Armance ( Aşkın Dolambaçlı Yolları ) ve Stendhal Hakkında


28.5.2020Armance  ve Stendhal

 

Armance , Fransız yazar Stendhal’ın ilk romanı olmaktadır. Yazar bu romanının ilk kez 1827'de yayımlanmış romantizm sanat akımı tesirinde yazılan bu roman Stendal’ın romancı olarak tanınmasını sağlayan ve romancı olmaya yönelten eseri olarak kabul edilmiştir.

19. Y.y başlarında Fransa aristokratlarının hayatlarını anlatan roman, başkarakteri Oktave açısından yazarın en önemli romanlarından birisi olan Kırmızı ve Siyah adlı romanındaki Julien Sorel karakterine benzeyen yönleri ile dikkatleri çeker. 

Roman Türkçeye “ "Aşkın Dolambaçlı Yolları “ adı ile de çevrilmiş, romanda çaresiz kalan bir sevgili ile iki kuzen arasında yaşanan, karmaşık ilişkiler anlatılmıştır.

Armance adlı roman esasında çok da başarılı olamayan kurgusuna rağmen acıklı hikayesi ile çok sevilmiş,  roman yayınlandıktan sonra Stendal’ın romancı olmasına karar verdirtecek kadar da ilgi görmüştür.

 

Romanın Konusu

Octave kendi akranlarından farklı bir karaktere sahip olan, yalnızlık kalmayı seven, insanlarla çok da alakası olmayan bir delikanlıdır.  Etrafı ile çok haşır neşir olmaması yüzünden çevresindekiler onu gizemli biri olarak düşünmektedir.Tanıdıkları insanlar içinde sadece  Armance, onu anlayabilmektedir.  İnsanlar Octave’ yi para avcısı, kadınları parası için seven birisi olarak görmektedir.

Octave de Malivert bir kaza yapmış bu kaza sonrasında da iktidarsız kalmıştır. Bu nedenle de Octave de Malivert, derin bir iç karışıklık yaşamakta, karmaşık duygular içinde bocalamaktadır.  En sonunda Octave de Malivert  ile Armance evlenir. Fakat bu evlilik sonrasında çok sayıda iftiralar ve yanlış anlaşılmalar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Aşıkların arasındaki maddi zıtlıklar da bunu desteklemiş aşıkların arasına nifak sokanlar bu evliliğin  para avcılığı ile işkili bir evlilik olduğuna dair söylentiler de çıkarılmıştır.

Oysaki , Armance ve Octave de Malivert’in aşkları ve evliliklerinde böyle bir plan yoktur. Bu nedenle iki aşığın aşkları çekemeyenler tarafından böylece baltalanmıştır. Rakiplerinin ayak oyunlarına inanan ve  bunlara katlanamayan Octave de Malivert, Yunanistan’a gitmeye karar verir.

anlayan, onunla anlaşabilen tek kişi olmasına karşın, yoksulluğundan dolayı dıştan bakıldığında para avcısı olarak görünür. Aralarındaki, engeller ve yanlış anlaşılmalarla dolu aşk hikâyesi Octave’ın Yunanistan’a gitme kararıyla tamamen değişir. Yunanistan'da bir savaş vardır ve Octave esasında bu savaşa ölmek için katılmıştır.  Nihayetinde orada üzüntüden ölmüştür.

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
29.05.2020 - 15:16
Bu tür yazılara verdiğiniz emekten dolayı sizi kutluyorum. Biliyorum ki kitap eleştirisi ve tanıtımı farklı bir disiplin gerektirir. Başarılar. Selamlar.