"Aklından Bir Sayı Tut " Hakkında ve Özeti John Verdon


Esa
11.3.2015
Aklından Bir Sayı Tut  John Verdon ile ilgili görsel sonucu

 

Yazıda, “Aklından Bir Sayı Tut , John Verdon “adlı eserin basım öyküsü, içeriği, aldığı ödüller, çevrildiği diller hakkında bilgiler verilecek,  Aklından Bir Sayı Tut , adlı eserin özeti,  konusu, , ana fikri, kısa tahlili yapılacak; Böğürtlen Kışı adlı eserden alıntılar verilecek, yazar "  John Verdon” ve hayatı hakkında bilgiler verilecek, eser, çevrildiği filmler ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.
 
Aklından Bir Sayı Tut , ABD li yazar John Verdon’un yarattığı  Dave Gurney polisiye serisinden bir kitaptır. Aklından Bir Sayı  tut ve Verdon’un diğer serileri 25 ülkeye dağılmış ve yayımlandıkları bu ülkelerde önemli bir ilgi görmüştür.  [1]
Yazarın Aklından Bir Sayı Tut, Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma ve Peter Pan Ölmeli adlı romanları oldukça ilgi çekmiş,  yazar, , işkolik dedektif Gurney'in Amerika'da işlenmiş korkunç, esrarengiz ve büyük ses getiren cinayetleri başarılı şekilde çözümünü ele alan bir dizi roman yazmıştır. Aklından Bir Sayı Tut  orijinal adı (Think Of A Number) (2010) da yayımlanmış  ve yazarın polisiye serisinin dilimize çevrilen ilk romanı olmuştur. Türkçeye de çevrilen roman ülkemizde de oldukça beğenilmiştir.
 
Polisiye romanların usta kalemlerinden biri olan John Verdon, Aklında Bir Sayı Tut kitabı ile okurlara mükemmel bir gizem sunuyor. Katili bulmaktan daha çok bu gizemi anlamak için kitabı bir kere de okuyabilirsiniz.”
 
Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap "Aklından Bir Sayı Tut" kolay kolay unutmayacağınız bir roman.”
 
 
KONU
Katil, kurbanlarına bir mektup göndermekte ve  akıllarında tuttukları sayıyı bilecek kadar kendilerini iyi tanıdığını ispatlamakta ve yaptıklarının bedellerini ödemenin zamanının geldiğini söylemektedir.  Onları çok iyi tanıdığını kanıtlamak için de kurbanlarından akıllarında bir sayı tutmalarını isteyen katilin bunu nasıl bildiğinden endişelene kurbanlar katilin her dediğini yaptıkları halde aynı şekilde susturucu ile vurularak ve kırık viski şişesi ile kafaları kesilerek öldürülmektedir.
Kurbanlardan biri eski tanıdığı olan emekli dedektiften yardım ister, fakat pek bir yere varamadan bu adam da öldürülmüş, Emekli dedektif Dave Gurney olayı çözmek için uğraşmaya başlamıştır.
 
ROMANIN ÖZETİ 
 
1.BÖLÜM;
Polisin Sanatı
Jason Strunk; otuzlu yaşlarında, sessiz, sakin, silik tipli, komşularının pek göremediği ve duyamadığı birisiydi. Kimse onun konuştuğunu veya cevap verdiğini görememişti.
Bay Strunk’ın adam öldürme takıntısı olduğu, cesetlerini görülmemiş bir şekilde ortadan kaldırdığını duyan komşuları onun yaptığına inanamamışlardı. Strunk öldürdüğü adamları küçük parçalara ayırıp renkli paketlere sararak çevredeki polis memurlarına Noel hediyesi olarak gönderiyordu.
Dave Gurney (dedektif);  Jasen Strunk 'un bilgisayar ekranındaki  uysal yüzünü  inceledi. Ona göre bir suçludaki kilit noktalar dudakları ve göz bebeklerinde gizliydi. Gurney,Sutrunk 'un sağ gözünü yakınlaştırarak incelemeye koyuldu. Gurney'in  bildiği  katillerin gözlerinde gördüğü  acımasızlık bir uysallıktı.
Örneğin Jeorge Kunzman 'ın fotoğrafını dikkatle incelendiğinde de aynı bakışı yakalamıştı.
Madeleine odaya girerek, lale soğanlarını ekmek için Gurney 'in kendisine yardım etmesini istedi ve David 'in incelediği resimdeki adamın çok çirkin olduğunu söylemişti.
 
 
=BÖLÜMLERİNİN ÖZETİ=
Mark Mellery, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır;
Kadere inanır mısın? Ben inanmıyorum, çünkü seni bir daha hiç göremeyeceğimi düşünüyordum-Eger  birisi aklından bir sayı tutmanı isteseydi, aklından geçecek sayının ne olduğunu biliyorum. Bunu sana kanıtlayabilirim.
Aklından  -1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı tut. "Mellery öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam eder.; Onu gözünün önüne getir. Şimdi küçük zarfı aç.
Mellery küçük zarfı açar ve gördüğüne  inanamaz zarfın içindeki sayı 658 'dir. Bu durum Mellery'i korkutur. Mellery bundan rahatsız olur ve zamanın en iyi dedektifi "DAVE GURNEY"e bir mektup yazar. Onunla yüz yüze görüşmesi gerektiğini, buluşmak için yer ve zaman belirtmesini rica eder.
Gurney'e göre bu mektup titizlikle yazılmıştır ve bu  Mark Mellery in özellliklerinden birisi değildir. Bu değişim Gurney in ilgisini çekmiştir. Mellery’i Walnut Crossing'deki evine davet eder ama Gurney artık emekli bir dedektiftir. Arkadaşının 25 yıl aradan sonra görüşmek istediğine anlam veremese de görüşmeyi kabul etmiştir.
Ertesi gün Mellery ,Gurney i ziyarete gelerek kendisine gönderilen anlamsız ve akılalmaz mektuplardan bahseder. Mektuplar kırmızı mürekkeple ve titizlikle yazılmıştır.
 
Mektuplarda şunlar yazılıdır.
Aklından h -1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı tut. 658'İ tuttuğunu bilmem seni şaşırttı mı? Seni bu kadar iyi tanıyan kişi kim? Cevabı öğrenmek istiyorsan, bana öncelikle  seni bulmak  için harcadığım 289,87 doları ödemen gerekiyor. Bu miktarı eksiksiz olarak aşağıdaki adrese gönder. Alıcı ismi X.Arybdis.
Mellery miktarı ödediğini  ama hala çekin tahsil edilmediğini söyler.  Çeki yolladıktan  sonra bir mektup daha almıştır.
"Aldıklarını geri vereceksin Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü, Ne zaman uyuduğunu, Nereye gittiğini, Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var, Bay 658."
Gurney biraz düşündükten sonra zeki bir düşmanın var  ama bu sayıyı bilme olayının basit bir açıklaması olmalı dedi.
Gurney misafirinin dürüstlük derecesini değerlendirmeye çalışıyordu. İçinde Mellery in tipik bir kurnaz olduğunu ve her türlü rol yapabilme yeteneğinin olduğunu biliyordu. Hatta bazen rollerine kaptırp kendi bile inana biliyordu.
Mellery,  Gurney’in  düşündüklerini anlamış gibi  “sana her şeyi  anlatmalıyım yoksa bana yardım etmeni isteyemem “ dedi  ve Mellery anlatmaya başladı. “ Ben hayatımı ayyaş bir pislik olarak geçirdim. İnsanları kandırarak uyuşturucu sattım. Bu yeteneğimi adi bir adam keşf etti ve benim bu  becerimle zengin insanlara ihale  sattı. Çok güzel bir hayat geçiriyordum taki eşimin ölümüne kadar. Eşimin ölümünden sonra  her şeyi bıraktım.  Alkolle mücadele servisine kayıt oldum o tedavimi tamamladım. Daha sonra okula tekrar dönerek iki bölüm daha bitirdim. Sınıf arkadaşımın biri üniteryen kilisesinde papazdı. Bir gün beni kiliseye çağırıp benden  öğrencilerine dönüşümümü ders olarak anlatmamı istedi. Dersler çok iyi gidiyordu ve hayatım kitap haline getirildi. Kitap PBS kanalında üç bölümlük bir diziye uyarlandı ardındandı videokaset olarak dağıtıldı. Buna benzer bir sürü şey oldu ve tesadüfler beni çok iyi şeylere sürükledi.
Gurney "Bana endişelerin hakkında daha dürüst olacağını söylemiştin diyerek konuya döndü. O yıllarda  her içtiğimde hiç bir fikrimin olmadığı birçok şey yaptım yanı sarhoşken birine bir şey yapmış olabilirim.”  dedi ve bir anda telaşlanarak
"Tanrı aşkına benim aklımdan tuttuğum sayıyı nasıl bile bildi. Tanıdığım adresleri, posta kodlarını, telefon numaralarını, düşündüğüm sayıyla ilgili  her şeyi düşündüm ve hiç bir şey bulamadım ve bu beni delirtiyor.
Mellery  bu olayı çözmesi için Gurney’den yardım istedi. Gurney artık emekli bir dedektif olduğunu ama yine de yardım edeceğini söyledi.
Mellery evine gittikten sonra  Gurney i tekrar arayıp  yeni bir mektup aldığını söyledi. Mektupta  şunlar yazıyordu;
Yaptıklarımı yapıyorum, Ne para,nede eğlence için. Yalnızca borçların ödenmesi için, Düzeltilmesi gerekenlerin düzeltilmesi için. Boyanmış bir gül kadar . Kırmızı kan için Her insan bilir ki. Ne ekerse onu biçecektir.
Mektubu incelemek için Gurney onun evine geldi.  Mektubun zarfını parmak izlerinin silinmemesi için cımbızla özenli bir şekilde açmış ve onu plastik bir poşete koymuştu. Gurney, mektubu inceledikten sonra Mellery' e verdi ve  Mellery onları masasının çekmecesine özenle koydu Gurney’in kafası karışık olduğu halde Mallery ile birlikte onun derslerine katıldı.  Meller'in dersindeki   insanlar çok zengin uyuşturucu ve alkol bağımlıları ile zenginlikten sıkılmış nisanlarla doluydu. Mellery, Gurney ‘i tanıttıktan sonra konuşmaya başladı.
“Ben dokuz yaşındayken annem beni süt  için markete göndermiş ve bana 20 dolar vermişti. 11 yaşında okulunu hırsızı ve kötü  bir çocukla karşılaştım.  Çocuk bana parayı nereden bulduğunu sordu ve onun beni ana kuzusu olarak bilmesini istemediğim için ona  parayı çaldığımı söyledim. Kimden çaldığımı sordu. “ bende annemden “ dedim.  Benden parayı  istedi. Yoksa annene söylerim dedi.  Ben de yalanım çıkmasın diye parayı ona verip anneme de parayı kaybettiğimi söyledim.  Annem hiç bişey dememişti ama ona doğruları söylemek istiyordum.  Ertesi hafta aynı çocukla karşılaştım ve benden  20 dolar daha çalmamı istedi yoksa beni anneme söyleyeceğini söyledi. Annemin cüzdanından 20 dolar çaldım ve çocuğa verdim ama çocuk her  hafta sonu aynı şekilde tehdit etti ve  bu  babama yakalanana kadar devam etti. Yakalandığımda annemin yüzündeki üzüntüyü hala unutamadım. Mellery yavaşça başını salladı. “Bir bedende yaşayan iki iki insanın verdiğinden daha büyük acı olmaz"
Mellery bu hikâyeyi anlattıktan sonra gözlerinden yaşlar akıyordu tüm salondaki misafirler ve Gurney dâhil her kes aynı durumdaydı ve bu hikâye Gurneyi çok etkilemişti.
Gurney ve Mellery  oturma salonuna geçtiklerinde Mellery in asistanı  Arybdis adında birinin ona bir mesaj gönderdiğini  söyledi. Bu mesaj da tehdit doluydu.
 
Gurney kadına peki kadın mıydı erkek mi diye sordu.  Kadın " İlk izlenimim erkek olduğuydu, Sonra emin olamadım. Ses değişti."
Gurney "ARTIK POLİSE GİTMEK ZORUNDASIN MELLERY HAYATIN TEHLİKEDE "dedi.
Mellery  bu gece gelecek olan telefonu kayt edecek ve telefonu üçlü konuşma özelliğiyle Gurney’ ede dinletecekti. Gurney evine gidip beklemeye başladı. Telefon çalınca Gurney odasına gidip ahizeyi kaldırdı.
-Altı yüz elli sekiz sayısı sana kim olduğumu anlatmadı mı?
-Bu sayı benim için hiç bir şey ifade etmiyor.
-Altı yüz elli sekizden başka bir sayı tut
-Peki, tamam. Bir sayı tuttum
-"On Dokuz" Mellery in sesi yüksek ve pürüzlüydü
-Sen kimsin?
-Hala bilmiyormusun? O kadar acıdan sonra, bir fikrin bile mi yok? Bunun olabileceği aklıma gelmişti Bir kaç saat önce sana bir şey bıraktım. Küçük bir not. Almadığına emin misin?
Mellery posta kutusuna bakmış ve yeni gelen bir zarf olduğunu gördü sonra zarfı açtı için de seninle Kasımda olmassa aralıkta görüşecegiz ve 19 yazıyor dedi.
Gurney iyice endişelenmeye başlamıştı ve o gece  hiç uyumamıştı. Gurney sabah  erkenden Mellery i aradı ve onun yanı gelmek istediğini söyledi.
Georgy Dermott,  Mellery'i aramış ve ona çek 'in pnun posta kutusuna yanlışlıkla gönderilmiş olduğunu söylemiş ve çeki geri göndermişti.
Gurney enstitüde Mellery den Gregory Dermott'u aramasını ve kullandığı posta kutusunun tarih ve güvenliği, Arybdis adına gönderilen ama Mellery'e geri dönen 289.87 dolarlık çek hakkında başka birşey hatırlayıp hatırlamadığı hakkında sorular sormasını istediğini söyledi. Gurney daha evine gitti.
...........................................................
Takip eden yedi gün boyunca  Charybdis olayı üzerinde çalışarak geçirdi. (Charybdis olayı aslında x.arybdis tir.x=yunan mitolojisinde ch anlamın dada kullanılıyordu.)   Mellery onu aradı ve GD Güvenlik sistemlerin'deki Gregory Dermott'la konuştıklarını anlattı. Dermoot tüm soruları cevaplamaya hazırdı.
Posta kutusunu kendisi kullanıyordu;  yanlış gönderilmiş bir çek yada mektupla karşılaşmamıştı, kutuyu açma izni olan tek kişiydi; Arybdis. Charybdis  yada Mellery isimleri onun için hiç bir şey ifade etmiyordu; Enstitü hakkında hiç bir şey duymamıştı. Gurney  hala  aklının almadığı soruyu tekrar ediyordu; Çeki geri göndereceği kesin olan birisine neden bir çek gönderilmesini isteyebilir?
.................................................................
Gurney o gecede uyumadığı için dışarıyı seyrediyordu ve ce kendisini dışarı attı. Madeleine'nin kendisine seslendiğini duydu. "Mark Mellery ölmüş-öldürülmüş!" dedi.
 
İKİNCİ KISIM
Cinayetten önce üç dört hafta Mellery birçok yazı almıştı. Mellery ile telefonla da görüşmüş,  bu konuşma Mellery tarafından kayıt edilmişti.
Mellery'nin eşi Caddy olay gecesi telefonun çalmasıyla uyanmışlar ardından bir kaç dakika sonra evin yakınlarından gelen bir sesle irkilmişler,  Mellery  aşağıya inmiş sonra bir alkış sesi gibi bir ses gelmiş,  kadın aşağıya indiğinde Mellery boğazı kesik bir şekilde  görmüştür.
Mellery'i telefonla arayan katil kasetçalardan hayvan cırlamalarının olduğu kaydı açmış, Mellery indiğinde evinin kapısında kaz tüyü bir oyuncak ayı  susturucu olarak kullanılarak. 38 kalibrelik bir revolver ile şah damarından vurup four roses marka kırık viski şişesi ile boynuna 14 kez darbe uygulamıştır.  Sonra Mellerynin cansız bedeninin başında 7 tane Marlboro marka sigara içmiş ve izmaritlerini yere atmıştır. Mellerynin üzerine  bir mektup bırakmıştır.
Katil; Alkolik insanlardan ve polislerden nefret eden  ve babasına kişilik yönünden benzeyen insanlara takıntılı bir adamdır.
Katil iyileştirme merkezlerinde tedavi olan insanların isimleri ve adreslerinin olduğu listeyi almış ve bir yıl içerisinde 5.000 mektup yazmıştır.   Bu 5.000 kişinin içinden 11 kişi 658 sayısını tutmuş ve bu oyunu gerçek sanıp  istenen parayı çekle ödemişler, katil de bu sayede onlara ulaşmıştır. Katilin ilk hedefi; Mark Mellerydir. ikinci hedef Albert Rudden,üçüncü hedefi;Richard Kartch dır. Mellery'e gönderdiği mektupların aynılarını onlara da göndermiştir.
Albert Rudden de boğazı kesilmiş bir şekilde bulunur.   Rudden de tıpkı Mellery gib i tehdit mektupları almış onları eşi endişelenmesin diye saklamış ve  RMellery gibi  aynı şekilde öldürülmüştür..
Richard Kartch (Alkol bağımlısı)
Katil tıpkı Mellery ve Rudden'e gönderdiği mektuplardan ona da  göndermiş katil onu evde karşılamış,  kaz tüyü oyuncak ayıyı susturucu  olarak kullanmış ve yine Four Roses marka kırık viski şişesi ile 14 kez boğazını kesmiştir.
 
ÜÇÜNCÜ KISIM
 
Dermott telefonda Gurney'i arar ve kendisine de tehdit  mektupları geldiğini  polislerin olayı dikkate almadığını söyler.  Gurney,  komiser Nardo ile görüşür ve Dermot’tu koruması için bir polis memuru gönderilir. Ama polisin  gittiği gün gönderilen polis tıpkı Mellery ve diğerleri gibi aynı şekilde öldürülür.
Gurney ve komiser Nardo,  Dermott'un evine incelemeye giderler. Dermott hala tehlikededir.  Dermott ona bir anahtar verir alt kattaki bir demir dolabın kapısını kontrol etmesini söyler. Gurney ve Nardo dolap sandıkları gizli odanın kapısını açarlar ve gizlir bir oda u görürler. Odada bir yatak ve bir çalışma masası vardır. Duvardaki  çerçevede ise Mellery, Rudden ve R.Kartch 'a gönderilen çeklerin fotokopilerini çerçevelemiş ve asmıştır. Gurney haftalardır aradığı katilin Dermott olduğunu anladığı sırada Dermott kapıda silahı ve Four Roses marka kırık viski şişesi ile belirir.
Nardo ve Gurney odada yaşlı bir kadının sandalyede oturduğunu  fark ederler. Bu kadın Dermott'un annesidir.  Dermot kaz tüyü oyuncak ayıyı yine susturucu gibi Nardo'ya doğru çevirmiştir.  Eğer Nardo dediklerini yapmasa onu şimdi öldüreceğini söylemiştir. Nardoya viski şişesini eline almasını söyler;
Ben daha 9 yaşındayım sen babamsın-  annesini gösterir - ve buda benim annem.  Silah Nardo ve Gurney arasında gidip gelmektedir. Nardo’ya sen sarhoşsun anneme bağırıyorsun bağırırken de benim bu odada bir işimin olmadığını söylüyorsun annem de sana karşı çıkınca elindeki kırık şişeyi ona fırlatacaksın. Nardo olanları anlar  “annen benim karımsa onun adını bilmem gerekir “der. Dermott  “senin annemin adıyla ne ilğin var sadece dediklerimi yap yoksa önce seni sonrada dedektifi öldüreceğim” der.
Gurney , Dermott'un dikkatini dağıtmak için kahakaha atar  ve ona “Nardo’yu öldürmesini söyler. Dermott'un kontrol manyağı olduğunu bilmektedir. Gurnet Demotta "korkarım bir kaç hata yaptın" der.-Dermott " ben hata yapmam" diye cevap verir.
Gurney,  duvardaki çerçevede çekin fotokopisini gördüğünde bu hatayı uzun zamandır biliyormuş gibi davranıyordu.
"Yaptığı  hatalardan biri kendine  çekleri gönderen adamların isimlerini bana söylemek oldu. “Kartch'ın Sotherdandaki evine gitmiştim, yani en başından beri yalan söylediğini biliyordum.”
Nardo " öyleyse neden bize söylemedin ve biz bu adamı içeri tıkmadık!”
Gurney  ise “ Çünkü ne yaptığımı ve neden yaptığımı biliyordum ve onu durdurmak gibi, bir niyetim yoktu.”
Dermott "Nasıl bir oyun oyun oynuyorsunuz bilmiyorum Dedektif ama ben bu oyuna bir son vereceğim"dedi.
Gurney kahkaha attı. Dermotta bakarak "Kaç adam öldürdüğümü tahmin bile edemezsin, “dedi. Bu tür laf kalabalarıyla, kendisini oyalamaya çalıştığını anlamasın diye dua ediyor ve Wycherly polislerin Nardo'nun yokluğunu fark etmesini umuyordu. Neden şimdiye dek fark etmemişlerdi ki? Yoksa etmişler miydi?
"Aptal polisler her zaman adam öldürür dedi Dermott."Oyüzden senin kaç tane öldürdüğün umurumda değil."
"Ben sıradan adamları kastetmiyorum. Jimmy Spinks gibi adamlardan söz ediyorum. Önün gibi kaçını öldürdüğümü tahmin et bakalım!"
 
Dermott gözlerini kırpıştırdı “Sen neden bahsediyorsun?"
"Sarhoşları öldürmekten bahsediyorum. Dünyayı alkolik hayvanlardan temizlemek ve pislikleri ortadan kaldırmaktan söz ediyorum."
 
Dermott'un ağzında bir kez daha titremeye benzer bir kıpırdama belirdi. Gurney adamın dikkatini çekmişti.
"Bir gece geç saatlerde Pot Authority otobüs terminalindeydim, henüz çaylak olduğum yıllar, bana giriş kapısı civarında  dolaşan kimsesiz serserileri dağıtma görevi verilmişti, içlerinden biri oradan ayrılmadı, on metre öteden adamın iğrenç viski kokusunu duyabiliyordum, binayı terk etmesini söyledim ama o gitmek yerine benim üzerime doğru gelmeye başladı.  Cebinden bir mutfak bıçağı çıkardı, portakal soymak için kullanılan o küçük bıçaklardan, bıçağı tehdit edercesine sağa sola savurdu ve onu yere bırakması için verdiğim emri hiçe saydı, ikimizin bu karşılaşmasını gören iki kişi, adamı nefsi müdafaa olarak vurduğuma dair şahitlik yaptı. “Durdu ve gülümsedi “Âmâ bu doğru değildi, isteseydim onu kolayca etkisiz hale getirebilirdim, oysa ben onu vurmayı tercih ettim, tam suratından, beyni kafasının arkasından çıktı bunu neden yaptığımı biliyor musun Gregory Dermott?
"Yaptım çünkü o adam babama benziyordu “Babamın annemin kafasına çaydanlık fırlattığı o gece aklıma geldi adam aynı babam gibi bakıyordu"
"Babanda pek baba gibi değilmiş" dedi Dermott ama Dedektif sende ondan farklı değilsin dedi.
Dermott ,Gurney'in rahatsızlığını fark etmişti “iyi bir baba dört yaşındaki oğlunu korurdu "dedi.
Gurney bu suçlamadan Dermottun kendisi hakkında araştırma yapmış olduğunu anladı ve gurney Dermot’a küfür etti.Dermott sinsi sinsi ğülüyordu ve bir şiir mırıldanmaya başladı bu şiirinde gurney'e gönderme yaptı.
 
"İz bırakmadan vurdu kaçtı/Gözde dedektif feleğini şaştı/Küçük çocuğun annesi ne dese/Eve yalnız döndüğünü görünce?"
(Gurney ikinci eşinden olma oğlu Danny'i araba çarptığı için kaybetmişti)
Nardo, dikkat dağılımını en üst noktaya çıkaracağı anı kolluyordu. Kasları bir hayli gelişmiş olan sağ kolunu kaldırdı, elindeki Four Roses şişesini havada tam tur döndürdükten sonra kaptı ve var gücüyle Dermot’un kafasına savurdu. Kendisine  yönelen hareketi sezen Dermot, kazın içindeki silahı Nardoya yöneltmeye çalıştı ama Gurney kendini yatağa attı ve ğöğsünü kasın üzerine bastırdı: Tam o anda viski şişesinin kalın cam tabanı Dermot’un şakağıyla buluştu.
Dermott hastaneye kaldırıldı ve hastanede öldü.
 
Nardo öncelikle Gurney in kendisini öldürmesi için söylediği sözler için burnundan soluyordu. Polis memuru Pat ve Tommy i yukarıyı kontrol etmeleri için gönderdi ve sana son bir şans veriyorum anlat hemen neden ona beni vurmasını söyledin?
"Çünkü seri katilin en büyük sorunu kontroldür. Mutlak kontrol. Gregory o anı sana canlandırtılıyordu bu şekilde küçükken yaşadığı olayda babasının annesine yaptıklarını engelleyememişti ama sen o viski şişesini annesine atmak için kaldırdığında o seni öldürecek ve yıllar önce babasına yapamadığı şeye sana yaparak kendi içini rahatlatacaktı. Ve bu yüzden onda ters tepki yapacağını bildiğim için seni vurmasını istedim çünkü olayın şokundayken bunu yapması imkânsızdı ve anlattığım polis öldürme olayı yalandı sadece onun dikkatini dağıtmaya çalışıyordum dedi
Nardo" peki o küçük çocuk olayı? “diye sorunca
 
Gurney derin bir nefes aldı ve" o gerçekti dedi o çocuk benim 6 yıl önce kaybettiğim oğlumla aramızda geçen bir olaydı" dedi.
...............................................................
Gurney emekli olduğu haşde iş hayatına verdiği önem kadar eşi Madeliene ve oğlu kyla ya biraz daha önem vermeliydi onları çok erteliyor ve onlara gerekli önem verememişti ama bundan sonra iş hayatından çok ailesine önem vermek için kendisine söz verdi.
ÖZET : Fatma Kuş
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Verdon

 

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış