AÇLIK OYUNLARI SUZANNE COLLINS

Ekleyen : ESA , 17 Şubat 2015 Salı aaa Beğen

AÇLIK OYUNLARI SUZANNE COLLINS

 

Yazıda Açlık Oyunları romanın hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri, kahramanları,   Suzanne Collins hayatı,  diğer romanları,  Açlık Oyunları adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır.
 
Açlık Oyunları Romanı Filmi ve Yazarı Suzanne Collins Hakkında
 
Orijinal adı The Hunger Games olan Açlık Oyunları, “Ateşi Yakalamak “ ve  “Alaycı Kuş “adlı roman üçlemesinin ilkidir. Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş adlı romanları ise Açlık Oyunları romanın devamı olan romanlarıdır.  Açlık oyunları Amerikalı televizyon senaristi ve roman yazarı olan Suzanne Collins’in 2008 yılında   yayımlanan bu serinin ilk eseri olmaktadır.  Açlık Oyunlarının büyük bir ilgi görmesi üzerine Collıns, bu romanın devamı olarak Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş adlı romanlarını  da yazmıştır.
 
10 Ağustos 1962 doğumlu olan Suzanne Collins,  Amerika’nın Connecticut Eyaleti’ndeki Hartford kentinde dünyaya gelmiş, . Eserleri ile “Nickelodeon Çocukların Seçimi Favori Kitap Ödülünü “ de alan yazar, İndiana ve New York üniversitesi telekomünikasyon ve drama bölümlerinde  mezun olmuştur.  Başlangıçta çeşitli televizyon kanallarının çocuk TV programlarında yer alan Collins,[1]  bu görevleri sayesinde edindiği tecrübelere dayanarak çocuk edebiyatına ilgi duymuş, çocuk ve gençlik romanları yazmaya başlamıştır.  İş tecrübelerinde de elde ettiği birikimleri romanlarına çok iyi uyarlayan Collins bu sayede yazdığı romanlarında büyük bir başarı elde etmiştir.
 
Yazarın ilki  “Gregor ve Gri Kehanet” adında olan Gregor başlıklı beş roman serisi daha bulunmaktadır.
Suzanne Collins’in  Açlık Oyunları  romanı eleştirmenler ve okurlar tarafından çok sevilmiş, kimileri tarafından 1993 te yayımlanan Battle Royale adlı bir romana benzetilmiş olsa da California Young Reader Medal gibi birçok ödül de almıştır.
Distopik, Fantastik macera türündeki bu roman geleceğin Kuzey Amerika'sında yer alacak olan hayali ve kurgusal bir ülke olan Panem adlı bir ülkede geçecek olan olaylara dayanır.  Bu kurgusal ülkede kıyamet sonrası bir halk ortaya çıkmış, 16 yaşındaki Katniss Everdeen' de bu romanın başkahramanı olmuştur.
 
Collins’in  bu kitabında  Yunan mitolojisinden ve günümüz Reality show’lardan ilham aldığını itiraf etmiştir.  Hikâye temelini Yunan mitolojisindeki Theseus’dan almaktadır.
 
Roman yayımlandığı yıl“ Publishers Weekly “ tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak lanse edilmiştir. [2]  Distopik macera türündeki bu roman birçok dile de çevrilip büyük bir ilgi görür.  
 
Açlık Oyunları 2008′de. 200.000′lik ilk baskıdan sonra, kitap Şubat 2010′a kadar 800.000 kopya satmış uzun bir müddet en çok satan kitaplar arasında yerini korumuştur.  Kitap 26 dile çevrilmiş ve 38 ülkede yayımlanmıştır. [3]
 
Kitabın yarattığı bu etki film yapımcılarını da harekete geçirmiş, bu sayede filme de alınan eser, 23 Mart 2012′de vizyona girmiştir. . Filmin yönetmeni Gary Ross; başrol oyuncuları ise Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth ve Woody Harrelson’dur. [4] Romanın gördüğü ilgi kadar film de çok ilgi görmüş, tüm dünyada defalarca gösterime giren ve girmekte olan film de oldukça yüksek bir başarı elde etmiştir.  Çok yüksek seyirci rakamlarına ulaşan film pek çok ödül de kazanmıştır.
 
ESERİN ALDIĞI ÖDÜLLER [5]
 
1 New York Times Bestseller
A USA Today Bestseller
Publishers Weekly Yılın En İyi Kitabı
School Library Journal Yılın En İyi Kitabı
Booklist Editörlerin Seçimi
New York Times Book Review Editörlerin Seçimi
New York Times Yılın Unutulmaz Kitabı
Kirkus Yılın En İyi Kitabı
1 Wall Street Journal Bestseller
Time Dergisi Kurgu En İyi Kurgu
 
 
KONUSU
 
Roman, uzak ve belli olmayan bir gelecekte Kuzey Amerika’da kıyamet sonrasında kurulmuş Panem’de yaşayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen’nın ağzından anlatılmaktadır. Halk, gelişmiş bir şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. Panem adlı bir ülkede 13 mıntıka vardır ve bu mıntıkaları Capitol yönetmektedir.13. mıntıka yıllar önce Capitol’e karşı bir isyan çıkartmıştır. Bu isyanda Capitol 13. mıntıkayı yerle bir etmiştir ve kalan 12 mıntıka içinse ceza olarak ”Açlık Oyunları” adlı bir bela açmıştır. “Açlık Oyunları” her yıl ülkenin on iki mıntıkasından seçilen 12-18 yaş arası bir kız ve erkeğin tek kişi kalana kadar savaştığı bir televizyon programıdır. Kura ile çekilen kişiler bu oyuna katılmakta, izleyicilerin canlı olarak seyrettiği bu müsabakada ölümüne oynamaktadırlar.
 
    ÖZET    
 
Babası kömür madenindeyken bir bomba sonucu param parça olur. Babasından geriye bir parçasını dahi gömebilecekleri bir parçası dahi kalmaz. Annesi babasının ölümü üzerine Psikolojik olarak çöküntüye girer ve içine kapanık, hiç gülmeyen, sürekli uyuyan, dünyayı umursamayan biri haline gelir.
 
Katniss bütün sorumluluğu üstlenir. Gizlice ormana girmenin yasadışı olduğunu ve avcılığın en kötü cezaları getirildiğini bilse de avlanmaya karar verir.12. Mıntıkanın çevresini saran yırtıcı ve tehlikeli hayvanları uzak tutmaya yarayan elektrikli çitlerin kesintiye uğradığı sırada girer. Bir ağacın kavuğuna sakladığı babasının ona ağaçtan yaptığı ok ve yayını alarak bir ağaca tırmanır tam avlanacağa sırada Gale adındaki arkadaşı dikkatini dağıtır ve hayvan koşarak gözden kaybolur. “Sen ne yapıyorsun o hayvan bana lazımdı. Onu alıp satacaktım. Diyerek arkadaşına bağırır.
 
Gale eline aldığı orta büyüklükteki taşı fırlatır bütün kuşlar havaya yükseldiği anda Katniss okunu fırlatır ve kışı vurmayı başarır. Tam avladığı kuşu alacağı sırada Capitol’ün uçağı büyük bir fırtınayla üzerinden geçer. Gale Katniss’in kolundan çekerek çimenlerin arasına saklanır. Uçak gözden kaybolduğunda saklandıkları yerden çıkarak açıkta bulunan büyük bir kayanın üstünde otururlar.
 
Gale yanında getirdiği bir parça sıcak ekmeği Kaniss’e uzatır. Ayalardan beri ilk defa sıcak bir ekmek gören Katniss ekmeği ikiye böler ve yemeğe başlar. Prim’in keçisinin sütünden yaptığı bir parça peyniri cebinden çıkarak Gale ile paylaşır. Tekrar 12.Mıntıkaya dönmek için yola çıkarlar. Tam gidecekleri sırada bir çığlık sesi duyarlar. Çalılıkların arasına gizlenerek olup biteni izlemeye başlarlar. Capitol’ün adamları genç bir çocuğu öldürmüş kızında kolundan tutarak götürüyorlar. Kız kurtarın beni dercesine bakarken Kaniss bir anda atlıyor. Capitol’ün adamları tam onları fark edecekleri sırada Gale Katniss’i kolundan çekerek oradan uzaklaştırıyor.
 
12.Mıntıkanın tellerinin gizli aralığından tekrar içeri girerler. Gale yanından uzaklaştığı anda Katniss vurduğu kuşu satmak üzere fırıncının yanına gider karısının görmemesi için her zaman fırının arka kapısından alış veriş yaparlardı. Bu sefer öyle olmadı! Karısı çıktı ve Katniss’i oradan uzaklaştırdı ekmeğe ihtiyacı vardı. Yağmur bastırdı. Yemek olmadan eve gidemez. Prim’in yüzüne bakamazdı. Orada bulunan ağacın gövdesine sırtını dayadı. Bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun altında bitkin düşmüş bedeni yorgun ve halsiz görünüyordu. Fırıncının karısı oğluna bağırarak fırında yakmış olduğu ekmekleri domuzlara vermesi için ona bağırdı duyar. Oğlu kapıdan domuzlara fırlattığı ekmeklerden birisini Katniss’in üzerine fırlatıp oradan uzaklaşır. Katniss şaşkınlık içerisinde altı yanmış olan ekmeği büyük bir sevinçle ceketinin içerisine ekmeği saklayıp oradan uzaklaşır. Aklında hala neden çocuğun ona öyle bir iyilik yaptığıydı. O çocuğu okuldan sessiz, sakin annesinden her zaman dayak yiyen bir çocuk olarak biliyordu…
 
Açlık oyunlarının toplanma günü annesi Prim’i giydirmiş Katniss içinde gençliğinden kalma kıyafetleri çıkarmış yatağın üzerine düzgün bir şekilde bırakarak Katniss’in eve gelmesini bekliyordu. Katniss eve gelince sıcak bir banyo yapıyor ardından annesinin kendisine çıkardığı kıyafetleri giyiyor. Annesi yanına gelerek ıslak nemli saçlarını örerek toplama gününe hazırlıyordu. Katniss Prim’in yanına gelerek eteğinin arkasından çıkmış olan tişörtünü içine sokarak toplama alanının olduğu yere giderler. Prim ile Katniss kan örneklerini verdikten sonra Prim çocukların olduğu bölüme Katniss ise olduğu bölüme giderek yerlerini alırlar. Effie Trinket ilginç görünümlü şekliyle konuşmasını yapmak üzere mikrofonunu eline alarak konuşmasını yapmaya başlar. Yan tarafındaki dev ekrandan geçmiş yıllarda ki savaşan insanların zor anlarından bahseden videoyu izlettikten sonra öne kızların isimlerini çekmek üzere elini kavanozun içinde gezdirir ardından bir kağıt çekerek ismi yüksek sesle söyler Prim’in ismi çıkar. Barış muhafızları Prim’in iki kolundan tutup götürdükleri sırada Katniss ortaya atılarak gönüllü olur. Prim barış muhafızlarının elinden kurtulup Katniss’e sarılır.
 
Prim ablasına Medgenin ablasına verdiği bronşu Katniss’in acuna sıkıştırır ve oradan uzaklaştırılır. Effie Trinket Katniss’in kolundan tutarak sahneye çıkartır ve halka Katniss Prim ‘in yerine gönüllü olan bu kızı büyük cesaretinden dolayı alkışlayalım diyerek büyük bir kahkaha atar halk alkışlamak yerine tam tersi başparmak ile serçe parmaklarını avuçlarının birleştirerek Capitol’ün protesto ederler. Effien Trinket atmosferi değiştirmek için erkeklerin isimlerinin yazılı olduğu vazoya giderek bir kâğıt çeker ismi okur “Peata Mallark” herkes ona bakarken kalabalığın içinden sayılarak oda Trinket’in diğer tarafına geçer. Trinket halkı selamlayarak ikisininden kolundan tutar ve içeri girdirir. Capitol’ün saatte yüz kilometre yaptığı hızlı trene binerek Açlık Oyunlarında birinci olan kişi sarhoş bir şekilde kapıda içeri girer. Katniss ve Peata’nın yanına oturarak onlara akıl verir ve kıyafetlerini tasarlayacak olan kişinin yanına gönderir. Cinna ve Portia kıyafetlerini tasarlamak için yanlarına gelir.
Cinna Katniss’in üzerinde göz gezdirerek normalde haraçların tasarımcıları bölgelerinin kıyafetlerini tasarlarlar ama ben öyle yapmayacağım sizin üzerinizde dikkat çekmesi gereken bir kıyafet olması lazım…
 
Capitol’ün önüne çıkmak için bütün mıntıkalar atların üzerinde yerlerini alır. Cinna ve Portia özel yapılmış olan pelerinlerini giydirirken atların üzerine çıkarlar. Bütün mıntıkaların atları çıkar 12.Mıntıkanın atlarının çıktığı sırada Katniss ve Peate’nın kıyafetleri alev gibi yanmaya başlar. Ardından Ceasar Peate’yı çağırır ve konuşma yapmasını ister. Peate konuşma yaparken bir soru yöneltir ve “Senin buraya gelmeden önce hoşlandığın biri var mıydı.”diye sorar. Peate “evet var ve şuan burada” der ve Katniss’i arzulanan birisi olarak gösterir…
 
Açlık oyunlarının başlamasına yarım saat kala Cinna hazırladığı kıyafeti Katniss’e giydirir. ve Prim’in verdiği alaycı kuşu temsil eden bronşu ceketinin iç tarafına takar. Yirmi saniye geriye doğru sayıldığında Katniss’e bol şans diler ve gönderir. Açlık oyunları başlar. Capitol’ün hazırlamış olduğu sahte orman gönderirler. Bütün mıntıkalar yerlerini almış 10’dan geriye doğru sayılan ekrana bakarla. Saniye dolduktan sonra Cornucapia’nın olduğu yere doğru koşarak silah alırlar. Katniss bir iki saniye onları izledikten sonra hiçbir şey almadan ormana doğru koşar. Diğerleri bazı kişileri öldürür ve aldıkları silahlarla birlikte ormana doğru koşarak uzaklaşırlar.
 
Katniss oyun sahasından 2 kilometre uzaklaştığını gören oyun kurucu Katniss’in olduğu bölgeyi ateşe verir ve diğer haraçların olduğu bölgeye doğru yönlendirir. O anda Katniss’in ayağı ateşten yanar. Katniss büyük bir acıyla koşarken diğer haraçlarla karşılaşır. Haraçların onu öldürmeye çalıştığını fark edince koşarak ağaca tırmanır. Diğerleri Katniss’i öldürmeye çalışılar ama başaramazlar. Ağacın üstünde beline halat bağlar ve acıyla kıvranarak diğerlerinin uyumasını bekler. O sırada paraşütle havadan kendisine doğru gelen bir kutu görür. Kutuyu açıp baktığında Haymitch’nin kendisine yarasına sürmesi için gönderdiğini görür. Kutudan bol bol ilaç sürüp yatar. Sabah kalktığında yarasını hızla kabuk bağladığını görür. Yan taraftan birisinin kendisine seslendiğini fark eder. O tarafa doğru baktığında küçük bir kızın arı kovanını gösterdiğini görür. Arı kovanının asılı durduğu kesekten arılardan zarar görür arıların kovanı yerde yatmakta olan haraçların ortasına düşer haraçlar koşarak uzaklaşır. Bir kızı arılar sokarak öldürür. Katniss onda olan oku alarak oradan uzaklaşır. Katniss’i sokan arılar halisülasyon görmesine sebep olur ve bayılır.
 
Gözlerini açtığında yaprakların arıların soktuğu yerlere yapıştığını görür. Etrafına bakındığında ağacın arasında birinin olduğunu fark eder Ağacın arkasından baktığında küçük bir kızın olduğunu görür ve yanına çağırır. “Sende kimsin?” “Ben Rue senin yaralarını iki kez temizledim iki gündür uyuyorsun” der. “peki diğerleri ne yapıyorlar?” “onlar piramit şeklindeki üst üste dizilmiş nöbet tutuyorlar” Katniss bütün kuru ağaçları üst üste koyup üzerine yeşil yapraklar koyarak Rue’in ateşi yakmasın söyler. Rue o zaman bir parola yapalım burada alaycı kuşlar var şarkı söyleriz o zaman birbirimizin iyi olduğunu anlarız “tamam” Katniss koşarak diğer haraçların olduğu yere gelir.
 
Piramidin çevresinde bubi tuzaklarının olduğunu fark eder. Piramidin tepesinde olan meyveleri oku fırlatarak bubi tuzağının patlamasını sağlar ve bütün yiyecekler patlar. Oradan uzaklaşarak Rue’nin yanına gider. Rue’nin çığlıklarını duyar. Çığlıklarının geldiği öne doğru gider ve onu kurtarır tam ayağa kalkacakken diğer haraçlardan biri bıçak fırlatır Katniss arkasını döner ve okla öldürür ama Rue yaralanır ve orada ölür. Katniss çiçekler toplar ve Rue’nin elini birleştirip gider. Giderken Capitol’ü protesto etmek amaçlı baş ve serçe parmağını birleştirir ve havaya kaldırır. Yavaş adımlarla oradan uzaklaşır. Ölen haraçların resimleri tek tek gösterilir. Geriye dört kişi kalır. Capitol’den bir anons yapılır. Yapılan anonsta kendi mıntıkandan olduğu müddetçe iki kişi galip olacağını söyler. Katniss yerdeki kan izlerini takip ederek Peate’yi aramaya başlar tam kayalıklardan geçerken bir el ayağından tutar korkuyla yere doğru baktığında Peata’nın kendisini gizlediğini görür. Onu da alarak bir kayalığın arasında gizlenirler. Katniss ilaç bulmak için tekrar çıkar.
 
Cornucapia oraya gelir tam ilaç alırken diğer haraçlardan biri üzerine atlar ve onu öldürmeye çalışır. Rue’nin öldüğünü kendisinin onun ölümüyle bir ilişkisi olduğunu bağırınca Threst koca bir taş alıp kızın kafasına vurup öldürür. Katniss’e bakarak bu sana ilk ve son yardımım diyerek oradan uzaklaşır. Katniss Peata’nın yanına vararak ayağına ilaç sürer ve dinlemek için yatıp uyurlar. Sabah olduğunda Peata’nın ayağının iyileştiğini görünce yola koyulurlar. Tam meyve toplarken bir kızın yaban böğürtlenlerinden yiyerek öldüğünü görürler ve geriye bir haracın kaldığını sessizce söylerler. O anda hava bir anda kararır. Ne olduğunu anlamaya çalıştıkları sırada karanlığın içinde bir kurt üzerlerine koşmaya başlarlar. Oradan hızla koşmaya başlarken kurtlar çoğalarak arkalarından koşmaya devam eder.
 
Comucopia ‘nın üzerine çıkarak beklemeye başlarlar. O anda Peata’nın üzerine diğer tek kalmış haraç olan Cuto’nun olduğunu görürler. Peata’nın boynundan tutarak bıçağı dayar. Katniss okunu onu durdurmak için doğrultur. Tam Peata’nın boynunu keseceği sırada Katniss elinden vurur ve refleks olarak geri çekilir. Peata boş anını bularak yere atar ve kurtlar acı çektirerek öldürür. İkisi de yere iner. Tam kurtulduklarını Sanerken tekrar bir anons yaparlar ve sadece bir haracın sağ kalması gerektiğini söyler. Peata Katniss’e dönerek “beni öldür sen yaşamalısın” der. Katniss buna gerek yok der ve cebinden zehirli böğürtlenleri çıkartır ve Peata’nın avucuna döker. Tam ağızlarına alacakları sırada tekrar anons verilir ve kurtulduklarını ilan ederler.75.si düzenlenen Açlık Oyunları kazanan iki âşık çift olarak ilan edilir.
 
   ÖZET : GİZEM AÇICI- Dörtyol Hatay
 
[1] https://www.idefix.com/Yazar/suzanne-collins/s=12370
[2]  http://tr.wikipedia.org/wiki/A%C3%A7l%C4%B1k_Oyunlar%C4%B1
[3]  http://tr.wikipedia.org/wiki/A%C3%A7l%C4%B1k_Oyunlar%C4%B1
[4]  http://www.sinemalar.com/film/161704/aclik-oyunlari-1
[5]  http://www.idefix.com/kitap/aclik-oyunlari-serisi-set-3-kitap-suzanne-collins/tanim.asp?sid


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...