Adsız Ülke Hakkında Konu Özet Alain-FOURNİER

Ekleyen : ESA , 12 Temmuz 2019 Cuma aaa Beğen
 
 
 
Yazıda “Adsız Ülke "Le Grand Meaulnes, Alain-FOURNİER  “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Adsız Ülke "Le Grand Meaulnes, Alain-FOURNİER  “ romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,   Adsız Ülke "Le Grand Meaulnes, Alain-FOURNİER   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZIMI BASIMI KONUSU TÜRÜ VB HAKKINDA
 
Adsız Ülke özgün İngilizce adı  ile "Le Grand Meaulnes” Fransız  yazarı Alain-FOURNİER ‘in (1886-1914)   tek eseridir.  Eser dilimize  “Adsız Köşk” adı ile de çevrilmiş,    1913 yılında yazılmış  ve yayımlanmış olan roman 28 yaşında iken vurularak öldürülen yazarın tek romanı olarak literatüre geçmiş, buna rağmen bu eser Le Monde’nin seçtiği  Yüzyılın 100 Kitabı listesi içeresine de girmeyi başarmıştır. [1] Yazarın erken ölümü nedeni ile de olsa gerek bu eser yazarın ilk denemesi olmasına rağmen klasikler arasına da girmeyi başarmıştır. Marcel Arland,  bu durumu şu şekilde açıklar “Koca Meaulnes, çağdaş edebiyatın belki de ilk ve biricik klasik kitabıdır.”[2]
 
Fransız yazar Alain-FOURNİER birinci dünya savaşı başladığında Verdun yakınlarında yapılan bir muharebede hayatını kaybeden bir Fransız askeri ve yazarıdır. Bir yandan askerlik hizmetini sürdürürken diğer yandan bu romanın da yazmış olan Alain-FOURNİER bu romanının yanı sıra şiir ve denemeler i de yazmış,  yazarın bu eserleri vurularak öldürülmesinden sonra Miracles ve la Femme Empoisonnée adı altında yayınlanmıştır.
 
Roman çok kısa bir ömür süren daha 28 yaşındayken, cephede vurularak ölen,  ölmeden evvel tek bir ser bırakabilen yazarın bu romanı yazarın kendi hayatından izler taşıması yönünden de önemsenmiştir.  Roman başkahramanın eski sınıf arkadaşı François Seurel'in ağzından aktarılmış dört bölümlük bir aşk ve macera romanıdır.
 
Yazar bu eserinde “ gerçek yaşamında karşılaşıp aşık olduğu, ama  bir daha da göremediği ve hiç bir zaman da unutamadığı 'uzun boylu sarışın' bir kızı, çocuksu bir dünya içinde canlandırır. Yazar, uzun bir şiiri andıran bu romanını sarsıcı bir yalınlıkla yazmaya büyük özen göstermiştir.”
 
“En çok bağıran bendim, çünkü Koca Meaulnes’dan yanaydım. Onunla benim aramda şimdi bir tür antlaşma vardı. Herkes gibi bana «sen yürüyemezsin» demeksizin, birlikte götürmeye söz vermesi beni ona sonsuza dek bağlamıştı.”
 
'' Beni dinle Meaulnes '' dedim. '' Dinle beni: Yapmamız gereken bir şey var; senin planından yararlanarak yolun bilmediğin bölümünü bulabiliriz ama gündüz gözüyle ''
 
ÖZETİ
 
Roman Augustine'nin St. Agatha yatılı okuluna gelmesi ile başlar. Eserin anlatıcı olan Francois ise bu romanına b çocukluk günlerini, ailesindeki insanları tanıtarak eserine bir giriş yapar.  François
on beş yaşındadır ve Bay ve Bayan Seurel'in oğludur.  Francois’in de babası öğretmendir ve kendisi de öğretmen sertifikası almak için kursa katılır ve bu yatılı okuldaki odasını  Augustine ile paylaşmaya başlar.  
 
Oda arkadaşı herkesin ilginç bulduğu biridir ve ona  “Grand Meaulnes " takma adı verilmiştir.  Fakat Noel’den bir hafta önce Augustine takma adı ile Grand Meaulnes "  Francoıs’ın dedesini karşılamak için istasyona gitmiş ama ortadan kaybolmuştur.
 
Bunun üzerine Francois ortadan kaybolan oda arkadaşı Augustine takma adı ile  Grand Meaulnes’i bulmaya ve onun hatırasını yazmaya karar verir.
 
Augustine takma adı ile  Grand Meaulnes bir yolcuyu karşılamaya giderken kaybolur ve bilmediği bir yerde bir malikâneye rastlar. O büyük evde bir nişan kutlaması yapılmaktadır. O büyük eve gelen Koca Meaulnes’ kalabalığa karışır ve bir odada uyuya kalır. Uyandıktan sonra odada gördüğü kıyafetleri giyerek düğüne gelen davetliler arasına karışır.  Böyle bir iki gün o evde kalır.  
 
O malikânede bir düğün vardır. Ertesi gün, konuklara sunulan tekne gezisi sırasında, Augustin  çok genç ve güzel bir kız ile tanışır ve hemen ona aşık olur. Yazar o sarışın kızı 1 Haziran 1905 günü yaşlı bir kadının kolunda bir gezi yerinde ve gezinti esnasında görmüştür.  Yazar o kızdan çok etkilenmiş, o kız ile yeniden rastlaşabilmek için fırsatlar aramıştır. Kız ona “Ben Bayan Yvonne de Galais'im” adını verir ancak daha fazla takip etmemesini ister. O kıza yaklaşarak adını da söyleyip tasarılarını, umutlarını,  hayallerini anlatır.  Fakat kız ona olumsuz yanıtlar vermiş, o sarışın kız kendilerinin henüz çocuk yaşta olduklarını ileri sürerek yazara kendisini bir daha aramamasını tembih ederek ayrılmıştır. 
 
Koca Meaulnes’in aşık olduğu buz kız damadın kız kardeşini Yvonne’dir.  Koca Meaulnes, onun adını, Yvonne de Galais olarak koymuştur. Fakat damat ile gelinin arası bozulmuş, damat evi terk etmiştir. Bu yüzden de nişan bozulur, davetliler de yavaş yavaş ayrılmaya başlar. Meaulnes’i de bulunduğu kasabaya konuklardan biri arabasıyla bırakır...
 
Fakat yazar  Iyvonne de Galais adı ile tanıttığı bu sarışın kızı unutamamıştır.  Sonraki günlerde Meaulnes  yolunu tam bulamadığı o malikaneyi bulmak için uğraşır. François ve Augustin kaleyi bulmaya çalışır, ancak başarısız olurlar. En sonunda  Yvonne'a nın Paris'teki adresini  bulmuştur. Öğrendiğine göre  sevdiği kız bir köyde bir karavanda yaşayan bir çingenedir.
 
Sonunda Yvonne'ayı bulmak için Paris’e gitmeye karar verir.  Paris’te onu aramaya başalar ama  bulduğu birisi ona Yvonne'un evli olduğunu söyler.
 
 
 
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...