Ademden Önce Hakkında Konu Özet İnceleme Jack London

Ekleyen : ESA , 09 Temmuz 2019 Salı aaa Beğen
 
 
 
Yazıda “Ademden Önce,  Jack London  “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “ Ademden Önce  Jack London   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,   Jack London’un  hayatı,  “ Ademden Önce”  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
ROMANIN YAZARI BASIMI KONUSU YAZIMI VB HAKKINDA
 
 
Ademden Önce, özgün adı ile   Before Adam,  Amerikan Edebiyatının büyük ismi  Jack London’un 1906 yılında yazdığı ve ilk baskısı 1907 yılında yayımlanan konusu  taş devrinde geçen bilimkurgu türünde bir novellasıdır.
Jack London bu novellasını yazarken Stanley Waterloo’nun 1896’da basılan “Story of Ab”-“Ab’ın Hikâyesi”  adlı eserinden faydalanılarak yazmış, eser basıldıktan ve intihal yapmakla suçlandıktan sonra da bu durumu itiraf etmek zorunda kalmıştır.[1] Buna rağmen eleştirmenler Jack London’un yazdığı bu novellanın Waterloo’nun eserinden daha akıcı, sürükleyici ve ilginç olduğunda hemfikirdir.  
 
Jack London, bu romanında'Darwin'ci bir bakış açısıyla ve  Spencer ile Huxley’in görüşlerinden de  yararlanarak ilkel yaşamı ve insanın insan olma serüvenini [2] bir gencin gördüğü rüyalar şeklindeki çerçeve bir bilinç üzerinden anlatmaya çalışmıştır.
Bu rüyaları anlatan kahraman kendisini tarih öncesi zamanlarda yaşayan Büyük Diş adındaki insani varlık ile özdeşleştirmiş,  empati yoluyla Büyük Diş’in düşünceleri, algıları, deneyim ve gözlemleri üzerinden olayları anlatmıştır.   Roman uykuya dalan başkahraman tarih öncesi yaşamı hayal edip gördüğü düşleri aktarması şeklindeki bir teknikle anlatılır.
Roman, okurlarını tarih öncesine taşıyarak tek kaygıları, karınlarını doyurmak, vahşi hayvanlara yem olmamak ve uyuyacak yer bulmak olan ilkel insanları yaşadıkları yüksek ağaçlarda, dar girişli mağaralarda ve ilkel komünler halinde yaşadıkları çağlarda anlatmaktadır.
 
 
ROMANIN ÖZETİ
 
Novellanın kahramanı küçük yaşlardan beri sürekli düşler gören, ürküntü veren hayaller kuran biridir.  Aslında eğitimli bir gençtir. Üniversite yıllarında evrim, mikrop plazması, kalıtım ve ırk hafızası hakkında bir şeyler öğrenmiş olan 20. Yüzyılda yaşayan hayalperest bir adamdır. Ve mağara insanları ile evrim teorilerinden  de haberdardır. Lakin gördüğü düşleri ve kurduğu hayalleri kimseye anlatmamaktadır.
Düşlerinde, mağara devrinde yaşayan Koca Diş adlı insansı ile duygudaşlık kuran kahraman, bir nevi genetik bir hafıza ile   Koca Diş’in yaşamı boyunca yaşadıklarını hayal edip o günleri onun gözünden yaşayıp anlatmaya başlamıştır.
Big Tooth'in ( Koca Diş’in )  en iyi arkadaşı Lop Ear’dır. Onun en büyük düşmanı ise  Red Eye’dir.. BT, uzun kollarından destek alarak daldan şubeye atlayarak ya da zeminde dolanarak dolaşan bir ağaç adamıdır. Big Tooth'in ( Koca Diş )   Swift One'a âşık olmuştur.
O çağda üç tip insansı toplum vardır.  Bunlar  Orman adamları, ağaç adamları, ateş adamlarıdır. Big Tooth ( Koca Diş’in ) bir orman adamıdır.  Orman adamları arasında nerede ise hiçbir sözlü iletişim de yoktur. Ancak birkaç ses çıkarabilmekteler, buna rağmen birlikte hareket etmekte ve birlikte yaşamaktadırlar.  Orman adamları tehlikeler karşısında birlikte tedbir alabilmektedir.  Üstelik bu insanlar düşünmeyi öğrenmiştir.
 
Düşleyici çağdaş kahraman Mağara Kişisinin hayatını ayrı ayrı parçalar ve hayaller ile anlatabilmektedir.  Tarih öncesi adamları karanlıktan, ölümden ve vahşi hayvanlardan korkmaktadır. Bu yüzden genellikle karanlık ve kuytu yerlerde yaşamaktadırlar.  Orman adamları girişi hayli dar olan bir mağara bulmuşlar ve oraya sığınmışlardır.  Girişi dar olan bu mağaraya büyük sürüngenler, köpekler, kaplanlar ve kurtlar içeri girememekte ve onları yiyememektedir.
Orman adamları yakınlarında olan Ateş Adamlarını da keşfetmişlerdir.  Ateş Adamları yaktıkları odunlar ile vahşi hayvanları korkutmakta yemeklerini pişirerek yemektedir. Birbirlerine yakın yaşadıkları Ağaç Adamları ise ağaçların üzerinde yaşayan uzun kollu ve daldan dala atlayan adamlardır.   Ağaç Adamları daha çok maymunlara benzemekte ve maymunlar gibi dallarda yaşamaktadır.  Bu adamlar maymunların bazılarından daha büyük ve dik yürümekte zorlanan insansılardır. Ağaç adamları biraz göçebe olmaya da yatkın aile grupları ile toplanmış topluluklar halinde yaşamaktadır.
Mağara İnsanları ise iyi yürüyen hızlı koşan, suya ve mağaraya yakın alanlarda topluca yaşamaya gayret eden toplayıcı kişilerdir. Ağaçlardan meyve, yerlerden ise yenecek bitkiler toplamaktadırlar. Neredeyse kullandıkları alet hatta araç ve gereç bile yoktur. Buna rağmen su taşımak için su kabaklarını kullanmayı akıl etmişler , onlara saldıran  hayvanları ve onları yemeye gelen Ateş İnsanlarını taşlamayı  da öğrenmişlerdir.
Fakat Atyeş Adamları, ateşi kontrol edip, kabileler halinde yaşamakta avlanmak için ok ve yay kullanmaktadır. Mağara Adamları da onlara bakarak alet kullanmayı akıl etmeye çalışacaktır.
Koca Diş en iri en güçlü en büyük dişli acımasız bir adamdır. Hangi kadını hoşlanırsa ona sahip olmakta kendine kim direnirse onu öldürmektedir. Sadece bir kez, arkadaşlarından birinin çocuk sahibi olacak kadar uzun süre hayatta kalmasına izin vermiştir.
 
 
 
 
[1] İsmail Yiğit, Tarih: Bir Taş Devri Bilimkurgusu: Adem’den Önce https://www.bilimkurgukulubu.com/edebiyat/bir-tas-devri-bilimkurgusu-ademden-once/ 22 Nisan 2017
[2] http://spiralgalaxyreviews.blogspot.com/2008/08/before-adam-by-jack-london.html


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...