Bayram Kaya, 19.02.1950 yılında; Kırşehir ili, Mucur ilçesi, Küçük Köpekli Köyünde doğdu. İlkokulu Ankara, Kızılcahamam'da bitirdi. Orta ve lise eğitimini, Ankara Hasanoğlan Atatürk İlköğretmen Okulu'nda yaptı. 1988 yılında da 2 yılılık eğitim Önlisansı bitirdi.

Yükseköğrenimle olan Bayram Kaya, sınıf öğretmeni olarak çalıştı. 26 yıllık fiili çalışma hayatından sonra, emekli oldu.

1992 Yılından beri başladığı şiir türü, öykünme biçimli çalışmaları içine bir süreden beridir de “yazı dizilerinden” oluşan, birçok çalışmalarını da bu faaliyeti içine katmıştır.

Bu çalışmalar; yazarın kendi açısından, bilimsel verilerden hareketle yazılmaya gayret edildi. Toplum bilim içerikli bu konular; geniş alanlı bir düşün baz çerçevesindeki, bir bağıntıyla vücuda getirildiler.

Yazıların ilk çıkış noktası İnanç Ve Toplumsal Talep çerçevesindeki esin ile geliştirildi. Bu referans içerikle oluşan ulamlar tematik kavramlar çerçevesinde konusuyla geliştirildi. Bu ruh ile tarihe, pozitif bilime uzanıldı.

Bu kavramlar toplum, halk, demokrasi, egemenlik, inanç, aidiyet, totem ve tabu vs. konularla bağlantılı, 600'ün üzerinde; her biri kendi içinde diziler halinde, ama Halk ve toplum bağlamında giriştirilen; deneme, ya da makale türü yazılara dönüştü. Hep en başlara; geri bağlanım yasalarına doğru gidildi.

Yine yazarın 600 ün üzerinde şiirimsi çalışmaları vardır. Ki bu çalışmalar, daha çok aklı, bilimi, mantığı ve çağdaş gelişmişlik anlayışlarını belli bir kalıp içinde vermenin gayretidirler. Bu gayret şiirin taradığı bir açı alanı içinde gezinilmekle; bu çaba ve yazılar yazarın konuları, kendince örüntülemeye gayret etmesinin bir şevkidirler.

Bayram Kaya evli ve üç çocukludur. Halen Ankara’da oturup, sanal ortamda yayın yapmaktadır.Bu Yazar İçin Yapılan Yorumlar