniversite öncesi öğrenimini Arnavutköy Amerikan Koleji'nde yaparak 1942 yılında bu okulu bitirdi. 1948 yılında Resim bölümünde okuduğu İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun olarak  Paris'e gitti. Akademideki hocaları  Kübizim anlayışı ile resimler yapıyorlardı.  Cemal Tollu  gibi Fernard Leger’den ders almış olan hocalardan eğitim görmüştü.

 Paris’te üç yıl Fernard Leger ile çalıştı.  Aynı zamanda Paris Ecole du Louvre’ un Sanat Tarihi bölümüne devam e tti. 1953 yılında, Paris'teki Ecole du Louvre'un sanat tarihi bölümünden mezun oldu Daha sonra Custave Singier ve Roger Chastel ile iki yıl daha  çalıştı.[4]

İkinci Dünya Savaı öncesinde ve sonrasında  Paris’te  bulunan sanatçı Pablo Picasso, Henri Matisse, Amedeo Modigliani ve Fernard Leger’in resimlerini incelemek fırsatını buldu. Fernard Leger’in atölyesinde Kübizmin doğayı parçalayıp tekrardan bütünlemeye odaklı kompozisyon anlayışını iyice kavramıştı.

1953 yılında ilk kişisel sergisini  Paris, Galeri Jeanne Castel’de ilk sergisini açtı. 1954 te Türkiye’ye ödü ve  Türkiye’deki ilk  resim sergisini  açtı. Eleştirmenler Türkiyede açtığı  ilk resim sergisindeki resimleri oldukça anıtsal bulmuşlardı.

1957'de Edinburgh festivaline katıld. ,1962'de ise Paris, Brüksel ve Viyana'da sergilenen "Çağdaş Türk Sanatı" sergilerinde serlerini gösterime sundu. 1968'de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde eski ve yeni resimlerini bir araya toplayan retrospektif bir sergi düzenledi.

Sanatçı 16 Eylül 2000 tarihinde vefat etti.[5]

Şükriye Dikmen  özellikle  iri gözlü, minyatürleri, Japon tiplerini hatırlatan kadın başları,  oval yüzlü , iri gözlü ,  ince boyunlu tek figürlü kadın ve genç kız portreleri ile   tanındı.   “Sanatçı, tüm sanat çalımaları boyunca ortaya koyduğu sadeleme yolunda elde ettği  stilini son döneminde soyuta ulatırdı. Genellikle düz siyah fon üzerine ritmik olarak yerletirdiği, daha önce resimlerinde detay olarak kullandığı  el, göz, dudak, yaprak, dal gibi motiflerine, “Abstre” yada “Kompozisyon” adını verdii soyut birletirmelerle yeniden kullanmıştır.


  • [1] Murat Kasap, Osmanlı Gürcüleri, İstanbul 2010, s.427,428
  • [2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Tiraje_Dikmen
  • [3] Zeliha AKÇAOĞLU, Bir Kadın Sanatçı Şükriye Dikmen, https://www.sosyalarastirmalar.com/cilt3/sayi11pdf/akcaogl
  • [4] Zeliha AKÇAOĞLU, Bir Kadın Sanatçı Şükriye Dikmen, https://www.sosyalarastirmalar.com/cilt3/sayi11pdf/akcaogl
  • [5] https://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=4291

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış